کد خبر: 31703
اتاق خبر 24 گزارش می‌دهد

لحظه شماری شرکت‌های اروپایی برای ورود به بازار ایران/ از "مرسک" دانمارک تا "بربری" انگلیس

با لغو تحریم‌ها علیه ایران، شرکت‌های غربی که از مدتی پیش برای همکاری با ایران اعلام آمادگی کرده‌اند، روابط خود را به طور جدی‌تری آغاز خواهند کرد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

با نزدیک شدن به فاز سوم برجام که همان "روز اجرا" است،‌ قرار است آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارشی درباره انجام تعهدات برجامی توسط ایران منتشر کند، که در صورت تایید صحت فعالیت‌های ایران، تحریم‌ها نیز لغو خواهد شد.

با لغو تحریم‌ها علیه ایران، شرکت‌های غربی و اروپایی که از مدتی پیش برای همکاری با ایران اعلام آمادگی کرده‌اند، روابط خود را به طور جدی‌تری آغاز خواهند کرد.

 

ایران و جهان

 

بخش‌های مختلف صنعت، نفت و حتی کالاهای لوکس ازجمله موضوعاتی هستند که کشورهای غربی و ایران خواهان گسترش روابط در این حوزه‌ها می‌باشند.

سرمایه گذاران غربی معتقدند در حال حاضر، با وجود اوضاع نامساعد اقتصاد چین و شرایط متشنج در بازارهای نوظهور، چشم‌انداز اقتصاد ایران و شرکت های ایرانی خوشایند است.

طی ماه جاری نیز هیئتی از کشور دانمارک به ایران آمدند و درخصوص همکاری با شرکت‌های ایرانی گفتگو کردند. شرکت "مرسک" یکی از شرکت‌های دانمارکی است که در حوزه حمل و نقل دریایی و توربین های بادی قرار است با ایران همکاری کند.

شرکت "زیمنس" آلمان اعلام کرد که این شرکت هفته گذشته تفاهم‌نامه‌ای با ایران امضا کرده که قرار است برای بهبود زیرساخت بخش راه آهن با ایران مشارکت کند.

 

شرکت زیمنس

 

شرکت دارویی "نوو نوردیسک" نیز یکی دیگر از شرکت‌های دانمارکی است که در ماه سپتامبر همکاری با ایران را اعلام کرد. به گفته مدیران این شرکت قرار است کارخانه تولید دارو با ایجاد 130 فرصت شغلی در ایران تاسیس شود.

حوزه نفت و انرژی ایران نیز یکی دیگر از بخش‌های مورد علاقه سرمایه‌گذاران خارجی است. به گزارش سی ان ان، ایران در حال حاضر به طور ثابت 9 درصد ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد و میزان ذخایر گاز طبیعی کشور نیز در میان کشورهای دارای بزرگترین‌ ذخایر است.

شرکت "انی" ایتالیا ازجمله شرکت‌های نفتی است که علاقه مند به گسترش روابط با ایران است که به گفته مدایران آن، در ماه نوامبر تفاهم نامه‌ای با ایران منعقد کردند.

"بریتیش پترولیوم" انگلیس، "رویال داچ شل" هلند، "توتال" فرانسه، "استات اویل" نروژ و "لوک اویل" روسیه نیز از دیگر شرکت‌های نفتی هستند که برای گسترش همکاری‌ها با ایران تمایل نشان داده‌اند.

بر اساس این گزارش، با اجرای برجام و لغو تحریم‌ها، صادرات نفت ایران به کشورهای اروپایی مجددا آغاز خواهد شد. که در همین راستا مقامات نفتی کشور قرار است ماه آینده به لندن بروند و با شرکت‌های نفتی اروپایی گفتگو کنند.

به گزارش سی‌ان‌ان، در کنار حوزه‌های کلان صنعتی، شرکت‌های خرده فروش و کالاهای لوکس نیز به دنبال فروش محصولات خود به ایران هستند. شرکت "بربری" انگلیس (در حوزه کیف، کفش، لباس و ساعت) و شرکت "کارتیه" فرانسه که فروشنده ساعت و جواهرآلات می‌باشد، ازجمله این شرکت‌ها می باشند.

 

شرکت بربری

 

در راستای تمایل شرکت‌های اروپایی برای گسترش معاملات با ایران نباید نقش بانک‌ها را نیز نادیده گرفت، که همین امر باعث بروز برخی مشکلات در روند همکاری‌ها می‌شود.

از آنجایی که بانک‌های مطرح غربی طی سال‌های اخیر به بهانه نقض تحریم‌های ایران جریمه شده اند، همین امر باعث واکنش سرد این بانک‌ها نسبت به انجام معاملات مالی بین ایران و کشورهای غربی خواهد شد.

بانک‌های "اچ اس بی سی" و "استاندارد چارترد" ازجمله بانک‌هایی هستند دولت آمریکا به بهانه نقض تحریم ایران آنها را جریمه کرده است.

از همین رو، لغو تحریم‌های ایران نیازمند اجرای همه جانبه و دقیق و پایبندی به تعهدات ازسوی 1+5 و بویژه آمریکاست تا این بار تداخلی در خلال همکاری‌ها بوجود نیاید.