کد خبر: 29749
گزارش دفاعی/

با کابوس ناوهای آمریکایی در خیلج فارس آشنا شوید+ تصاویر

 در پی انتشار خبری در باره مین های دریایی ایران در آبهای خلیج فارس، پایگاه خبری "نشنال اینترست" این مین ها را خطری واقعی برای ناوهای آمریکایی دانست.
اتاق خبر 24

یک پایگاه خبری- تحلیلی غربی در گزارشی مین‌های دریایی ایران را بزرگترین تهدید ناوهای هواپیمابر آمریکا خواند.

بنابر این گزارش، "مين‌هاي دريايي" قابليت فراواني در جنگ‌هاي دريايي و مقابله با ناوگان دريايي دشمن دارند. ايران نيز به عنوان يکي از نيرومندترين قدرت‌هاي دريايي نظامي منطقه، هزاران مين‌ دريايي پيشرفته و هوشمند در اختيار دارد که به گفته منابع غربي، به چالشي براي نيروهاي آمريکايي تبديل شده و ابزار دفاعي بسيار مناسبي در بستر دريا براي ايران هستند.

به گزارش "مرکز مطالعات بين المللي و استراتژيك آمريكا(CSIS)"، نيروهاي نظامي ايران بين دو تا سه هزار مين‌ دريايي هوشمند در اختيار دارند که وزن هر کدام به 300 کيلو مي‌رسد. به گزارش اين مرکز معتبر آمريکايي، مين‌هاي ايراني تهديدي جدي براي ناوهاي هواپيمابر آمريکايي در خليج فارس و بويژه تنگه هرمز هستند، به‌طوري که در صورت انفجار، هر کدام از اين مين‌ها مي‌توانند يک سوراخ بزرگ در بدنه ناو هواپيمابر آمريکايي ايجاد کنند که باعث غرق آن شود.

 

مین‌های دریایی ایران کابوس ناوهای آمریکاست

به گزارش لس‌آنجلس‌تايمز، نيروي دريايي آمريکا در جولاي سال 2012، تعدادي از پهپادهاي دريايي با نام "روباره دريا "SeaFox به منطقه "خليج فارس" فرستاد تا مين‌هاي دريايي اين منطقه بويژه مين‌هاي ايراني را رديابي کند. آمريکا اين پهپادهاي آمريکايي را در فوريه سال گذشته از آلمان به قيمت هر کدام 100 هزار دلار خريداري کرد.
 

مین‌های دریایی ایران کابوس ناوهای آمریکاست

پايگاه تحليلي آمريکايي ""examiner،در گزارشي صراحتا اعلام مي‌کند که آمريکا توانايي مقابله با مين‌هاي دريايي ايران را ندارد. اين وب‌سايت با بيان اينکه آمريکا تنها 14 سلاح کشتي مين‌زدا و دو اسکادران هليکوپتر دارد که توانايي مقابله با تهديد مين‌هاي دريايي ايران را ندارند.

examiner، در ادامه بيان مي‌کند قسمت ترسناک کار در اين جاست که آمريکا هيچ راهي براي مقابله با اين مين‌ها ندارد.
 

مین‌های دریایی ایران کابوس ناوهای آمریکاست

وقتي که از فرمانده عملياتي نيروهاي دريايي آمريکا درباره آسودگي خاطر وي از توانايي پاک‌سازي مين‌هاي دريايي پرسيده شد، او با ناراحتي جواب منفي به اين سوال داد و گفت: آمريکا ميليون‌ها دلار براي مبارزه با مين‌هاي دريايي در مناطق مختلف بويژه خليج فارس هزينه کرده است. از سال 1971 است که آمريکا در حال کار روي پروژه‌هاي ضد مين دريايي کار کرده تاکنون نتوانسته کار خاصي انجام دهد، چيزي که الان ما براي مبارزه با مين‌هاي دريايي داريم تنها 14  کشتي مين‌زدا و دو اسکادران هليکوپتر است.
 

مین‌های دریایی ایران کابوس ناوهای آمریکاست

اگزمينر در ادامه به ضعف پهپادهاي ضدمين آمريکايي اشاره کرده و مي‌نويسد، کشتي‌هاي مين‌جمع‌کني که اکنون در اختيار آمريکا قرار دارد آسيب‌پذير بوده و نگهداري آن‌ها بسيار سخت است. اين پايگاه آمريکايي در پايان گزارش خود به نقل يک از يک افسر نيروي دريايي آمريکا که نخواسته هويتش فاش شود مي‌نويسد،" آمريکا در زمان کنوني توانايي مقابله با اين مين‌ها را ندارد. مسئله اين است که ايران مي‌تواند آب‌ها را پر از صد يا هزاران مين تقلبي کند که تشخيص اين مين‌ها از  انواع واقعي‌ بسيار مشکل است. اين مين‌هاي تقلبي سرعت نيروهاي آمريکايي را بسيار کاهش مي‌دهند.

موسسه آمريکايي تحليلي "امور نظامي خليج(فارس) و خاور نزديک"  ENEGMA که تخصص آن ارزيابي وضعيت نظامي منطقه خليج فارس است ، در گزارشي ويژه به مين‌گذاري منطقه تنگه هرمز توسط نيروي دريايي ايران به طور مفصل اشاره کرده است.

به گزارش اين موسسه، مين‌هاي دريايي ايران کارايي بسيار بالايي داشته، مقرون به‌صرفه هستند و مي‌توانند خسارات جبران‌ناپذيري به دشمن وارد کنند.

منابع اطلاعاتی آمریکا تخمین زده‌اند که ایران حدود دو هزار مین دریایی داشته باشد، گرچه مقدار واقعی آن به 5 هزار مین هم می‌رسد. ایران یکی از کشورهایی است که می‌تواند مین دریایی تولید کند. همچنین براسا گزارش INEGMA،  ایران می‌تواند مین‌هایي با مواد غیر مغناظیسی تولید کند که شناسایی آن‌ها با سنسورهای پیشرفته نیز بسیار مشکل است.
 

مین‌های دریایی ایران کابوس ناوهای آمریکاست

این موسسه همچنین به قدرت ایران در ساخت زیر دریایی‌های پیشرفته‌ای از قبیل غدیر و کلاس نهنگ اشاره کرده است که بسیار هوشمندانه ساخته شده‌اند. این زیردریایی‌ها می‌توانند در هر بار ورود به آب حدود 16 مین دریایی را در بستر خلیج فارس نصب کنند. گفته می‌شود که زیردریایی نهنگ بزرگ‌تر و سنگین‌تر از کلاس غدیر بوده و می‌تواند مین‌های بزرگی و بیشتری را حمل کند.
 

مین‌های دریایی ایران کابوس ناوهای آمریکاست

enegma، اذعان مي‌کند که نیروهای ایران حتی از پلت فرم‌های غیر معمولی مانند ناوچه‌های تبدیلی کوچک( یکی از سریع‌ترین ناوچه‌های دنیا) و حتی کشتی‌های تجاری براي اسقرار مين‌ها استفاده می‌کند. بنا به گزارش‌های تایید نشده، ایران بیش از 3 هزار نوع از این ناوچه‌ها در اختیار دارد.

وب سایت دفاعی Aol Defence، نیز به قدرت دریایی ایران اذعان کرده و مقاله‌ای با عنوان "نیروی دریایی آمریکا از مین دریای ایران هراس دارد" مي‌نويسد. این پایگاه نظامی اینترنتی در گزارش می‌افزاید خطر مین‌های دریایی ایران، نیروی دریایی آمریکا را بر آن داشته تا ناوگان ضد مین خود را بازیابی کند.

"اسکات تروور" Scott Trevor، نویسنده و تحلیل‌گر نیروی دریایی آمریکا در این رابطه می‌گوید؛ جنب و جوش اخیر نیروی دریایی آمریکا برای بازسازی ناوگان ضدمین دریایی من را متحیر کرده است. همه این اقدامات به خاطر مین‌های ایرانی است.

وب‌گاه "نشنال اینترست" National Interest، نیز در در گزارشی جامع به خطر مین‌های نیروی دریایی ایران اشاره کرده و در باب چگونه دفاع در برابر این مین‌ها می‌نویسد: اگر ایران تنگه هرمز را ببندد، واشنگتن در مخمصه بزرگی خواهد افتاد.

ایران با مین‌های دریایی که در اختیار دارد، بدون اینکه تلفات و خساراتی به نیروهای خودی وارد کند، به راحتی می‌تواند صدامت جبران ناپذیری به آمریکا وارد کند.

به گزارش وب سایت wired، آمریکا در منطقه خاور میانه با مشکلی با نام مین‌های دریایی ایران مواجه است. فرستادن نیروی دریایی آمریکا به آب‌های خارجی و مانورهای جنگی در منطقه خلیج فارس و اینکه نيروهاي آمريکايي از دست مین‌های ایران جان سالم به در ببرند یک نگرانی بزرگ برای نیروی دریایی است. به گزارش این وب سایت، مین‌های دریایی ایران قدرت کشندگی و تخریب بالایی دارند.
 

مین‌های دریایی ایران کابوس ناوهای آمریکاست

پايگاه تحليلي Lowyinterpreter،در گزارشي مين‌هاي ايراني را به خارهاي بزرگي در منطقه خليج فارس تشبيه کرده است که سد راه نيروي دريايي آمريکا خواهد شد. اين پايگاه به قدرت نيروي دريايي ايران اشاره کرده و مي‌نويسد،‌ از لحاظ استانداردهاي جهاني نيروي دريايي ايران قدرت ساحلي بسيار بالايي دارد که مي‌تواند خسارات بسيار بالايي به کساني که خيال حمله به مرزهاي آبي اين کشور داشته باشند وارد کند. زيردريايي‌هاي ايران به سختي قابل رديابي هستند، به علاوه زماني بسيار طولاني براي جمع‌آوري مين‌هاي اين کشور نياز است، قايق‌هاي تندروي اين کشور بويژه هنگامي که تعدادشان زياد بوده و به شکل‌هاي مختلف در آب پخش مي‌شوند، اگر به کشتي‌ها نزديک شوند موشک‌هايي دارند که حتي براي ناوهاي بسيار يشرفته خطرناک هستند.
 

مین‌های دریایی ایران کابوس ناوهای آمریکاست

اين پايگاه آمريکايي در پايان گزارش با اشاره به توانايي غير قابل انکار دريايي ايران اشاره کرده و اين نيرو را ابزاري بسيار مناسب براي به حاشيه بردن حضور آمريکا در منطقه مي‌داند.

بنياد آمريکايي WashingtonInstitute به چالش مين‌هاي دريايي ايران و مشکلات جمع‌آوري اين مين‌ها در صورت وقوع جنگ بستن تنگه هرمز توسط ايران پرداخته است. اين موسسه تحليلي به روش‌هاي گوناگوني که ايران مي‌تواند مين‌ها را به سرعت در منطقه استقرار کند اشاره کرده است. همچنين به مين‌هاي يشرفته MDM06 لنگردار و مين‌هاي دريابستر EM-52 را در اختيار دارد که داراي راکتي است که از بستر دريا به سمت کف آب پرتاب مي‌شود.
 

مین‌های دریایی ایران کابوس ناوهای آمریکاست

به گزارش موسسه تحقيقاتي NTi، ايران از دهه 90 ميلادي تکنولوژي توليد بومي مين‌هاي دريايي بزرگ و اژدرها را بدست آورده است. به گزارش اين موسسه، زرادخانه مين‌هاي دريايي بومي ساخت ايران نيز بي‌نظير است. ايران مين‌هايي نظير "صدف" يک و دو، "Mc52"، MDM-UDM"‌" و بسياري انواع ديگر را در اختيار دارد.

مرکز مطالعات استراتژيک و بين‌الملل آمريکا (CSIS) در گزارشي 200 صفحه‌اي به مقايسه تسليحاتي ميان کشورهاي خليج فارس و ايران پرداخته است که نشان از قدرت نيروهاي نظامي ايران در منطقه دارد.

قسمتي از اين گزارش به قدرت نفوذ مين‌هاي دريايي ايران اختصاص دارد. بنا به اين گزارش، مين‌هاي دريايي انواع گوناگوني دارند، از مين‌هاي شناور آزاد و پراکنده گرفته که انواع هوشمند آن در اختيار ايران است. ايران مي‌تواند از هر نوع شناوري از ناو گرفته تا کشتي‌هاي تجاري براي استقرار مين‌ها استفاده کند. بنا به اين گزارش ايران ظرفيت عظيمي براي استقرار مين‌ها دارد. حتي برخي منابع از وجود بيش از 20 هزار مين در اختيار نيروهاي نظامي اين کشور خبر داده‌اند.

ايران در زمان جنگ هشت ساله خود با عراق حدود 1500 مين دريايي در اختيار داشت که اکنون بسيار افزايش يافته است.

نگاهي به برخي مشخصات مين‌هاي دريايي ايران :

"MDM-6"
اين يک مين پيچيده است که در واکنش به مغناطيس، فشار و صدايي که در شعاع 50 متري خود احساس کند منفجر مي‌شود. MDM-6 يک نوع مين لنگري است که کلاهک انفجاري اژدر مانند خود را در زمان حضور کشتي شليک مي‌کند. اين کلاهک داراي 1100 کيلوگرم مواد منفجره قوي است.

نوع: دريابستر
کلاهک: 1100 کيلوگرم
عمق عملياتي: 12 تا 120 متر
حساسيت: فشار، صدا، مغناطيسي
 

مین‌های دریایی ایران کابوس ناوهای آمریکاست

 

"EM-52"
نوع: خيزشي، دريابستر
کلاهک: 300 کيلوگرم
عمق عملياتي: 4 تا 183 متر
حساسيت: صدا

گفته مي‌شود اين مين قدرتمند ترين مين ايراني است و براساس برخي گزارشات، مي‌تواند سطح زيرين ناو هواپيمابر آمريکا را نابود کند.

مين‌هايي مانند EM-52 و MDM-6 مانند ديگر مين‌هاي هوشمند ايران مي‌تواند چند هدف را هم‌زمان تعقيب کنند و به خاطر اينکه در کف دريا قرار دارند، شناسايي و جمع‌آوري آن‌ها بسيار مشکل است.

CSiS، در ادامه گزارش خود به قدرت منطقه‌اي نيروي دريايي جمهوري اسلامي ايران اشاره کرده که در جداول زير نمايان است.

منبع: میزان