کد خبر: 29437
رئیس سازمان غذا و دارو خبر داد:

ورود داروی ایرانی "هرسپتین" از هفته آینده به بازار

رئیس سازمان غذا و دارو از عرضه داروی ایرانی "هرسپتین" برای بیماران مبتلا به سرطان سینه خبر داد و گفت: خوشبختانه پس از چند سال تلاش بالاخره داروی ژنریک "ترانستوزمب" از برند "هرسپتین" هفته آینده با پوشش بیمه‌ای وارد بازار دارویی کشور می‌شود.
اتاق خبر 24

رسول دیناروند درباره ورود داروهای جدید به بازار داوریی کشور اظهار داشت: خوشبختانه پس از چندین سال فرآیند تولید بالاخره تولید انبوه داروی ژنریک "ترانستوزمب" از برند "هرسپتین" هفته آینده وارد بازار دارویی کشور می‌شود.

وی ادامه داد: داروی ژنریک Trastuzumab از برند معروف Herceptin است که تولید خارجی آن متعلق به کشور سوئیس بوده که خوشبختانه با تلاش شرکت‌های دانش بنیان ایرانی تولید انبوه و عرضه به بازار دارویی کشور را خواهیم داشت.

دیناروند گفت: تولید انبوه داروی ایرانی "هرسپتین" برای سال آینده بالغ بر 40 میلیون یورو برای کشور صرفه‌جویی ارزی خواهد داشت و کمک شایانی نیز به صادرات دارویی کشور خواهد کرد.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه بر طبق روند مدیریتی دارو در این دوره باید یک دارو به تولید رسیده باشد تا مراسم رونمایی رسمی برای آن صورت پذیرد، بیان داشت: بنابراین با تولید انبوه این داروی ایرانی در آینده‌ای نزدیک با حضور وزیر بهداشت مراسم رونمایی رسمی این دارو را نیز برگزار خواهد شد.

دیناروند درباره تفاوت قیمت داروی ژنریک Trastuzumab با برند معروف Herceptin که برای بیماران مبتلا به سرطان پستان مورد استفاده قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: این دارو تحت پوشش بیمه است، بنابراین قیمت برند خارجی آن در دو فُرم دارویی 150 میلی و 440 میلی به ترتیب دو میلیون و 200 هزار تومان و پنچ میلیون و 700 هزار تومان است که با عرضه داروی ژنریک Trastuzumab هزینه فرم 150 میلی به یک میلیون و 500 هزار تومان و فرم دارویی 440 میلی به چهار میلیون تومان کاهش می‌یابد که به دلیل پوشش بیمه ای بودن این دارو بالغ بر 90 درصد هزینه آن را بیمه‌ها پوشش می‌دهند و بیماران باید فقط 10 درصد مبلغ دارو را پرداخت کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم