کد خبر: 26510

برنامه بانک‌مرکزی برای صدور کارت اعتباری خرید کالا تغییر کرد

براساس آخرین تصمیمات بانک مرکزی، طرح کارت اعتباری در قالب خرید دین اجرایی نخواهد شد و این بانک تصمیم دارد کارت اعتباری را به روش دیگری اجرا کند.
اتاق خبر 24

طرح اعطای کارت اعتباری تا سقف 10 میلیون تومان به عنوان یکی از سه طرح بسته خروج از رکود مطرح شد.

در ابتدا مقرر شد طرح در قالب عقد خرید دین انجام شود. بر اساس اعلام بانک مرکزی در ابتدای معرفی بسته خروج از رکود افراد می‌توانند تا سقف تعیین شده که متناسب با درآمد ماهیانه و حداکثر معادل 100 میلیون ریال، کالاهایی را که فهرست آنها توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین شده است، خریداری کنند.

در قالب این طرح قراردادی بین بانک مرکزی، بانک عامل و فروشندگان کالا منعقد می‌شد و افراد از فروشگاه‌های طرف قرارداد می‌توانند کالاهای مشخصی را خریداری کنند.

براساس آخرین تصمیمات بانک مرکزی، اجرای طرح کارت اعتباری در قالب خرید دین منتفی شده و این بانک به دنبال روشی دیگر برای اجرای آن است.

خرید دین، خرید اوراق و اسناد تجاری به قیمتی کمتر از مبلغ اسمی است. بنابراین روش تامین مالی طرح که قرار بود همانند خرید خودرو از طریق تامین مالی توسط بانک مرکزی با عاملیت چند بانک باشد، منتفی شده است.

اینکه آیا همچنان بانک مرکزی تامین کننده منابع مالی طرح کارت اعتباری خواهد بود یا خیر سوالی است که بانک مرکزی هنوز پاسخی به آن نداده است.

به نظر می‌رسد رشد نقدینگی قابل توجه با اجرای طرح کارت اعتبار در قالب خرید دین، یکی از دغدغه‌های اصلی بانک مرکزی است و به همین دلیل به دنبال تغییر روش اجرای آن است.

منبع: خبرگزاری فارس

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.