کد خبر: 2630

حمایت افراد پرنفوذ از موسسه‌های مالی غیرمجاز

دبیرکل بانک مرکزی با ابراز نگرانی از سپرده گذاری هموطنان در موسسات مالی غیرمجاز، گفت: افراد پرنفوذ از موسسه‌های مالی غیرمجاز در کشور حمایت می‌کنند.   
اتاق خبر 24

برنامه گفت‌و‌گوی ویژه خبری شبکه دوم سیما، سه شنبه شب با حضور سید محمود احمدی دبیرکل بانک مرکزی و حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین حسین‌زاده بحرینی نماینده مجلس و عضو کمیسیون اقتصادی برگزار شد. 

دبیرکل بانک مرکزی در این برنامه خبری، اظهار داشت: این درست نیست که برخی موسسات مالی غیرمجاز به مناسبت فرارسیدن اعیاد و دیگر مراسم‌های ملی، از رسانه ملی اقدام به تبلیغ می‌کنند. 

وی با بیان اینکه بار‌ها در این خصوص با صدا و سیما نامه نگاری شده است، افزود: با توجه به اینکه غیرمجاز بودن این موسسات اعلام شد اما باز شاهد آن هستیم که رسانه ملی اقدام به پخش تبلیغ برای این موسسات می‌کرد و از این طریق نیز مردم به موسسه مالی غیرمجاز بیشتر اعتماد می‌کردند. 

وی ادامه داد: مردم با افتتاح حساب در این موسسات غیرمجاز، سرمایه‌های خود را در اختیار آن‌ها قرار داده‌اند که بسیار خطرناک است و این درحالیست که در حال حاضر حدود شش موسسه غیر مجاز ۲۰ درصد سرمایه مردم را در اختیار خود دارند. 

احمدی با تاکید براینکه مردم نباید به این موسسات غیر مجاز اعتماد کنند، خاطرنشان کرد: موسسات فوق با پرداخت سود بالا توانسته‌اند در سراسر کشور شعبات زیادی تاسیس کنند. 

وی با تاکید براینکه بانک مرکزی در کشور فقط به ۷۰۰ صرافی مجوز داده است، گفت: حدود ۳۰۰ لیزینگ خودرو در کشور فعال هستند اما فقط ۳۷ مرکز لیزینگ دارای مجوز از بانک مرکزی می‌باشند. 

احمدی با بیان اینکه با برقراری سامانه‌های پیشرفته رایانه‌ای، بانک مرکزی اشراف بیشتری به عملکرد بانک‌ها دارد، اظهار داشت: طبق جلسات و نشست‌های که با موسسات و بانک‌های مجاز توسط بانک مرکزی برگزار شده است از آن‌ها خواسته شد تا رابطه مالی خود را با موسسات مالی غیر مجاز قطع کنند. 

وی با تایید اینکه برخی افراد با نفوذ از مراکز غیرمجاز مالی حمایت می‌کنند، افزود: متاسفانه موسسات غیرمجاز به قدری رشد کرده‌اند که بانک مرکزی درهنگام برخورد با سفارش برخی مقامات مواجه می‌شود. 

وی درعین حال گفت: برخورد با این موسسات غیرمجاز با حمایت قوه قضاییه و نیروی انتظامی امکان پذیر است. 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز در برنامه خبری، گفت: نباید اجازه بدهیم موسسات مالی غیرمجاز به قدری قدرت پیدا کنند که در سراسر کشور دارای ادارات عریض و طویل شوند، تا جایی که توان اعمال نفوذ هم در دستگاههای دولتی داشته باشند. 

حجت الاسلام محمد حسین حسین‌زاده بحرینی افزود: یکی از علل رشد این موسسات همکاری تنگاتنگ بانک‌ها و موسسات مالی مجاز با این مراکز غیرمجاز است. 

وی اظهار داشت: درهرحال موسسات غیر مجاز که تعدادشان به انگشتان دست هم نمی‌رسد با اعمال نفوذ توانسته‌اند در عرصه‌های مختلف اقتصادی کشور دخیل باشند. 

حسین‌زاده بحرینی گفت: جالب اینکه پول و داشته‌های این موسسات غیرمجاز در بانک‌ها و موسسات مالی مجاز بانک مرکزی نگهداری و به گردش در می‌آید. 

وی با مقصر قلمداد کردن صدا و سیما در تبلیغ برای این گونه موسسات، خاطرنشان کرد: قبل از رشد بیش از حد باید به امور این موسسات غیرمجاز رسیدگی می‌شد تا جایی که دیگر توان مقابله با آن‌ها مقدور نباشد و برخی ملاحظات در نظر گرفته شود. 

این نماینده مجلس افزود: نیاز است در این مهم قوه قضاییه وارد عمل شده و با شناسایی موسسات غیر مجاز به تخلف آن‌ها رسیدگی کنند و از اعمال نفود برخی افراد نیز جلوگیری شود. 

مرتضی بختیاری معاون دادستان کل کشور نیز در گفت‌و‌گوی تلفنی با این برنامه خبری، گفت: طبق قوانین جاری کشور و در ماده ۹۶ برنامه پنجم به صراحت بانک مرکزی تنها مرجع مسایل مالی و پولی کشور تعیین شده است. 

وی با اشاره به اینکه بیش از دو میلیون تن از هموطنان در این موسسات غیرمجاز حساب دارند، اظهار داشت: مردم نباید فریب سود بیشتر را بخورند و با بررسی و دقت نظر بیشتری نسبت به افتتاح حساب و سرمایه گذاری اقدام کنند. 

بختیاری با بیان اینکه از موسسات غیر مجاز تاکنون شکایتی از سوی بانک مرکزی ارایه نشده است، گفت: تا زمانی که شکایتی علیه این موسسات توسط متولیان امر صورت نگیرد قوه قضاییه نمی‌تواند وارد عمل شود.

منبع: خبرگزاری ایرنا