کد خبر: 25679
در اتاق خبر 24 بخوانید

چرا فقط براى امام حسین علیه ‏السلام روز اربعین تعیین شده است؟

از میان اهل بیت عصمت و طهارت، تنها برای اباعبدالله الحسین (ع) مراسم اربعین می‌گیرند اما اینکه به چه علت صورت می‌گیرد، دارای ۵ محور اصلی است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

از میان اهل بیت عصمت و طهارت، تنها برای اباعبدالله الحسین (ع) مراسم اربعین می‌گیرند اما اینکه به چه علت صورت می‌گیرد، دارای ۵ محور اصلی به شرح زیر است:

امام حسین (ع)، زنده کننده دین خدا

۱. فداکارى‏ هاى امام حسین علیه‏ السلام، دین را زنده کرد و نقش او در زنده نگه داشتن دین اسلام، ویژه و حائز اهمیت است. این فداکارى‏‌ها را باید زنده نگه داشت؛ چون زنده نگه داشتن دین اسلام است. گرامیداشت روز عاشورا و اربعین، در حقیقت زنده نگه داشتن دین اسلام و مبارزه با دشمنان دین است.

منحصر به فرد بودن مصیبت امام حسین (ع )

۲. مصیبت حضرت امام حسین علیه‏ السلام، براى هیچ امام و پیامبرى پیش نیامده است. مصیبت امام حسین علیه‏ السلام، از همه مصیبت‏‌ها بزرگ‏‌تر و سخت‏‌تر بود. اگر عامل دیگرى هم در کار نبود، همین عامل کافى است که نشان بدهد چرا براى امام حسین علیه‏ السلام بیش از امامان دیگر و حتى بیش از پیامبر اسلام‏ صلى‏ اللَّه ‏علیه‏ وآله عزادارى می کنیم و مراسم متعددى برپا می ‏کنیم.

روز یادآوری مصائب آل محمد (ص)

۳. در ماه محرم سال ۶۱ق. امام حسین علیه‏السلام، فرزندان، خویشان و یاران آن حضرت را کشتند و اسیران کربلا را به کوفه و شام بردند و همین اسیران داغدیده، روز اربعین شهادت امام حسین علیه‏ السلام و یارانش، به کربلا رسیدند و همه مصائب روز عاشورا در آن روز تجدید شد و آن روز، روز سختى براى خاندان پیامبر بود.

 مقابله با دشمنان امام حسین (ع) و دشمنان دین خدا

۴. دشمنان اسلام با به شهادت رساندن امام حسین علیه‏السلام، قصد نابود کردن دین اسلام را داشتند. دشمنان امام حسین علیه‏السلام تلاش کردند تا حادثه کربلا، به کلى فراموش شود و حتى کسانى را که براى زیارت امام حسین علیه ‏السلام مى‏آمدند، شکنجه می کردند و می ‏کشتند. در زمان متوکل عباسى، همه قبرهاى کربلا را شخم زدند؛ مزرعه کردند و مردم را از آمدن براى زیارت قبر امام حسین علیه ‏السلام، منع کردند. شیعیان هم براى مقابله با این‌ها، از هر مناسبتى استفاده مى ‏کردند که یکى از این مناسبت‏‌ها، حادثه روز اربعین است.

زیارت اربعین، از نشانه‌های مومن

۵. یکى از نشانه ‏هاى مؤمن، زیارت امام حسین علیه ‏السلام در روز اربعین است. از حضرت امام حسن عسکرى علیه‏ السلام روایت شده است که علامت‏ هاى مؤمن پنج چیز است؛ پنجاه و یک رکعت نماز فریضه و نافله در شبانه‏روز، زیارت اربعین، انگشتر به دست راست کردن، پیشانى بر خاک نهادن در سجده و بسم الله را بلند گفتن‏ و یکى از وظایف شیعیان را اهتمام به زیارت اربعین بر شمرده‏ اند.
 منبع: مفاتیح الجنان، ص ۵۴۵