کد خبر: 25055

زائران اربعین به سامرا نروند

مدیر دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت در عراق، ازراه اندازی 4 ایستگاه و استقرار 400 راهنما در کربلا و نجف و جاده نجف به کربلا، برای مفقودین اربعین امسال خبر داد و از زائران ایرانی بطور جدی خواست از سفر به سامرا به دلیل نبود امنیت کافی خودداری کنند.
اتاق خبر 24

مصطفی قاسمی در خصوص مفقودین اربعین امسال، گفت: راهنمایان با دریافت اطلاعات مربوط به فرد مفقود شده، آن را در اختیار نهادهای ذیربط گذاشته و پس از تفحص و جست وجو و یافتن فرد مفقود شده، وی را تحویل همراهان می دهند و در صورتی که همراهان وی عراق را ترک کرده باشند، فرد گمشده را از مرز شلمچه و با وسیله نقلیه ریلی راهی ایران خواهند کرد.
وی در خصوص تدابیر امنیتی اربعین امسال، با اشاره به اقدامات تامینی انجام شده از سوی نیروهای امنیتی عراق گفت: کلیه مسیرهای راهپیمایی به سمت کربلا تامین است و در این زمینه هیچ مشکلی وجود ندارد.
قاسمی در عین حال به تکمیل نشدن پاکسازی مناطق شمالی عراق و وجود درگیری های پراکنده در شمال بغداد و از جمله حوالی شهر سامرا، اشاره کرد و از زائران ایرانی بطور جدی خواست از سفر به سامرا خودداری کنند.
مدیر دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت در عراق، توجه زائران ایرانی به توصیه های امنیتی را مورد تاکید قرار داد و افزود: زائران در صورت برخورد با موارد مشکوک ، مراتب را به نیروهای امنیتی مستقر در مسیرها اطلاع دهند و از ورود به مسیرهای بی راهه و فرعی بطور جدی اجتناب کنند.
وی همچنین در خصوص ایجاد تسهیلات برای زائران گفت که امسال یکی از بهترین هیات های مذهبی خدمتگزاری به زائران را هیات های مشترک ایرانی و عراقی عنوان کرد که تعداد آنها در دو شهر کربلا و نجف و جاده نجف – کربلا(جاده یا حسین) بالغ بر 50 هیات است.
از جمله مشکلات زائران در سال گذشته، قطع یا ضعف ارتباطات و تماس های تلفنی برای زائران بود که البته این موضوع نهادها و نیروهای خدمت دهنده به زائران را نیز دچار مشکل کرده بود.
قاسمی گفت دراین خصوص امسال با توصیه های سفیر ایران به عنوان رئیس ستاد اربعین نهادهای ایرانی مسوول در عراق، به وزیر ارتباطات این کشور، مساعدت های خوبی برای ایجاد ارتباطات درونی خادمان اربعین صورت گرفته است تا بویژه در فشردگی و اوج تماس ها، بتواند ارتباطات لازم را میان خادمان و ستادها برقرار کند.
وی افزود: برای استفاده عموم از ارتباطات تلفنی و اینترنتی نیز اقداماتی از طرف مقامات عراقی انجام گرفته است ، از جمله نصب دکل های ارتباطی در مسیر نجف به کربلا که ارتباطات زائران را به میزان قابل ملاحظه ای تسهیل خواهد کرد.
قاسمی همچنین درباره پخت و پز هیات های ایرانی در اربعین گفت با انجام مذاکرات با صاحبان آشپزخانه ها در نجف، مقرر شد برای طبخ غذا از امکانات آنان استفاده کنیم و در این زمینه امکان خوبی فراهم شده است.
وی همچنین در خصوص هیات های ایرانی، گفت، زائران ایرانی درجریان باشند که هیات هایی با نام مقدس علی ابن موسی رضا(ع)، در طول مسیرهای راهپیمایی زائران ، هیات های ایرانی هستند که سرگرم خدمت رسانی در این ایام خواهند بود.

منبع: خبرگزاری ایرنا