کد خبر: 24500
بشاراسد:

داعش زیر نظر آمریکا در عراق شکل گرفت/ ابوبکر البغدادی در زندان‌های آمریکا بود

رئیس جمهور سوریه گروه تروریستی داعش را دست پرورده آمریکا دانست و گفت: داعش زیر نظر آمریکا در عراق تاسیس شد.. رهبر امروز داعش که ابوبکر البغدادی نام دارد، در زندانهای آمریکا (در عراق) بود و در زندانهای آنها در نیویورک نگهداری شد و سپس آزاد شد.
اتاق خبر 24

به نقل از خبرگزاری دولتی سوریه، بشار اسد رئیس جمهور سوریه در مصاحبه ای تلویزیونی تاکید کرد: تروریست ها در سوریه جایگاه و خاستگاهی ندارند.

ترکیه، قطر و عربستان به تروریست ها آموزش می‌دهند

وی در اشاره به این تروریست ها افزود: تا زمانی که از حمایت کشورهای مختلف خواه در خاورمیانه یا غرب برخوردار هستند، می توانند قوی باشند. آموزش آنها با حمایت ترکیه و قطر و عربستان انجام می شود.

بشار اسد در گفت وگو با شبکه تلویزیونی رای ایتالیا افزود: غرب مسئول اصلی است زیرا از تروریست هایی که داعش را در سوریه و جبهه النصره را پایه گذاری کردند، حمایت کرد.

 

شکست تروریست‌ها باید پیش از هر راه حل سیاسی باشد

وی افزود: این تروریست ها همان مانع اصلی در مسیر هرگونه پیشرفت سیاسی در سوریه هستند و پیش از شکست دادن تروریسم، تعیین هرگونه جدول زمانی برای حل و فصل سیاسی (اوضاع) بی‌فایده است.

رئیس جمهور سوریه تاکید کرد: گروه داعش جایگاه و خاستگاه طبیعی اجتماعی در داخل سوریه ندارد. این امری خوب و اطمینان بخش است ... اما در عین حال، وقتی مشکل مزمن شود، اینگونه ایدئولوژی می تواند جامعه را تغییر دهد.

وی در پاسخ به این سوال که "اما برخی از تروریست ها در سوریه آموزش دیدند، یعنی چند کیلومتر از اینجا و این به چه معنا است"، گفت: این امر با حمایت ترک ها، سعودیها و قطری ها انجام می شود... والبته با سیاست های غرب که از تروریست ها به شیوه های مختلف از آغاز بحران حمایت کردند... اما مسئله اینطوری نیست...اولا... اگر جایگاه و خاستگاهی وجود نداشته باشد...پس نباید نگران شوید... دوما تا زمانی که از حمایت کشورهای مختلف خواه در خاورمیانه یا غرب برخوردار هستند، می توانند قوی باشند.

القاعده با حمایت آمریکا و با ایدئولوژی سعودی وهابی شکل گرفت

وی در پاسخ به این سوال که "جناب رئیس جمهور.. برخی حدس وگمان ها در غرب وجود دارد که شما از جمله طرف هایی هستند که به داعش در آغاز بحران برای تقسیم کردن مخالفان و انقلابیون حمایت کردید و پاسخ شما چیست"؟ گفت: بنا به گفته برخی از مسئولان آمریکایی از جمله هیلاری کلینتون، القاعده از طرف آمریکایی ها و با حمایت مالی و ایدئولوژی سعودی وهابی تاسیس شد... این مسئله را بسیاری از مسئولان  دیگر در آمریکا گفته اند... داعش و النصره شاخه های القاعده هستند.. در ارتباط با داعش... این گروه در سال 2006 میلادی در عراق تاسیس شد و رهبر آن الزرقاوی بود که نیروهای آمریکایی در آن زمان او را کشتند... درنتیجه، زیر نظر آمریکا در عراق تاسیس شد.. رهبر امروز داعش که ابوبکر البغدادی نام دارد، در زندانهای آمریکا (در عراق) بود و در زندانهای آنها در نیویورک نگهداری شد و سپس آزاد شد... بنابراین سوریه هیچ ارتباطی با این امر ندارد... این گروه در سوریه تاسیس نشد بلکه در عراق تاسیس شد و آن طور که گفتند، قبل از آن در افغانستان آغاز بکار کرد... بنابراین.. اعتراف‌های آنها مهمترین راهنما درخصوص سوال شما است.

مناطق تحت کنترل تروریست‌ها خالی از سکنه است

وی در پاسخ به این سوال که "وقتی به نقشه سوریه نگاه می‌کنیم به نظر می‌رسد که مرزهای سوریه و عراق دیگر وجود ندارد... سوریه اکنون عملا برکدام بخش کنترل دارد"؟گفت: اگر از جنبه جغرافیایی صحبت می کنید... این امر هر روز تغییر می‌کند... اما مسئله مهمتر همان شمار ساکنانی است که در مناطق تحت کنترل دولت زندگی می کنند... در واقع، بخش بزرگی از منطقه ای که تروریست‌ها در کنترل خود دارند، ساکنان آن یا از سوی تروریست‌ها تخلیه شده‌اند یا اینکه ساکنانش به مناطق تحت کنترل دولت فرار کرده‌اند. ممکن است که منطقه معینی از دست برود .. در هر صورت ارتش نمی تواند در همه مناطق در سوریه حضور دانشته اشد.. اما با نگاهی به نقشه ای که شما آن را توصیف کردید... و آنچه گاه گاهی در رسانه های غربی می بینم... وقتی گفته می شود یک دولت بر 50 درصد از خاک سوریه یا کمتر از آن کنترل دارد.. واقعیت این است که 50 یا 60 درصد سوریه همان اراضی خالی هستند که کسی در آن سکونت ندارد... لذا آن را تحت کنترل تروریست ها قرار داده اند... درحالی که کاملا خالی است.

ترکیه و اردن مرزهای سوریه را ناامن می‌کنند

بشار اسد افزود: منطقه واقع بعد از دمشق، وقتی به سمت عراق می روید همان منطقه خالی است... لذا نمی توانید از کنترل صحبت کنید... اما در خصوص مرزها... این امر مربوط به تروریست‌هاست... و دولت‌هایی که از تروریست‌ها حمایت کردند؛ مثل دولت ترکیه به طور اساسی... و همچنین دولت اردن... این دو دولت از تروریست‌ها حمایت می کنند... به این علت، مرز ناامن است زیرا وقتی می‌خواهید مرز در کنترل باشد باید کنترل آن از دو طرف باشد؛ نه از یک طرف فقط.

خبرنگار شبکه تلویزیونی رای ایتالیا گفت که دو کنفرانس مهم در وین و آنتالیا هفته گذشته درباره اوضاع سوریه برگزار شد. اکثر کشورها درباره یک روند انتقالی در سوریه صحبت کردند. مواضع مختلفی وجود داشت اما به طور اساسی اکثریت کشورها با ایده برگزاری یک انتخابات در هشت ماه دیگر توافق کردند اما آنها می گویند که در این حین لازم است که شما از قدرت کناره گیری کرده باشد. نظر شما در این باره چیست؟

بیانیه وین حاوی چیزی درباره رئیس جمهور نیست

بشار اسد گفت: بیانیه حاوی چیزی درباره رئیس جمهور نیست... بخش اصلی کنفرانس وین می گوید که هرچه به فرایند سیاسی مربوط می شود، در گرو چیزی است که سوری ها درباره آن توافق می کنند. و اینگونه .. مهمترین عبارتی که از کنفرانس بیرون آمد، درخصوص قانون اساسی است.. و رئیس جمهور... کدام رئیس جمهور.. باید مطابق تدابیر قانون اساسی در پست خود کار کند یا آن را ترک کند..نه مطابق آنچه که هر قدرت یا کشور غربی می خواهد. واینگونه و تا زمانی که سخن درباره توافق سوری ها است... باید هرچیز دیگری را غیر از آن را که در وین درباره آن صحبت شد، فراموش کنیم. درباره جدول زمانی.. این امر بسته به توافقی است که ما به عنوان سوری ها به آن دست می یابیم...اگر به توافقی در طول 18 ماه دست نیافتیم... اهمیت آن چیست... به اعتقاد من، چیزهای بی اهمیت یا غیر اساسی زیادی وجود دارد..مهمترین امر همان است که با یکدیگر خواهم نشست و سپس ... به عنوان سوری ... جدول زمانی یا طرحی را که مناسب ما باشد، تدوین خواهیم کرد.

وی درباره تدوین جدول زمانی برای فرایند انتقالی گفت که این جدول زمانی می تواند انجام شود؛ وقتی که بیرون راندن تروریسم را آغاز کنیم. نمی توانید هیچ چیز سیاسی بدست آورید؛ تازمانی که تروریست ها بر چندین منطقه در سوریه مسلط هستند. بشار اسد گفت که وقتی رسیدگی به این وضعیت انجام شود، یک سال و نیم برای مرحله ای انتقالی کفایت می کند.

انتخابات پارلمانی وزن و جایگاه جریان‌های سیاسی را مشخص می‌کند

بشار اسد در پاسخ به سوالی درباره برگزاری انتخاباتی پارلمانی در سوریه گفت: انتخاباتی پارلمانی خواهد بود زیرا این انتخابات نشان خواهد داد که کدامیک از نیروهای سیاسی در سوریه از وزنی واقعی در نزد ملت سوریه برخوردار است و کدامیک از این نیروها پایگاههای مردمی دارند.. الان.. هرکسی می تواند بگوید که من نماینده معارضه هستم..این به چه معنی است.. چگونه می توان آن را نشان داد.. اینکار از طریق انتخابات و تعداد کرسی هایی که در پارلمان بدست می آورند، نشان داده می شود... به عنوان مثال، این امر سهم آنها از دولتی که بعد از آن تشکیل می شود، مشخص می کند. این امر طبیعتا بعد از تصویب قانون اساسی جدیدی انجام خواهد شد..من الان به عنوان مثال پیشنهادی می دهم و آنچه توافق درباره آن انجام شد را مشخص نمی کنم.

 درباره ریاست جمهوری مردم تصمیم می‌‌گیرند

بشار اسد در پاسخ به سوال دیگری درباره انتحابات ریاست جمهوری در سوریه گفت: اگر سوری‌ها در جریان گفت‌وگو تصمیم گرفتند که می‌خواهند انتخاباتی ریاست جمهوری برگزار شود، در این امر خط قرمزی وجود ندارد.. اما این تصمیم من نیست..باید این امر از مسیر توافق بین سوری‌ها باشد.

وی افزود: فقط خود سوری‌ها حق دارند که شخص مورد اعتماد خودشان را انتخاب کنند...هر شخصی که سوری‌ها به او اعتماد کنند، این پست را بدست خواهد گرفت.

رئیس جمهور سوریه در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار شبکه تلویزیونی رای ایتالیا درباره جدول زمانی مناسب برای برون رفت از بحران کنونی اظهار داشت: این جدول زمانی بعد از شکست دادن تروریسم آغاز می شود.. قبل از آن، تعیین هرگونه جدول زمانی بی فایده خواهد بود زیرا نمی توان هیچ چیز سیاسی را - در زمانی که تروریست ها بر بسیاری از مناطق سوریه مسلط هستند- محقق کرد.

وی افزود: تروریست ها - همانگونه که اساسا مانع اصلی پیشروی هرگونه پیشرفت سیاسی بودند، خواهند بود. اگر سخن درباره آنچه بعد از آن روی خواهد بود، باشد.. یکسال و نیم یا دوسال دوره کافی برای هرگونه مرحله انتقالی خواهد بود.

بشار اسد گفت: منظورم این است که اگر شما خواسته باشید اولا از تصویب قانون اساسی جدید.. و سپس برگزاری همه پرسی.. و سپس برگزاری انتخابات پارلمانی.. و هرگونه اقدام دیگری خواه (در سطح) ریاست جمهوری یا غیر از آن سخن بگویید...همه اینها بیش از دوسال طول نخواهد کشید.

معارضان واقعی از طریق صندوق‌های رای مشخص می‌شوند

وی درپاسخ به سوال دیگری باره ماهیت مخالفان گفت: هرکسی که سلاح بر می دارد و مردم را می ترساند و دارایی های خصوصی و دولتی را ویران می کند و بی گناهان را به قتل می رساند نمی توان معارض باشد.. معارض یک تعبیر سیاسی است..نمی توان معارضه را از طریق دیدگاه خاص شما معرفی کرد.. بله باید از طریق انتخابات و صندوق رای‌گیری معرفی شود.

بشار اسد در پاسخ به این سوال که در حال حاضر شما کدام طرف‌ها را بخشی از جناح معارض سیاسی می دانید، گفت: می توانید از سوری ها درباره طرف هایی که آنها را معارض می دانند، سوال کنید. اگر آنها را انتخاب کردند پس معارضان واقعی هستند.. به همین خاطر گفتم که می توانیم بعد از انتخابات آن را معرفی کنیم.. اما اگر درباره نظر من حرف می زنیم .. معارضه همان طرف‌هایی است که پایگاههای مردمی دارند و به این کشور تعلق دارد.. نمی‌توانید معارض باشید؛ وقتی شما به عنوان یک شخص یا تشکل در وزارتخانه خارجی یا در مقرهای اطلاعاتی کشورهای دیگری ساختار سازی می‌شوید.. نمی‌توانید اسباب بازی یا مزدور یا مامور باشید باید فقط سوری باشید.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه تلویزیونی رای ایتالیا درباره پناهجویان سوری گفت: طبیعتا هر فردی که این کشور را ترک می کند، به ضرر سوریه است.. این امر قطعی است... و احساس اندوه می‌کنیم.. همانطور که درد و رنج آنها را احساس می‌کنیم.. زیرا هر آواره سوری با خودش داستانی همراه با درد و رنج در داخل سوریه دارد.. این را باید مطرح کنیم و این سوال را بپرسیم که چرا آنها سوریه را ترک می‌کنند... آنها به چند علت اینکار را می‌کنند..نخستین علت، تهدیدی است که از جانب تروریست‌ها احساس می‌کنند... دومین علت، اثری است که تروریست‌ها با ویران کردن بخش‌های زیادی از ساختار زیربنایی ایجاد می‌کنند و در زندگی این مردم تاثیر می‌گذارند. اما سومین علت که همپایه تاثیر تروریست‌ها است، همان محاصره غرب علیه سوریه است..اگر از بسیاری از این پناهجویان سوال کنید که می خواهید به سوریه برگردید... خواهید دید که می‌خواهد مستقیما بازگردد.. اما چگونه به سوریه بازگردد؛ وقتی که زیربنای زندگی و معیشت او به طور ریشه‌ای اثر پذیرفته (آسیب دیده) است... به همین دلیل نمی تواند در سوریه باقی بماند..تاثیر محاصره غرب و تروریست‌ها اینها افراد را در موقعیت دشوار بین شیطان و دریای نیلگون عمیق قرار داده است.

غرب خواهان فروپاشی نظام سوریه است

بشار اسد در پاسخ به این سوال که "آیا احساس نمی‌کنید که شما شخصا به هر شکل مسئول چیزی هستید که برای ملت شما روی داده است"، گفت: تنها چیزی که از آغاز بحران انجام داده ایم همان مبارزه با تروریسم و حمایت از گفت‌وگو بوده است..غیر از این چکار می توانیم بکنیم..آیا کسی با گفت وگو مخالفت است.. آیا کسی با مبارزه با تروریسم مخالف است..اگر می خواهید درباره جزئیات و پروپاگاندای غربی صحبت کنید، نباید وقت خودمان را تلف کنیم... اینها صرفا پروپاگاندا است..زیرا مشکل از آغاز درخصوص غرب این است که آنها چنین رئیس جمهوری نمی‌خواهند.. آنها می‌خواهند این دولت شکست خورده و فروبپاشد..به گونه‌ای که بتوانند آن را تغییر دهند. همه این را می دانند..همه بازی غرب مربوط به تغییر نظام‌ها است..صرف نظر از اینکه منظور از کلمه نظام چیست..ما نظامی نداریم.. بلکه دولتی داریم..اما از مفهوم و اصل آنها صحبت می‌کنم..اینگونه می توانید هرکسی را سرزنش کنید..اما مسئول اصلی همان غرب است که از آن تروریست‌هایی که داعش را در سوریه و جبهه النصره را – با اعطای چتری حفاظتی به این سازمان‌های تروریستی- حمایت کردند.

 

آخرین اخبار داعش و فیلم های مربوط به داعش را در این صفحه ببینید.

منبع: خبرگزاری تسنیم