کد خبر: 2446

نامه 8 بندی وزیر کار به مردم درخصوص یارانه‌نقدی

وزیر کار ، تعاون و رفاه اجتماعی در نامه‌ای هشت بندی خطاب به ملت ضمن بیان معایب پرداخت شیوه فعلی یارانه‌های نقدی ، اصلاح نظام یارانه‌ای را در راستای منافع دراز مدت و مصلحت جمعی دانست.
اتاق خبر 24

وزیر کار ، تعاون و رفاه اجتماعی در نامه‌ای هشت بندی خطاب به ملت ضمن بیان معایب پرداخت شیوه فعلی یارانه‌های نقدی ، اصلاح نظام یارانه‌ای را در راستای منافع دراز مدت و مصلحت جمعی دانست.

متن نامه علی ربیعی در مورد ضرورت اصلاح نظام یارانه‌ای به این شرح است:

اصلاح نظام هدفمندی یارانه‌ها و موضوع حذف یارانه گروه‌های غیرنیازمند یکی از موضوعاتی است که این روز‌ها در صدر اخبار قرار دارد و مردم عزیز آن را به دقت پیگیری می‌کنند. با توجه به اینکه در این فرایند سوالات و نکاتی مطرح است ضرورت دارد در این خصوص نکاتی را به استحضار برسانم

۱. اولین و مهم‌ترین نکته در این میان توجه به آرمان‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی، منویات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) و دغدغه‌های رئیس جمهور محترم در خصوص حمایت از محرومین، کاهش فاصله طبقاتی، گسترش عدالت و توجه به فقرا است و براین اساس دولت جناب آقای دکتر روحانی از ابتدا دغدغه عدالت اجتماعی و بهبود وضعیت توسعه‌ای کشور بدون اعمال فشار بر اقشار آسیب‌پذیر را در صدر اولویت‌های خود قرار داده است.

عزم دولت برای ارائه سبد امنیت غذایی، تلاش برای رفع مشکلات صندوق‌های بازنشستگی و صدور هشت و نیم میلیون دفترچه بیمه درمانی علی‌رغم همه تنگناهای مالی از جمله اقداماتی بوده است که با همین رویکرد انجام شده‌اند. باید تاکید شود که با توجه به اصول انقلاب اسلامی در فرایند حذف غیر نیازمندان، مراقبت از آسیب ندیدن دهک‌های طبقه پایین مد نظر بوده است و در این چارچوب تاکید جناب آقای دکتر روحانی توجه ویژه و اجرای سیاست‌های رفاهی منسجم نظیر مقابله با فقر آموزشی، مقابله با فقر غذایی و مقابله با فقر مسکن برای دهک‌های پایین می‌باشد.

۲. عزم شخص رئیس‌جمهور و دولت یازدهم برای پیشبرد مذاکرات هسته‌ای نیز در ‌‌نهایت راهبردی برای بهبود وضعیت همه اقشار جامعه و بالاخص گروه‌های آسیب‌پذیر است. مهم‌ترین استراتژی دولت در این عرصه خارج کردن کشور از چالش‌ها، حفظ توانمندی هسته‌ای کشور و فراهم کردن شرایط زندگی بهتر برای همه مردم ایران است.

۳. وزرای رفاه بر حسب وظیفه ذاتیشان مسئول بهبود وضعیت رفاهی مردم هستند و طبیعی است که هیچ وزیر رفاهی تمایل ندارد مسئولیت گرفتن پول از مردم یا حذف یارانه برخی افراد را بپذیرد. اما باید به این واقعیت توجه کرد که ما مسئول تلاش برای تحقق عدالت اجتماعی هستیم و اصلاح شیوه فعلی پرداخت یارانه‌ها را گامی مهم به سوی ارتقای سطح عدالت اجتماعی می‌دانیم. براساس درک خویش ازمأموریت حرکت درراستای تحقق عدالت، والبته به موجب تکلیف قانونی، ازتلاش پرمخاطره ونیازمند شجاعت سیاسی برای اصلاح نظام یارانه‌هاوهدفمندساختن واقعی آن استقبال کرده‌ام. من به خوبی آگاهم که این تصمیمی شجاعانه و نیازمند کار صادقانه است.

۴ . علاقه‌ای به نقد عملکرد گذشتگان نداریم اما نمی‌توان از این مساله چشم پوشی کرد که ما در دام مسیری طی شده باید مسئولیت کم‌کاری و