کد خبر: 23958

تحکیم جایگاه کشور در بازار انرژی با افزایش ذخائر نفت

ایران با داشتن 34 تریلیون متر مکعب گاز، بزرگترین دارنده منابع گازی جهان به شمار می رود و ذخایر نفتی ثابت شده ایران نیز نزدیک به 158 میلیارد بشکه برآورد شده که کمی بیشتر از 9 درصد کل ذخایر نفتی جهان است.
اتاق خبر 24

اطلاعات موجود نشان می دهد ، ایران در مجموع ذخایر نفت وگاز به عنوان بزرگترین دارنده ذخایر هیدروکربوری جهان شناخته می شود.
ایران دارای بزرگترین ذخایر گازی و نفتی جهان به شمار می رود، اما روند اکتشاف ذخایر جدید به پایان نرسیده و سالانه حجم زیادی از منابع جدید کشف می شود.
کریم زبیدی معاون بررسی طرحهای منابع هیدروکربوری مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران در خصوص آخرین وضعیت اکتشاف ذخایر جدید انرژی در کشور معتقد است: آخرین بررسی های انجام شده درباره حجم ذخایر هیدروکربوری مایع کشور نشان می دهد، میزان این ذخایر تا پایان سال ٩٣ نسبت به مدت مشابه قبلی آن، حدود یک میلیارد بشکه افزایش یافته است.
وی خاطر نشان کرد: میزان نهایی ذخایر و جزئیات آن سالانه وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اعلام می کنند، اما بررسی ها از افزایش حدود یک میلیارد بشکه ای حجم ذخایر هیدروکربوری مایع (شامل نفت خام، مایعات و میعانات گازی) حاکی است.
این مقام مسئول تصریح کرد: میزان افزایش ذخایر، رقمی بالا و نشان دهنده پیشرفتی مناسب در این زمینه است.
زبیدی در تشریح دلایل افزایش ذخایر هیدروکربوری کشور گفت: علاوه بر اکتشافات، بازنگری و بروزرسانی مطالعات مخازن در بالا رفتن حجم ذخایر نقش بسزایی داشته است.
به گفته وی برنامه های صنعت نفت در دوران پساتحریم، جذب سرمایه گذاری برای پیشبرد طرح ها و پروژه های نفت و گاز است که ضرورت جدی دارد و بر این اساس، ضمن جذب سرمایه گذاری های خارجی، باید مسیر را برای پیاده سازی و بومی سازی فناوری های جدید هموار سازد.
زبیدی خاطرنشان کرد: استفاده درست از فرصت های پیش رو می تواند موجب امیدواری شود که طی سالهای آینده، شرکت های معتبر و مطرح کشورمان در حوزه نفت و گاز در سطح بین المللی فعالیت کنند.
بیژن زنگنه وزیر نفت پیش از این اعلام کرد : مجموع صنعت نفت به 200 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد که بدون شک نمی توان آن را از منابع داخلی تامین کرد

منبع: خبرگزاری ایرنا

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.