کد خبر: 23757
برای شرکت در نشست وین 2

ورود ظریف به وین

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که به منظور شرکت در نشست وین 2 درباره سوریه پیش از ظهر امروز راهی اتریش شد، دقایقی قبل وارد وین شد.
اتاق خبر 24

سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی و حسین جابرانصاری سخنگوی دستگاه دیپلماسی، ظریف را در این سفر همراهی می‌کنند.

حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه ایران نیز برای شرکت در این نشست اواخر دیشب وارد وین شد و در حاشیه این نشست با رؤسای هیأت‌های عراق، روسیه، عمان، لبنان، ایتالیا و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت‌وگو کرد.

نشست سه‌جانبه‌ای نیز شب گذشته با حضور معاونان وزرای خارجه ایران و روسیه و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه در وین برگزار شد.

امیرعبداللهیان پیش از آغاز نشست وین دو در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در این نشست باید تصمیمات موثری برای مبارزه جدی با تروریسم اتخاذ شود، تصریح کرد: در نشست وین کشورها در خصوص آینده سیاسی سوریه تصمیم نخواهند گرفت و فقط و فقط حق مردم سوریه است.

نشست وین 2 درباره سوریه ساعت 10 صبح به وقت محلی (12:30 به وقت تهران) در هتل امپریال شهر وین با حضور نمایندگانی از 18 کشور و نمایندگان اتحادیه اروپا و سازمان ملل آغاز به کار کرد. در این نشست هیأت‌هایی از ایران، آمریکا، روسیه، فرانسه، چین، انگلیس، آلمان، ایتالیا، عربستان سعودی، عراق، ترکیه، مصر، امارات متحده عربی، قطر، اردن، لبنان و عمان ، استرالیا، نماینده اتحادیه اروپا و همچنین استفان دی میستورا فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه حضور دارند.

در این دور برای نخستین بار استرالیا نیز شرکت دارد.

نشست وین دو در حالی در اتریش در جریان است که شب گذشته بر اثر چندین حمله تروریستی در پاریس بیش از یکصد و ۵۰ نفر کشته و بیش ۲۰۰ نفر نیز زخمی شدند.

نشست وین یک نیز هشتم آبان ماه با حضور 17 کشور برگزار شد و طرفین در پایان آن با صدور بیانیه‌ای 9 بندی بر لزوم آغاز گفت‌وگوهای سیاسی در سوریه تأکید کردند. برقراری آتش‌بس، مبارزه با تروریسم، گفت‌وگوهای سوری - سوری و نهایتا برگزاری انتخابات از جمله مفاد آن بیانیه است که قرار است مبنای حل بحران سوریه قرار گیرد. با این حال هنوز در مورد نحوه اجرای این مفاد، از جمله وضعیت بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه توافقی حاصل نشده است.

منبع: خبرگزاری فارس