کد خبر: 23544
اخبار تیم ملی

ایران ‎ 3-ترکمنستان‌ 1؛ عبور از گربه سیاه + حاشیه

تیم های ملی ایران و ترکمنستان از هفته هفتم رقابت‌های مقدماتی جام‌جهانی در منطقه آسیا امروز ساعت 15 و در ورزشگاه آزادی آغاز شد
اتاق خبر 24

تیم های ملی ایران و ترکمنستان از هفته هفتم رقابت‌های مقدماتی جام‌جهانی در منطقه آسیا امروز ساعت 15 و در ورزشگاه آزادی آغاز شد که داورانی از کره‌جنوبی این بازی را قضاوت می‌کردند. این مسابقه با گل‌های پورعلی گنجی، عزت‌الهی و دژاگه با نتیجه 3 بر یک به سود ملی‌پوشان ایران تمام شد؛ تک گل ترکمنستان را هم ساپاروف به ثمر رساند.

در دقیقه دوم مسابقه کاوه رضایی روی ضربه ایستگاهی در موقعیت آفساید قرار گرفت.

وحید امیری در یک موقعیت خوب قرار گرفت، اما نتوانست توپ را به گل تبدیل کند و تیم ایران در دقیقه چهارم نخستین کرنر خود را به روی دروازه ترکمنستان ارسال کرد.

تیم ایران در دقیقه ششم و در دومین کرنرش توانست دروازه حریف را باز کند؛ اشکان دژاگه توپ را به خوبی روی دروازه ارسال کرد و مرتضی پورعلی گنجی، مدافع تیم ایران توانست گل نخست شاگردان کی‌روش را در این مسابقه به ثمر برساند.

در دقیقه هشتم احسان حاج‌صفی در یک موقعیت مشکوک در محوطه جریمه ترکمنستان نقش زمین شد، اما داور اعتقادی به پنالتی نداشت.

سومین کرنر ایران در دقیقه دهم توسط شوتی که دژاگه به سمت دروزاه زد کسب شد که بازهم کاپیتان تیم ملی یعنی دژاگه توپ را روی دروازه ارسال کرد.

رضائیان و ترابی، دو بازیکن جوان ایران در نیمه اول با انگیزه بالایی داشتند و به کمک هم موقعیت‌های خوبی را برای سایر ملی‌پوشان ایجاد می‌کردند. در دقیقه 14 حاج‌صفی از روی یک ضربه ایستگاهی مستقیم بازهم دروازه ترکمنستان را تهدید کرد.

بعد از گلی که ایران به ثمر رساند و تا حدود دقیقه 22 بازی بیشتر در میانه میدان جریان داشت واشتباهات فردی بازیکنان هر دو تیم بیشتر از همه چیز به چشم می‌آمد.

در دقیقه 23 چهارمین کرنر برای ایران توسط حرکت وحید امیری کسب شد که ملی‌پوشان نتوانستند از آن استفاده کنند. پنجمین ضربه کرنر هم برای ایران در دقیقه 25 از شوت دژاگه برای ایران حاصل که در این صحنه شاگردان کی‌روش یک موقعیت خطرناک دیگر را روی دروازه ترکمنستان خلق کردند.

ارسلان آمانوف، بازیکن ترکمنستان در دقیقه 29 از سمت چپ به سمت دروازه ایران حمله کرد که رامین رضائیان با خطا وی را متوقف کرد؛ سبزپوشان ترکمنستان به خوبی از موقعیتی که نصیبشان شده بود استفاده کردند و توانستند یک موقعیت خطرناک را روی دروازه ایران ایجاد کنند.

شوت از راه دور امید ابراهیمی در دقیقه 34 از کنار دروازه ترکمنستان به بیرون رفت.

در دقیقه 40 ضربه سر کاوه رضایی که از روی سانتر رامین رضائیان زده شد به اختلاف بسیار کمی از کنار دروازه به خارج از زمین رفت. در برگشت و در دقیقه 41 بازیکنان ترکمنستان توانستند نخستین کرنر را بزنند، اما به خوبی از این توپ استفاده نکردند.

ملی‌پوشان ایران بارها تا دقیقه 43 توپ را تا محوطه جریمه حریف آوردند، اما نتوانستند ضربه آخر را به خوبی بزنند و دروازه حریف را تهدید کنند.

ششمین کرنر ایران را در دقیقه 44 و بازهم اشکان دژاگه ارسال کرد که مدافعان ترکمنستان توپ را به خوبی دفع کردند تا نیمه نخست با نتیجه یک بر صفر به سود ایران تمام شود.

نیمه دوم:

هفتمین کرنر ایران در این مسابقه هم روی حرکت کاوه رضایی حاصل شد که دژاگه آن را مستقیم به دستان دروازه‌بان ترکمنستان ارسال کرد.

در دقیقه 52 علیرضا جهانبخش از سمت راست توپ را به داخل محوطه جریمه سبز‌پوشان ترکمنستان سانتر کرد که کاوه رضایی نتوانست ضربه دقیق را به توپ بزند و دروازه‌بان حریف به سختی توپ را دفع کرد.

اشکان دژاگه در دقیقه 56 از سمت راست وارد محوطه جریمه ترکمنستان شد و شوت زیبایی را هم به سمت دروازه حریف روانه کرد که توپ وی به تیرک برخورد کرد و در برگشت هم کاوه رضایی نتوانست توپ را به تور برساند.

در دقیقه 58 هم صحنه قبلی تقریبا تکرار شد که این بار شوت علیرضا جهانبخش به تیرک خورد و در برگشت ضربه ترابی به بالای دروازه ترکمنستان رفت.

بازیکنان ترکمنستان در دقیقه 62 توانستند از روی یک ضربه ایستگاهی دومین کرنر خود را کسب کنند که این بار به خوبی توانستند از موقعیت خود استفاده کنند. در دقیقه 62 سبزپوشان ترکمنستان از روی نقطه کرنر و با اشتباه علیرضا حقیقی که نتوانست در خرج خود از دروازه توپ را دفع کند توسط ساپاروف بازی را به تساوی کشاندند. نکته جالب توجه اینکه این نخستین گل تیم ملی ترکمنستان در ورزشگاه آزادی بود.

در ادامه مسابقه سعید عزت‌الهی در دقیقه 64 روی یک حرکت انفرادی چند بازیکن ترکمنستان را دربیل زد و تقریباً از اطراف نقطه پنالتی با یک بغل پای فنی دروازه حریف را برای دومین بار باز کرد تا نتیجه بازی 2 بر یک به سود ایران شود.

سمت راست ترکمنستان در نیمه دوم بارها مورد حمله قرار گرفت؛ علیرضا جهانبخش از زمانی که وارد زمین شد بارها از آن منطقه نفوذ کرد و موقعیت‌های خوبی را هم ایجاد کرد که بازیکنان ایران قدر توپ‌ها را ندانستند.

در دقیقه 73 ارسال توپ اشکان دژاگه از سمت چپ دروازه ترکمنستان و ضربه سر علیرضا جهانبخش یک کرنر دیگر را برای ایران به ارمغان آورد. دژاگه بازهم توپ را از روی نقطه کرنر ارسال کرد و یک موقعیت خطرناک دیگر برای ایران ایجاد شد که توپ از جلوی محمداف، دروازه‌بان ترکمنستان عبور کرد.

در دقیقه 82 رضا قوچان نژاد که به تازگی وارد زمین شده بود با استفاده از اشتباه مدافعان حریف در موقعیتی بسیار خوب با دروازه‌بان حریف قرار گرفت که بلافاصله سبزپوشان ترکمنستان از راه رسیدند و وی را در محوطه جریمه سرنگون کردند تا داور کره‌ای اعلام پنالتی کند.

اشکان دژاگه برای زدن ضربه پنالتی پشت توپ ایستاد و توانست در دقیقه 83 به راحتی سومین گل ایران را به ثمر برساند تا نتیجه بازی 3 بر یک به سود ایران شود.

داور کره‌ای در این بازی با دادن فقط یک کارت زرد به امید ابراهیمی، بازیکن تیم ملی ایران را جریمه کرد.

با این نتیجه شاگردان کی روش جمع امتیازهای خود را به عدد 11 رساندند و به دلیل تفاضل گل بهتر نسبت به عمان در صدرجدول چهارم رقابت‌های مقدماتی جام‌جهانی قرار گرفتند و ترکمنستان هم 7 امتیازی باقی ماند.

ترکیب تیم ایران:

علیرضا حقیقی، عزت الله پورقاز، کاوه رضایی (در دقیقه 75 رضا قوچان‌نژاد)، وحید امیری (در ابتدای نیمه دوم علیرضا جهانبخش)، مرتضی پورعلی گنجی، رامین رضاییان، احسان حاج صفی، امید ابراهیمی، سعید عزت اللهی (در دقیقه 81 کمال کامیابی‌نیا)، اشکان دژاگه، مهدی ترابی

در ادامه رقابت‌های فوتبال مقدماتی جام‌جهانی 2018 روسیه تیم کره‌جنوبی در گروه G میزبان میانمار بود که با پیروزی پر گل 4 بر صفر میهمانش را بدرقه کرد. کره‌جنوبی با این پیروزی 15 امتیازی شد و صدرنشینی خود را در گروه G تثبیت کرد. میانمار هم با 4 امتیاز در رده چهارم جدول این گروه قرار دارد.

تیم فوتبال ژاپن نیز با نتیجه 3 بر صفر از سد سنگاپور گذشت و با 13 امتیاز جایگاه خود را در صدر جدول رده‌بندی گروه E تثبیت کرد.

در گروه C نیز مالدیو میزبان هنگ‌کنگ بود که با یک گل مغلوب حریف شد. هنگ‌کنگ با 13 امتیاز در رده دوم  گروه قرار دارد و مالدیو با 3 امتیاز چهارم است.

+حاشیه

علی کفاشیان رئیس و علیرضا اسدی، دبیر فدراسیون فوتبال برای تماشای بازی ایران و ترکمنستان در مرحله مقدماتی جام جهانی وارد ورزشگاه آزادی شدند.

مهدی طارمی، مهاجم تیم ملی هم که دو اخطاره است، در ورزشگاه حاضر شده و از جایگاه بازی را تماشا خواهد کرد.

*به همین منظور بازیکنان تیم ملی ترکمنستان در ساعت 14 و 15 دقیقه با گرمکن‌های آبی‌رنگ وارد زمین شده و شروع به گرم کردن کردند. از سوی دیگر گلرهای تیم ملی به زمین مسابقه آمده که در این بین بیرانوند و سوشا مکانی به گرم کردن حقیقی مشغول شدند.

*بازیکنان تیم ملی از ساعت 14 و 20 دقیقه با لباس‌های قرمز رنگ به زمین مسابقه آمدند و ورود آنها باعث شد تا هواداران بازیکنان تیم ملی را به شدت تشویق کنند.

*بازیکنان تیم ملی به محض ورود به دو قسمت تقسیم شده و بازیکنان اصلی زیر نظر کادر فنی تیم ملی کارهای تاکتیکی پیش از بازی را انجام داده و سایرین نیز به بازی آقاوسط مشغول شدند.

*لیدرهای پرسپولیس در این مسابقات حضور پررنگی دارند در حالی که بیشتر حضور این تعداد از لیدرها برای سازمان‌دهی تشویق هواداران به چشم می‌آید.

*با وجود ایکه ساعت 14 امروز برگه‌های ترکیب تیم ملی ایران و ترکمنستان از سوی مسئولان برگزاری بازی بین خبرنگاران پخش شد اما دقایقی بعد یکی از همین مسئولان به جایگاه خبرنگاران مراجعه کرده و با اعلام اینکه ترکیب اشتباه شده است این برگه‌ها را جمع کرد و دقایقی بعد دوباره برگه استارت‌لیست را بین خبرنگاران پخش کرد که در این بین هیچ تغییری در بین آنها ایجاد نشده بود که این موضوع از نکات قابل توجه به شمار می‌رفت.

*در حال حاضر حدود 6 الی 7 هزار تماشاگر در ورزشگاه حضور دارند.

*مسعود روشن‌پژوه و جواد خیابانی نیز از مجریان تلویزیون در ورزشگاه حضور دارند که خیابانی مسئول اجرای زنده مسابقه است.

*در حال حاضر حدود 5 هزار نفر تماشاگر در ورزشگاه حضور دارند و نکته قابل توجه اینکه صدای بلند بلندگوهای تعبیه شده در ورزشگاه که آهنگ‌های حماسی پخش می‌کند موجب نارضایتی هواداران شده و آنها نسبت به این موضوع اعتراض دارند.

*یک مجری تلویزیونی قبل از آغاز این بازی برای تبلیغ شرکت اسپانسر تیم ملی به ورزشگاه آمده و هواداران را تشویق می‌کند تا نام ایران را فریاد بزنند.

*با توجه به رایگان بودن مسابقه هواداران در حال ورود به ورزشگاه هستند و به نظر می‌رسد که به جمعیت آنها بیش از پیش افزوده شود.

*مجری اسپانسر تیم ملی از هواداران تیم ملی خواست تا در سامانه این شرکت عضو شده تا از جوایزی مانند هواپیمای دو نفره بهره‌مند شوند.

*آدمک‌هایی که برای تمرینات تیم ملی طی چند روز گذشته برای ضربات کاشته ملی‌پوشان به ورزشگاه آزادی آورده شده بود همچنان در کنار زمین دیده می‌شود.

*از ساعت 14 و 15 دقیقه ملی‌پوشان ترکمنستان وارد ورزشگاه شدند.

*داوران ایرانی حاضر در کلاس‌های داوری که در میان آنها چهره‌هایی مانند زرگر، حاجی‌پور، حاجی‌بابایی، اکبریان، علیرضا فغانی و ... دیده می‌شود با حضور در ورزشگاه و نشستن در جایگاه ویژه این بازی را تماشا خواهند کرد.

تیم ملی فوتبال ایران از ساعت 15 امروز از هفته هفتم رقابتهای مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه به مصاف تیم ملی ترکمنستان خواهد رفت.

* ملی‌پوشان امروز پس از حضور در جلسه فنی و صرف ناهار، ساعت 13 به سمت ورزشگاه حرکت کرده تا برای این دیدار آماده شوند.

* تا ساعت 13:30 دقیقه در حالیکه تماشاگران و خودروهای زیادی پشت درهای ورزشگاه وجود داشت با این وجود درهای ورزشگاه بسته بود و از این ساعت با باز شدن درها به روی تماشاگران، هواداران با پرچم‌های ایران وارد ورزشگاه شده و روبروی جایگاه مستقر شدند.

* تمام اقدامات برای برگزاری این دیدار فراهم شده و علاوه بر اینکه جایگاه عکاسان برای پوشش تصویری ورود 2 تیم به زمین با زنجیرهای پلاستیکی مشخص شده است، گروه‌های مختلف صدا و سیما و همچنین گروهی از شرکت تبلیغاتی حامی تیم ملی نیز در حال تدارک اقدامات برای انجام این بازی هستند.

* هوای تهران امروز آفتابی است اما با این حال باد کمی در ورزشگاه می‌وزد.

* اتوبوس تیم ملی ساعت 13:30 دقیقه وارد ورزشگاه شد و ملی پوشانی مانند طارمی، کامیابی‌نیا، عزت‌الهی و عزت پورقاز وارد زمین شده و روی نیمکت تیم ملی نشستند.

* به محض ورود اتوبوس، گروه بدنسازی و سایر اعضای کادر فنی به زمین مسابقه آمده و طراحی تمرینات را انجام دادند.

* مجری یکی از برنامه‌های تلویزیونی شبکه 3 با حضور در ورزشگاه قصد دارد با تعدادی از بازیکنان به مصاحبه بپردازد.

* تبلیغات مربوط به لیگ برتر از اطراف ورزشگاه پاکسازی شده و تبلیغات حامی تیم ملی جای آن را گرفت.

* ناظر فیلیپینی این مسابقه قبل از بازی وارد زمین شده و به بررسی کیفیت زمین پرداخت.

* در دست برخی تماشاگران پرچم‌های قرمز و آبی دیده می‌شود که با توجه به اینکه این دیدار ییک مسابقه ملی به شمار می‌رود، این اقدام در نوع خود جالب توجه است.

سفیر ترکمنستان در تهران برای تماشای دیدار دو تیم ایران و ترکمنستان به ورزشگاه آمد.

*همچنین محمد پنجعلی پیشکسوت پرسپولیس نیز با حضور در جایگاه ویژه در کنار سیدجلال حسینی این بازی را به تماشا نشست.

*با پر شدن طبقه پایین ورزشگاه تماشاگران دوباره موج مکزیکی به راه انداختند و جالب اینکه آنها با روشن کردن نور موبایل‌های خود صحنه زیبایی را در ورزشگاه آزادی به وجود آوردند.

*پس از گل دوم تیم ملی یک‌بار دیگر کارلوس کی‌روش سرمربی تیم کشورمان از سوی هواداران تشویق شد.

*کارلوس کی‌روش تمام طول بازی را از کنار زمین ایستاده تماشا کرده و نکات فنی لازم را به دفعات به بازیکنانش یادآور شد.

*ساعت 16 و 30 دقیقه و با وجود روشن بودن هوا پروژکتورهای ورزشگاه روشن شد.

*در چند صحنه هواداران به تصمیمات داور معترض شده و اعتراضاتی را به داور کره‌ای مطرح کردند.

*شادی گل بازیکنان ترکمنستان پس از گلزنی به ایران در نوع خود جالب توجه بود. تا جایی که تمام بازیکنان و نیمکت‌نشینان این تیم به همراه کادر فنی حلقه شادی تشکیل داده و به شادمانی پرداختند.

*علیرضا حقیقی دروازه‌بان ایران پس از گل دوم تیم ملی از سوی هواداران تشویق شد.

* رضا قوچان نژاد از سوی هواداران موقع به زمین آمدن تشویق شد.

سیدمهدی رحمتی دروازه‌بان استقلال پس از گلی که تیم ملی دریافت کرد از سوی هواداران حاضر در ورزشگاه تشویق شد. البته بیشتر هوادارانی که در جایگاه استقلالی‌ها نشسته بودند رحمتی را تشویق کردند.

*حضور در طبقه دوم ورزشگاه به خاطر نداشتن صندلی ممنوع است. با این حال عده‌ای از تماشاگران با وجود بسته بودن درها خود را به طبقه دوم رساندند که این موضوع واکنش پلیس را به همراه داشت و آنها از هواداران خواستند طبقه دوم را ترک کنند.

*طبقه پایین ورزشگاه تقریبا پر شده و فقط اندکی از جایگاه‌های سمت هواداران استقلال خالی مانده است.

*در بین هواداران برای لحظاتی جو متشنج شد که با حضور پلیس برخورد فیزیکی آنها به پایان رسید.

دیدار تیم‌های ملی ایران و ترکمنستان در حالی با یک گل به سود تیم ملی‌پوشان کشورمان در حال برگزاری است که همچنان به تعداد حاضران در ورزشگاه اضافه می‌شود و در حال حاضر حدود 25 هزار نفر در ورزشگاه آزادی حضور دارند. نکته قابل توجه اینکه به خاطر این موضوع که طبقه دوم ورزشگاه صندلی ندارد تماشاگران نمی‌توانند در طبق دوم حضور داشته باشند و به همین دلیل طبقه دوم خالی از تماشاگر است.

*این دیدار با توپ‌های جام ملت‌های آسیا 2015 برگزار می‌شود.

*تماشاگران با شعار ایرانی با غیرت تیم ملی را تشویق کردند.

*حضور کمرنگ خبرنگاران در این مسابقه در نوع خود عجیب و قابل توجه است.

*باد شدیدی در ورزشگاه در حال وزیدن است که این موضوع کمی اجرای کارهای تاکتیکی برای دو تیم را با مشکل مواجه کرده است.

*بازوبند فسفری معروفی که تیموریان در زمان کاپیتانی خود بر بازو می‌بسته است امروز بر روی بازوهای دژاگه کاپیتان تیم ملی بسته شده است.

*حیدر بهاروند عضو هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال و همچنین سهراب بختیاری‌زاده مدافع سابق تیم ملی در ورزشگاه حضور دارند.

*هواداران با پر شدن تقریبی طبقه اول ورزشگاه به انجام موج مکزیکی مشغول شدند.

*در دقیقه 24 مسابقه هواداران حاضر در ورزشگاه هادی نوروزی کاپیتان فقید پرسپولیس با شعار خداحافظ هادی باتعصب و نوروزی روحت شاد یاد نوروزی را زنده نگه داشتند. همچنین آنها پس از نوروزی، ناصر حجازی را هم تشویق کردند.

تیم‌های ملی ایران و ترکمنستان از ساعت 15 امروز در ورزشگاه آزادی به مصاف هم رفتند.

قبل از آغاز مسابقه دو خودرویی که برای هواداران قرار بود قرعه کشی شود، وارد ورزشگاه شد تا به دو برنده هوادار تیم ملی اهدا شود.

* قبل از آغاز مسابقه کی‌روش به کنار زمین آمده و از وضعیت چمن بازدید کرد.

* ساعت 14 و 40 دقیقه بازیکنان که برای گرم کردن به زمین آمده بودند به رختکن برگشته تا برای آغاز مسابقه آماده شوند.

* مسعود روشن‌پژوه مسئول قرعه کشی خودروهای اهدایی به هواداران بود که مجری مسابقه با شعار معروف مسابقه محله او را به هواداران معرفی کرد.

* مقامات فدراسیون فوتبال ترکمنستان در جایگاه ویژه ورزشگاه آزادی مستقر شدند.

* کفاشیان در کنار اسدی نشسته و این بازی را تماشا می‌کند، اما نکته عجیب اینکه پسر حبیب الله شیرازی رئیس هیأت فوتبال تهران نیز در جایگاه ویژه که در بالای VIP ورزشگاه قرار دارد این مسابقه را تماشا می‌کند.

* حدود 15 هزار نفر این مسابقه را از نزدیک تماشا می‌کنند.

* هم‌زمان با پخش سرود ملی ترکمنستان کادر فنی این تیم به سمت نیمکت‌های خود آمده و بر روی صندلی‌های خود مستقر شدند.

* موسی سلامت  هوادار جانباز پرسپولیسی با پرچم قرمز یا حسین به ورزشگاه آمد که پس از گرفتن عکس یادگاری با کی‌روش به تماشای این بازی مشغول شد.

* سید جلال حسینی مدافع مصدوم تیم ملی نیز برای تماشای بازی وارد ورزشگاه شد.

* به سبک ورزشگاه‌های آلمانی نام بازیکن از سوی بلندگو اعلام شده و هواداران نام خانوادگی او را صدا می‌زدند تا او را تشویق کنند.

* لباس نارنجی علیرضا حقیقی دروازه‌بان تیم ملی در نوع خود قابل توجه است. با آغاز بازی کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی به شدت تشویق شد.

* رضا حسنی‌خو مدیرکل حراست ورزش نیز در ورزشگاه حضور دارد.

* با آغاز مسابقه شدت تشویق ها بیش‌تر شده و هواداران از تیم ملی درخواست گل‌زنی کردند.

* کارلوس کی‌روش در این مسابقه با تیپی متفاوت نسبت به بازی‌های گذشته روی نیمکت تیم ملی حضور دارد.

* مرتضی پورعلی گنجی پس از زدن گل به سمت کی‌روش رفته و در آغوش او قرار گرفت.

* پس از گل تیم ملی هواداران پشت به سکوها کرده و با انداخت دست در گردن یکدیگر نمای جالبی را به‌وجود آوردند.

* پس از گل تیم ملی همچنین هواداران حاضر در ورزشگاه، با شعار واویلا بزن یکی دیگه، درخواست گل دوم تیم ملی را داشتند.

* در بین لیدرها، لیدرهای استقلال نیز دیده می‌شوند و جالب اینکه امروز لباس لیدرها دقیقاً همرنگ مأموران یگان ویژه حاضر در ورزشگاه است.

منبع: خبرگزاری فارس

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.