کد خبر: 22408
کمالوندی:

شمار سانتریفیوژها کاهش نیافته/ نمایندگان نگران نباشند

سخنگوی سازمان انرژی گفت: شمار سانتریفیوژها کاهش پیدا نکرده است و اینکه برخی ابراز نگرانی می‌کنند که سانتریفیوژها کاهش یافته است، نگران نباشند.
اتاق خبر 24

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشور در حاشیه نشست بررسی و تحلیل پیامدهای برجام و جایگاه ژئوپولتیک ایران در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری عنوان کرد که تعداد سانتریفیوژها کاهش پیدا نکرده و اینکه یک عده ابراز نگرانی می‌کنند که تعداد سانتریفیوژها کاهش پیدا کرده، نگران این موضوع نباشند.

وی درباره بیانیه 20 تن از نمایندگان گفت که آنها نگران نباشند، ما همه دقت و توجه لازم را داریم و در این زمینه دلسوز هستیم و مسائل به نحوی پیش می‌رود که منافع کشور دیده شود. 

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درخصوص سفر صالحی به ژاپن، این سفر را برای شرکت در 2 اجلاس بین‌المللی برشمرد و گفت: ما ساخت نیروگاه‌های متعدد هسته‌ای را در دستور کار داریم و نیاز به همکاری با کشورهایی چون ژاپن وجود دارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی همچنین افزود: سند رسمی در خصوص اراک که قرار است به امضای ایران و 1+5 برسد تقریباً نهایی شده و همه کشورها به جز یک کشور موافقت خود را اعلام کرده‌اند، البته ما خودمان می‌توانیم باز طراحی این راکتور را انجام دهیم.

کمالوندی در پاسخ به سوالی در خصوص فرمایشات مقام معظم رهبری و اجرای تعهدات ایران تا زمانی که تضمین‌های لازم گرفته نشده، عنوان کرد: آنچه مقام معظم رهبری مدنظرشان بوده، نصب‌العین ما است و خواهد بود و مو به مو موارد را اجرا می‌کنیم.

وی با بیان اینکه قطعاً تضمین‌ها باید گرفته شود،‌ اظهار داشت:‌ باید قرارداد محکم داشته باشیم. ما در حال حاضر در همین مرحله هستیم و دو بند مهمی که مقام معظم رهبری اعلام کرده‌اند یعنی روشن شدن تکلیف پی ام دی و قراردادهای لازم مشخص شود دو موضوع مربوط به راکتور اراک و مبادله مواد غنی شده با اورانیوم طبیعی صورت نگیرد، بر همین اساس اقدام شده است.

وی یادآور شد: اگر چه بر اساس ابلاغ برجام ما مجموعه‌ای از کارها را شروع کرده‌ایم که این مجموعه از کارها به ما فرصت می‌دهد زمان را در اختیار داشته باشیم بدون اینکه ظرفیت غنی‌سازی را کاهش دهیم، اما زمان را محدود کنیم که بلافاصله بعد از اینکه طرف مقابل تعهدات خود را انجام داد، ما زمان زیادی را برای کارهای فراوانی که نیاز به اجرایی شدن است، صرف نکنیم.

کمالوندی ادامه داد: باید نامه‌هایی که طرف مقابل صادر کرده مورد بررسی حقوقی قرار گیرد. ما به همراه وزارت خارجه و دولت کارهایی را انجام می‌دهیم که ان‌شاءالله تا دو ماه دیگر بتوانیم بعد از اینکه طرف مقابل به وظیفه‌ای که دارد عمل کرد، اقدامات خود را صورت دهیم.

کمالوندی در پاسخ به سوال دیگری با بیان اینکه وزارت خارجه نامه‌های اتحادیه اروپا و آمریکا را مورد بررسی قرار می‌دهد که آیا به لحاظ موضوع رفع تحریم‌ها کفایت می‌کند یا خیر، اظهار داشت: آقای عراقچی دیشب نیز اعلام کرد که این نامه‌ها کفایت می‌کند، البته باید حقوقدانان در این زمینه نظر بدهند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: آنچه ما در سازمان انرژی اتمی انجام می‌دهیم مذاکرات در رابطه با راکتور اراک و موضوع مبادله اورانیوم است و در خصوص اراک بایستی یک سند رسمی به امضای ایران و 1+5 برسد که تقریباً نهایی شده و همه کشورها به جز یک کشور موافقت خود را اعلام کرده‌اند. بر اساس این سند آنها تضمین می‌دهند که با ایران همکاری داشته باشند.

کمالوندی با یادآوری این نکته که ما خودمان می‌توانیم بازطراحی اراک را انجام دهیم، اظهار داشت: آن تضمین در این ارتباط است که اگر بخواهیم به کار سرعت بدهیم به عنوان مثال به جای اینکه پمپی را خودمان بسازیم آن را وارد کنیم تا در کار سرعت داده شود وگرنه ما بدون آنها هم می‌توانیم این کار را انجام دهیم. در حال حاضر داریم بازطراحی را انجام می‌دهیم که بهینه می‌کند و در عین حال نگرانی آنها را برطرف می‌سازد و آنها هم باید تعهداتی بدهند که در آن سند پیش‌بینی شده است.

وی در خصوص آن یک کشور اظهار داشت: آنها به طور کلی موافقت خود را اعلام کردند ولی نیازمند یکسری کارهای بوروکراتیک است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در خصوص اینکه آیا تعداد سانتریفیوژها کاهش پیدا کرده؟ تصریح کرد: تعداد سانتریفیوژها کاهش پیدا نکرده ولی کارهایی که در حال انجام آن هستیم کارهایی است که زمانی که می‌خواهیم تعداد سانتریفیوژها را کم کنیم و به نقطه‌ای که تعهدات ماست برسیم این زمان کاهش پیدا کند و مجموعه‌ای از کارهای فنی است که در حال انجام است.

وی در خصوص اینکه آیا کاهش تعداد سانتریفیوژها در چند روز آینده است نیز،‌گفت:‌ ما کار را شروع کردیم در حدی کارهایی که زمانبر است را انجام داده‌‌ایم و کارهایی هم هستند که برگشت‌پذیر هستند.ما این کارها را در جلساتی که حقوقدانان و مهندسان ما هستند این موارد را به دقت بررسی می‌کنیم. برگشت‌پذیری و مسائل پادمانی و تنظیمی که باید با آژانس داشته باشیم در نظر می‌گیریم.

وی ادامه داد: بنابراین اینکه عده‌ای با نگرانی اعلام می‌کنند تعداد سانتریفوژ کم شده است آنها نگران این موضوع نباشد ما قطعا به نحوی برنامه را اجرا می‌کنیم که اگر طرف مقابل از تعهدات خود تخطی کند این امکان برای ما هست که به سرعت برگردیم و در شرایط بهتری هم قرار گیریم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در خصوص سفر صالحی به ژاپن گفت: وی برای سخنرانی در مرکز GIIA و همچنین اجلاس پاکوواش مربوط به خلع سلاح هسته‌ای به ژاپن سفر کرده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در خصوص همکاری‌های هسته‌ای با ژاپن این سفر صورت گرفته ادامه داد: هیأت‌هایی بین دو کشور در چند ماه گذشته مبادله شده و ژاپن به دلیل اینکه تجربه خوبی در زمینه ایمنی هسته‌ای دارد از این تجربیات استفاده می‌کنیم و در حوزه‌های مختلف نیروگاهی نیز زمینه خوبی برای کار است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در خصوص اینکه آیا برای ساخت نیروگاه‌های جدیدی از ژاپن نیز کمک خواهید گرفت، گفت:‌ ما برای ساخت نیروگاه‌های متعددی که در برنامه داریم نیاز به کشورهایی مثل ژاپن داریم به شرط اینکه در سرمایه‌گذاری مزیتی داشته باشند.

کمالوندی همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فارس در خصوص نشستی که قرار است با آژانس بعد از گزارش آمانو داشته باشند، اظهار داشت: این نشست در تهران برگزار خواهد شد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه سخنانش و در پاسخ به سوالی با بیان اینکه تقابل آمریکا با ایران فقط بر مبنای ژئوپولتیک نیست بلکه تقابل ایدئولوژیکی هم هست، اظهار داشت: اقتدار با خود چالش به همراه دارد و چون ایران قدرتمند است و قدرتمند باقی خواهد ماند، کشوری است که رو به اعتلا خواهد رفت و بر تغییرات ارزشی در سطح بین‌المللی تأثیر خواهد گذاشت.

وی در پاسخ به سوالی درباره پی ام دی نیز گفت: برخی فکر می‌کردند پی ام دی را می‌توان حقوقی حل کرد، ولی این یک موضوع سیاسی بود، نه فنی و حقوقی.

کمالوندی افزود: ما پی ام دی را در یک بستر سیاسی بردیم و قرار شد یکسری فعالیت‌ها را انجام دهیم و 15 اکتبر آخرین کار ما باید انجام می‌شد که شد و 15 دسامبر باید براساس سند برجام این پرونده را ببندند.

وی گفت: در آوردن قلب راکتور اراک و انتقال ذخایر بعد از پی ام دی خواهد بود. ما منتظر گزارش آمانو هستیم و یک هفته قبل از گزارش آمانو با آژانس نشستی را برگزار خواهیم کرد. 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی همچنین در بخشی از سخنانش عنوان کرد: تولید سوخت ٢٠ درصد سخت‌تر از تولید بمب است. 

وی اضافه کرد: همه کارشناسان بین‌المللی معتقدند که توازن در برجام به نفع ایران بوده است.

منبع: خبرگزاری فارس