کد خبر: 22185

پاسخی که زنگنه به اظهارات میلیاردر نفتی داد

یعنی شما 200 میلیارد یورو داری که 2 میلیارد یورو برایت پول خرد است؟ از کجا آورده ای؟ زحمت کشیده ای؟ داستان سرهم کردن هم حدی دارد.
اتاق خبر 24

 بیژن زنگنه وزیر نفت امروز (یکشنبه 10 آبانماه) در هفتمین جشنواره روابط عمومی های برتر صنعت نفت با اشاره به تغییرات صنعت نفت از سال گذشته تا به امروز اظهار کرد: امسال با حمایت مقام معظم رهبری و تلاش دولت توانستیم در مذاکرات 1+5 به موفقیتی برسیم و امیدواریم کشور هرچه زودتر از تحریمهای ستمگرانه نجات یابد و کشور وارد دوران جدید حیات اقتصادی و توسعه شود.

وی با اشاره به این که بزودی تحریمها برداشته می شود، افزود: با این اتفاق فصل جدیدی برای همکاری ایران با کشورهای دیگر جهان آغاز می شود.

وزیر نفت با بیان این که شرایط پساتحریم ابعاد مختلفی دارد، تصریح کرد: روابط عمومی های صنعت نفت باید با ابعاد پساتحریم آشنا باشند و خود را آماده آن کنند.

زنگنه با اشاره به این که هدف اصلی تحریمها به زانو درآوردن صنعت نفت ایران و درآمدهای حاصل از صادرات نفت بوده است، گفت: تحریمها سبب شد تا صادرات کشور به کمتر از نصف برسد و دسترسی به درآمدها نداشته باشیم و در جایی هم که دسترسی به بخشی از درآمدها داشتیم با کم شدن قدرت اقتصادی و اثربخشی آن روبرو بودیم.

وی با اشاره به این که نخستین قدم پس از لغو تحریمها، به دست آوردن سهم ایران در بازارهای جهانی است، ادامه داد: افزایش دو برابری صادرات نفت ایران، در دسترس قرارگرفتن پولهای قفل شده و استفاده درست از آنها برای توسعه کشور، جذب منابع خارجی برای سرمایه گذاریهای معطل مانده در بخشهای بالادستی و پایین دستی صنعت نفت و ارتقای دانش و فناوری برای ساخت تجهیزات مورد نیاز کشور از دیگر اولویتها برای شرائط پس از تحریم است.

وزیر نفت به اولویت صنعت نفت در بخش میدانهای مشترک نفت و گاز کشور اشاره کرد و افزود: فعالیتهای زیادی نیز در توسعه گازرسانی، صنایع پتروشیمی، صنایع پالایشی، ساخت خطوط لوله، صادرات گاز به صورت ال ان جی و بویژه در بخش بهینه سازی مصرف انرژی باید در کشور صورت گیرد.

زنگنه نقش روابط عمومی ها را در این بخش به عنوان نیروی آگاهی بخش بسیار تأثیرگذار دانست و گفت: امسال با تدبیر مقام معظم رهبری سال دولت و ملت، همدلی و همزبانی نامگذاری شده که این راهبرد مهم درواقع فلسفه اصلی و وجودی روابط عمومی هاست که روابط عمومی باید چه در درون سازمان و چه خارج از سازمان فضای همدلی و همزبانی را همسو با اهداف سازمان ایجاد کند. بنابراین، این شعار برای همه کشور بویژه روابط عمومی ها کاربرد بیشتری دارد.

وی با اشاره به این که عده ای امید مردم را نشانه می گیرند، اظهار کرد: روابط عمومی های صنعت نفت در همه سطوح باید امیدواری نسبت به آینده را به وجود آورد؛ مرتب می گویند هیچ کاری نشده و هیچ کاری هم نمی شود، بسیار بد است و هر کاری هم می شود می گویند هیچ کاری نشده است. چرا، هم کار شده و کار هم می شود و بیشتر هم خواهد شد.

زنگنه با اشاره به این که در شرائط تحریم وزارت نفت توانست به بالاترین رکورد گازرسانی در تاریخ صنعت نفت برسد، تصریح کرد: این رضایت عمومی را از صنعت نفت، روابط عمومی ها باید به درستی به مسئولان و مردم منتقل کنند و حق مردم ایران است که جایگاه برجسته ای در منطقه داشته باشند.

وزیر نفت با بیان این که حوزه بهینه سازی مصرف سوخت بسیار گسترده است، افزود: در این حوزه با سرمایه گذاری در بخشهای مختلف از جمله نوسازی کامیونها، ارتقای کارآیی موتورخانه ها، جایگزینی تاکسیها، توسعه مترو و توسعه حمل و نقل ریلی می توان به بهینه سازی کمک کرد و شدت مصرف انرژی را کاهش داد.

وی با اشاره به این که فساد موریانه ای است که نباید اجازه ورود به خانه را به آن داد، گفت: دروغ نگویید، راست بگویید و بزرگنمایی نیز نکنید؛ این مسئله مدام باید تکرار شود.

این روزها مراقب نباشیم، جای بدهکار و طلبکار عوض می شود

زنگنه با اشاره به این که این روزها باید مواظب بود که جای بدهکار و طلبکار عوض نشود، اظهار کرد: آدمی پیدا می شود  که می گوید 2 میلیارد یورو برای ما پول خرد است؛ چقدر داری که 2 میلیارد یورو برایت پول خرد حساب می شود؟ ولی برای مردم ایران 2 میلیارد یورو پول خرد نیست.

وی با اشاره به این که مردم ایران نفری حدود 130 هزار تومان از تو طلب دارند، ادامه داد: برای یک خانواده 4 نفره، حدود 500 هزار تومان پول کمی نیست.

وزیر نفت افزود: یعنی شما 200 میلیارد یورو داری که 2 میلیارد یورو برایت پول خرد است؟ از کجا آورده ای؟  زحمت کشیده ای؟ داستان سرهم کردن هم حدی دارد. حالا باشد پول خرد تو است، دستت درد نکند همین پول خرد را بده که حق ملت ایران را بدهیم.

زنگنه با اشاره به این که مرتب اعلام می کنند که وزارت نفت شماره حساب اعلام نمی کند، یادآور شد: شما تو حساب خودت یا دادگاه این پول را بریز و بگو 2 میلیارد و 700 میلیون دلار در حساب من پول هست، بسیار خوب خیال ما راحت می شود که پول هست، بالاخره جمهوری اسلامی از تو این پول را می گیرد.

وزیر نفت با بیان این که فردا ادعا شده است که این پول را می دهند، گفت: عده ای برای دور زدن تحریم، مردم و اقتصاد ایران را دور زدند؛ و بزرگترین فشارها را در سخت ترین شرائط به ملت ایران تحمیل کردند.

دروغگویی زرنگی نیست

وی با اشاره به این که اطلاع رسانی باید شفاف باشد، اظهار کرد: باید با فساد، دروغ گویی و دروغ پردازی مبارزه کرد.

زنگنه با اشاره به این که وضع رسانه های کشور نسبت به 15 سال گذشته بسیار تغییر کرده است، گفت: امروزه، سواد و تخصص رسانه ها بیشتر شده  و  اهل رسانه و  حرفه ای ها باید با دروغگویان برخورد کنند و آنها را طرد و حذف کنند و در فضای رسانه، دروغگویی زرنگی نیست.

وزیر نفت به برگزاری آموزشهای حرفه ای در حوزه روابط عمومی اشاره کرد و گفت: بزرگترین ضعف روابط عمومی ها در حوزه دولت، کمبود اندیشه ورزی است و همه به دنبال انتشار مطلب هستند.

زنگنه با تشکر از عملکرد یک سال گذشته روابط عمومی های صنعت نفت اظهار کرد: امیدوارم این برنامه ها به منظور هم افزایی و بهبود فعالیتها باشد و در حوزه فکرسازی و برنامه ریزی تلاش شود.

وی با اشاره به این که اعتدال و آرامش بسیار برای کشور لازم است، افزود: کشور برای توسعه نیاز به فضای آرام و همدلی دارد و باید کارها با خرد جمعی، مشورت، تعامل با صاحبنظران و استفاده از همه نظرها انجام شود تا بتوانیم همه با هم برای یک صنعت نفت مقتدر کار کنیم و کشور را به خوبی پیش ببریم و نقش موثری پس از لغو تحریمها برای توسعه و اعتلای کشور ایفا کنیم.

وزیر نفت در پایان این مراسم از برگزیدگان هفتمین جشنواره روابط عمومی های برتر صنعت نفت قدردانی کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.