کد خبر: 20841
دادستان کل کشور:

مسئولین مراقب نفوذهای دشمن باشند/ توجه به شرایط مقام معظم رهبری در خصوص «برجام» یک معروف است

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با بیان اینکه قوه قضائیه با همه وجود از آمرین به معروف و ناهیان از منکر حمایت خواهد کرد، گفت: عاشورا روز تولد عاشوراییان است، دشمن می‌خواست عاشورا نماند ولی این روز ماند و به رمز تحول در حیات انسان تبدیل شد.
اتاق خبر 24

«حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی » دادستان کل کشور در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه تهران ضمن عرض تسلیت به مناسبت تاسوعا و عاشورای حسینی اظهار کرد: عاشورا روز تولد عاشوراییان است، دشمن می‌خواست عاشورا نماند ولی این روز ماند و رمز تحول در حیات انسان شد.

 
وی افزود: عاشورای حسینی برای همه تحلیل گران و جامعه شناسانی که ابعاد این حرکت عظیم الهی را بررسی کردند به عنوان یک حرکت تصادفی و اتفاقی مطرح نیست بلکه به عنوان یک حرکت برنامه ریزی شده‌ای است که با پیش بینی، مدیریت و هدایت حجت خدا دنبال شد. نکته قابل توجه این است که از زمان حضرت آدم (ع) تا حضرت خاتم (ص) نسبت به ابی عبدالله حسین (ع) یاد آوری وجود داشت. 
 
رئیسی تصریح کرد: تاسوعا در تاریخ تشیع و فرهنگ شیعه با نام حضرت ابوالفضل (ع)  رقم خورده است؛ چراکه در این روز دو اتفاق مهم افتاد که حضرت ابولفضل (ع) نقش محوری در آن ایفا کرد. امام صادق (ع) در خصوص این روز فرمودند تاسوعا روزی است که دشمن امام حسین (ع) را محاصره کرده بود ولی وقتی به ابی عبدالله (ع) خبر دادند حضرت فرمودند برادرم عباس کجاست. که اینجا یکی از نقش‌های محوری حضرت ابوالفضل (ع) در این روز رقم می‌خورد و او باید پیام امامش را ببرد و امشب را برای خواندن نماز و دعا و استغفار و نجوای با حضرت حق وقت بگیرد و نقش مهم دیگر آن حضرت جریان امان نامه‌ای است که برای ایشان و برادرانش ارسال می‌شود و با پاسخ محکم حضرت ابولفضل (ع) به کسی که امان را نوشته می‌دهد مواجه می‌شود که نشاندهنده نقش محوری آن حضرت در مقاومت و ایستادگی و بصیرت است.
 
دادستان کل کشور با بیان اینکه عاشورا یک حرکت برنامه ریزی شده است،  گفت: هم فصل شهادت در روز عاشورا که مدیریتش با ابا عبدالله (ع) است و هم فصل اسارتش که مدیریتش با حضرت سجاد (ع) و حضرت زینب (س) است ، بسیار حرکت دقیقی است.
 
وی با اشاره به این مطلب که اربعین نماد آن است که عاشورا گم نشود و بماند، تصریح کرد: بعد از عاشورا همه امامان بر بقای این روز تاکید کرده‌اند درحالیکه دشمن می‌خواست عاشورا نماند و عاشور روز مرگ عاشوراییان باشد ولی به قول ملاصدرا «مردان بزرگ دو روز تولد دارند که یک روز تولد شخصی‌شان است و روز دیگر تولد شخصیتشان است» که این موضوع به خوبی در عاشورا خود را نشان داد و به روز تولد عاشوراییان تبدیل شد و آغازی است که می‌خواهد رسالت و رمز تحول و تمدن اسلامی را در جهان بشریت ایفا کند. 
 
رئیسی با بیان اینکه عاشورا رمز تحول در حیات انسان است، بیان کرد: امر به خوبی‌ها و نهی از زشتی‌ها در همه لایه های اجتماعی در طول همه قرون و اعسار رسالت عاشورای ابا عبدالله (ع) است. همه خیزش‌ها و انقلاب‌ها و ضدیت با ظلم و ستم که بعد از عاشورا به وجود آمده همه الهام گرفته از این روز بزرگ است.
 
دادستان کل کشور با اشاره به این مطلب که مهمترین صفت عاشوراییان این است که بصیرت‌هایشان بر شمشیرهایشان حکمرانی می‌کند، افزود: اگر انسان‌ها در خودشان فطرت‌های بیدار را کمرنگ کنند هرچه که راه نورانی باشد باز هم آن ها راه را نمی بینند و  فطرت بیدار آمر به معروف و ناهی از منکر و کسی است که به دنبال مقتدای حق راه می افتد و ایستادگی در راه هدف دارد.
 
وی با بیان اینکه عاشورا احیاگر دین بود گفت: حضرت اباعبدالله حسین (ع) فرمودند من آمده‌ام به مردم بگویم تا به دین عمل کنند و از باطل نهی کنند و این شهید امر به معروف و نهی از منکر رمز برپایی جامعه ای به نام دین را مبتنی بر اقامه نماز، زکات، گسترش خوبی ها و نهی زشتی ها دانست.
 
رئیسی با بیان اینکه از جامعه ما نیز به برکت عاشورا جهل زدایی شد، اظهار کرد: امروز در خیلی از جوامع بیداری اسلامی رخ داده است که هرگز از بین نخواهد رفت.
 
دادستان کل کشور با تاکید بر اینکه ارتباط با عاشورا هیچوقت نباید در زندگیمان فراموش شود، گفت: به هیچ عنوان انسان دل داده به خدا نمی‌تواند ولایت غیر خدا را بپذیرد و برای این است که می‌فرمایند زیارت عاشورا را به صورت مداوم بخوانید.
 
وی با بیان اینکه احیای پیام‌های عاشورا برای جامعه امروز ما بیش از هر زمانی ضرورری است، تصریح  کرد: امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یک اصل اساسی است که احیای آن به احساس مسئولیت و مسئولیت پذیری برای همه مردم وابسته است و در جامعه اسلامی امروز ما نیز رمز تحول و مدنیت باید به نام عاشورا رقم بخورد. 
 
رئیسی با اشاره به این مطلب که امروز در جامعه ما باید همواره پیام‌های عاشورا در همه حرکت‌های سیاسی و اجتماعی مورد توجه قرار گیرد، افزود: امروز معروف‌ها باید مورد توجه همگان باشد، منکرات و زشتی‌ها باید مورد حساسیت همگان باشد. امروز منکراتی مثل مواد مخدر، قاچاق کالا، فرار مالیاتی، فحشا، آنچه از فساد اقتصادی و اجتماعی است باید در این جامعه مورد نفرت همگان به ویژه مدیران و مسئولان باشد. 
 
وی مراقبت نکردن از نفوذ فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی را یک منکر دانست و ادامه داد: مسئولین باید مراقب نفوذ دشمن در عرصه های مختلف باشند. امروز توجه به فرمان و منشور مقام معظم رهبری که در 9 بند و 28 شرط است، یک معروف است چراکه فرمانی است که باید همگان آن را مورد توجه قرار دهند که البته در برخی رسانه ها از آن به عنوان نامه یاد کردند ولی در واقع منشوری است که اگر توجه به آن نشود طبیعتا مشروطی هم در کار نخواهد بود. آنچه از ابهام‌ها و ضعف ها در برجام است با توجه به این منشور جبران می شود و عمل به این منشور یک معروف است.
 
وی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی، توجه به فرهنگ دینی و ارزش های دینی و ظرفیت های کشور یک معروف است که باید مورد توجه قرار گیرد. 
 
دادستان کل کشور در پایان به قانون امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و گفت: در این قانون امر به معروف و نهی از منکر در تمامی بخش‌ها دیده شده است و امیدواریم که هر چه سریعتر عملیاتی شود. ما نیز به عنوان قوه قضاییه با تمام وجود از آمرین به معروف و ناهیان از منکر حمایت خواهیم کرد.
منبع: میزان