کد خبر: 20335
اتاق خبر 24 گزارش می‌دهد

عظمت یکپارچگی عزاداران در پایتخت شور حسینی + تصاویر

هر ساله از اول تا سیزدهم ماه محرم، عزاداری حسینه‌اعظم زنجان باشکوه برگزار می‌شود که با شکوه‌ترین و با عظمت‌ترین آن هشتم محرم یعنی شب تاسوعا است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

مراسم عزاداری حضرت سیدالشهدا در استان زنجان به طوری وسیع و گسترده است که از آن به عنوان پایتخت «شور حسینی» ایران نام برده می‌شود.

در بین آیین‌های مختلف عزاداری در زنجان عزاداری «حسینه‌اعظم» و «زینبیه‌اعظم» از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و چه بسا استان زنجان توسط این دو هیئت عزاداری شناخته می‌شود.

هر ساله ده‌ها شبکه ملی و بین‌المللی عزاداری مردم این شهر را به صورت زنده پخش می‌کنند.

مراسم حسینیه اعظم زنجان

هر ساله از اول تا سیزدهم ماه محرم، عزاداری حسینه‌اعظم زنجان باشکوه برگزار می‌شود که با شکوه‌ترین و با عظمت‌ترین آن هشتم محرم یعنی شب تاسوعا است.

 

عزاداری زنجانی ها

 
ناگفته نماند این مراسم سالهاست شکوه و عظمت خاص عزاداری این حسینیه سیر صعودی داشته و می‌رود تا به عنوان بزرگ‌ترین مجمع عاشقان امام حسین (ع) در جهان شناخته شود.
 

 

عزاداری زنجانی ها

 

با اینکه زنجان از نظر وسعت شهر بزرگی نیست اما سال‌هاست که در این عزاداری بیش از ۲۰۰هزار نفر جمعیت شرکت می‌کنند در طی این چند روز مردم به سبب اعتقادات، کرامات و باورهای قلبی خود، قربانی و نذوراتی به این حسینه اهدا می‌کنند.

از جنبه‌هایی حائز اهمیت این مراسم، تعداد ذبح قربانی است که حسینیه‌اعظم زنجان را به عنوان دومین قربانگاه جهان اسلام بعد از منا در مکه و نخستین قربانگاه در جهان تشیع بدل ساخته است.
 

 

کشتارگاه زنجان

 

تاریخی بودن مراسم حسینیه براساس مستندات به زمان قاجار بر می‌گردد.

بهره‌برداری از نذورات این مراسم در امور خیریه و عام‌المنفعه نیز در نوع خود بی‌نظیر است، به طوری که در آئین سوگواری هشتم محرم سال گذشته، ۱۱ هزار و ۴۸۲ راس دام توسط عاشقان سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) به هیات حسینیه‌اعظم زنجان تحویل داده شد.

همچنین ۶ هزار و ۳۸۴ راس گاو، ش‌تر، گوسفند، بز، شترمرغ و.. به صورت زنده تحویل و هزار و ۶۴۲ راس دام شامل گاو، گوسفند، بز در مسیر حرکت دسته عزاداری قربانی و ذبح شد.

مراسم عزاداری باشکوه حسینیه‌اعظم زنجان که در روزهای هشتم، نهم و دهم ماه محرم برگزار می‌شود در تاریخ ۱۵ دی ماه ۸۷ با شماره ثبتی ۱۰ به عنوان دهمین مورد و از جمله آیین‌های عزاداری به عنوان نخستین نمونه در فهرست میراث معنوی کشور ثبت شده است.

مراسم زینبیه‌اعظم زنجان

زینبیه اعظم زنجان یکی از قطب‌های عزاداری استان زنجان بوده و همه ساله پذیرای خیل عظیم عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) از سراسر کشور و حتی خارج از کشور است.

در روز یازدهم محرم‌الحرام هر سال، شهر زنجان به عنوان پایتخت شور و عشق حسینی جلوه معنوی خاصی برخورد می‌گیرد و عاشقان امام حسین (ع) خود را آماده برای حضور در یک اجتماع عظیم و حماسی می‌کنند تا ندای «یاحسین» و «یا زینب» سر داده و به یاد شهید دشت کربلا عزاداری کنند.

این مراسم ساعات بعدازظهر روز ۱۱ محرم در محل زینبیه آغاز شده و در صحن مقدس آستان حضرت ابراهیم (ع) که یکی از امام زاده‌های قابل احترام زنجان است به پایان می‌رسد.

 

زینبیه زنجان

 
با اشاره به قدمت زینبیه زنجان گفته می‌شود در روزگار گذشته باغچه‌ای درون «کهن‌دژ» زنجان قرار داشته که صاحب باغچه هر روز از گوشه‌ای از باغچه که گل‌های محمدی در آن روییده بود صدای ناله «یا زینب» شنیده و گاهی گویی چراغکی زیر گل‌ها روشن ‌می‌شده است.

بدین ترتیب صاحب باغچه تصمیم می‌گیرد آن قسمت را به تکیه‌ای تبدیل کرده و نام آن را زینبیه بگذارد از این رو محلی که زینبیه در آن قرار داشت از آن زمان تا کنون به محله زینبیه معروف می‌شود.

آئین عزاداری زینبیه زنجان نیز از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در فهرست میراث فرهنگی کشور به ثبت رسیده است.

عزداری دو هیئت بزرگ زنجان یعنی «حسینیه» و «زینبیه» از آن جهت منحصر به فرد و مهم است که عاشقان حضرتش تمام وجود خود را در طبق اخلاص قرار داده و نثار جانفشانی‌های امامی می‌کنند که ۱۴ قرن پیش در چنین ایامی خود را فدای دین مبین اسلام کرد تا از گزند ناکسان در امان بماند.

 

حسینیه اعظم زنجان

 
نحوه عزاداری این دو هیئت پیچیده نبوده و روش خاصی ندارد بلکه طبق معمول نوحه‌خوانی و سینه‌زنی شاکله اصلی آن را تشکیل می‌دهد به طوری که در هر دو هئیت مداح اهل بیت با سرودن اشعاری در مدح امام حسین (ع) و اهل‌بیت وی، مردم را آماده کرده ومردم نیز با سینه‌زنی و زنجیر‌زنی او را همراهی می‌کنند.

مهم‌ترین شاخصه و ویژگی اصلی عزاداری مردم زنجان در روزهای هشتم و یازدهم محرم اتحاد و یکپارچگی آنهاست که با نظر و حرات خاصی به عزاداری مشغول می‌شوند.

همه ساله در یازدهم ماه محرم دسته عزاداری زینبیه اعظم زنجان با شکوه و عظمت خاص به حرکت درآمده و صد‌ها هزارنفر از عاشقان و دلسوختگان سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبداالله الحسین (ع) با سینه زنی و چشم‌هایی پر از اشک و دلی پر از اندوه و غم، ارادت قلبی خود را نشان می‌دهند تا بلکه کمی آرام شوند.

مداحان زنجانی

از جمله ویژگی‌های مهم عزاداری زنجان وجود مداحان مهم و شاعر معروف اهل بیت (ع) است.

حاج ولی‌الله کلامی (شاعر)، حاج جواد رسولی، حاج اصغر گنج‌خانلو، حاج مرتضی حیدری، حاج غلامرضا عینی‌فرد، حاج علیرضا بیگدلی و... از جمله مداحانی هستند که شور و شوق حسینی را در بین مردم تقسیم می‌کنند.

آئین تشت‌گذاری

آئین تشت‌گذاری یکی از قدیمی‌ترین سنت‌ها و مناسک ایرانی است که در آستانه ماه محرم برگزار می‌شود.

 

طشت گذاری زنجان

 
این مراسم سه روز پیش از آغاز محرم طی تشریفات خاص و پرشور برگزار می‌شود.
 
مردم زنجان معتقدند این سنت با الهام از اقدام سالار شهیدان و یادآور رفتار جوانمردانه امام حسین (ع) است.

 

تشت گذاری

 

براساس روایت‌ها ایشان در روز ۲۷ ذیحجه آب مشک‌ها را در تشت‌ها ریخته و لشکر حر و اسبان سپاه او را سیراب می‌کند.

تشت‌هایی که در این مراسم مورد استفاده قرار می‌گیرد از جنس برنز یا مس است.
 
بعد از عزاداری ریش سفیدان و عاشقان حسین (ع) در هر محله شت‌ها را به دوش حمل کرده و وارد مسجد می‌شوند و حاضران در مجلس به احترام آن به پا خواسته و در مقابل آن‌ها سینه‌زنی می‌کنند و نوای الدخیل یا ابوالفضل سر می‌دهند پس از آن ریش‌سفیدان با دور زدن در مسجد تشت‌ها را در سرجای خود قرار می‌دهند و تشت‌ها را از آبی که در کوزه‌ها بر دوششان حمل کرده‌اند پر می‌کنند.

 

تشت گذاری

 

روشن کردن شمع و نوشیدن آب متبرک از این ط‌ها همراه سوگواری از اعمال این مراسم است.

بعداز اتمام مراسم، مردم آب‌های موجود در تشت‌ها را به عنوان تبرک به خانه‌هایشان برده و یا بین اقوام تقسیم می‌کنند.

هیئت‌های زنجان

هیئت عاشوراییان زنجان، هئیت رایت‌الحسین (ع) زنجان، هیئت فاطمیون زنجان، ‌هیئت فاطمیه زنجان و هیات محبین امام صادق (ع) زنجان از جمله هیئت‌های زنجان است.

 

عزاداری زنجانی ها

 
شهرستان‌های ابهر، خرمدره، قیدار، هیدج، صائین‌قلعه، ‌سلطانیه، سجاس، ماه‌نشان، گرماب، ‌دندی، زرین‌آباد، چورزق، حلب و... نیز به‌مانند مردم مرکز استان زنجان در این ماه محرم سیاه‌پوش شد و با عشق و ارادت در این ماه به عزاداری می‌پردازند.
عزاداری استان زنجان هرچند همانند سایر استان‌ها از آیین‌ها و رسم رسومات خاصی پیروی نمی‌کند ولی یکپارچه‌ بودن عزاداران واقعی این استان آن را به عنوان پایتخت شور و شعف حسینی تبدیل کرده است.