کد خبر: 20327
اداره ملی اقیانوس شناسی و هواشناسی آمریکا منتشر کرد/

وضعیت آب و هوایی ایران و خاورمیانه در زمستان 94

«ال نینو»، قدرتمند‌ترین چرخه‌ آب و هوایی ۶۵ سال گذشته تأثیرات عظیمی بر آب و هوا در سراسر جهان از جمله ایران خواهد داشت و به نظر می‌رسد در حال گسترش به مراتب قوی‌تر از آنچه در سال ۱۹۹۷ میلادی رخ داد، باشد
اتاق خبر 24

به نقل از الجزیره، بنا به گزارش «اداره ملی اقیانوس‌شناسی و هوا‌شناسی آمریکا» (ان او‌ای‌ای)، ال نینو در حال شکل گیری در قوی‌ترین حالت خود از سال ۱۹۵۰ میلادی یعنی زمان پیدایش آن تاکنون است. این پدیده طبیعی هر ۲ تا ۷ سال یک بار رخ می‌دهد و تا ۶ الی ۱۸ ماه ادامه دارد.

 «مایک هالپرت»، معاون مرکز پیش بینی آب و هوا آمریکا می‌گوید: ال نینو قوی‌تر از همیشه در راه است و تاثیرات عظیمی بر شرایط دمایی زمستان امسال در سراسر جهان خواهد داشت. نمودارهای دمایی حاکی از آن است که در فصل سرما شاهد جریان‌های برفی خواهیم بود. با این حال، فرکانس، تعداد و شدت این سوانح طبیعی را نمی‌توان در زمانبندی فصلی تعیین کرد.

پدیده ال نینو نوسانات متضاد آب و هوایی را در سراسر جهان بروز خواهد داد و ایران و کشورهای همسایه در منطقه خاورمیانه از این قاعده مستثنی نیستند.

بنابر این گزارش، گرد و غبار نامنظم، بارندگی و تغییرات دمایی شدید از جمله تاثیرات پدیده ال نینو بر آب و هوای جهان خواهد بود. این پدیده زمانی رخ می‌دهد که درجه حرارت اقیانوس آرام در شرق و مرکز بسیار گرم‌تر از حد معمول باشد که اغلب تغییرات آب و هوایی در سراسر جهان را از جمله وزش باد، تغییرات الگوهای بارندگی، تغییر فشار سطح دریا و درجه حرارت را نتیجه می‌دهد.

طبق آخرین گزارش سازمان جهانی پیش بینی آب و هوا «وابسته به سازمان ملل متحد، اختلاف دو درجه‌ای در دمای سطح دریا در آب‌های اقیانوس هند و اقیانوس آرام نسبت به میزان متوسط، حوادث غیر قابل پیش بینی آب و هوایی را در سراسر خاورمیانه ایجاد خواهد کرد. پدیده گرم شدن سطح دریا ال نینو را جزء چهار قوی‌ترین حوادث طبیعی از سال ۱۹۵۰ قرار خواهد داد؛ زمانی که سیل و خشکسالی ناهنجاری‌هایی را در روند منظم آب و هوایی ایجاد کرد.

» عمر بادور «، دانشمند سازمان WMO گفت: در حالی که پیش بینی دقیق ناپداری‌ها و ناهنجاری‌های آب و هوایی پیش از فرا رسیدن فصل سرما بسیار دشوار است، آب و هوای غیر معمول زمستان پیش رو در کشورهای خاورمیانه تعجب آور نخواهد بود.

در ابتدای دهه ۸۰ قرن گذشته میلادی، ال نینو کشورهای منطقه شرقی آسیا را با خشکسالی شدیدی مواجه کرد اما شواهد جدید نشان می‌دهد این پدیده ممکن است علاوه بر تغییرات در شرایط آب و هوایی، با افزایش بارندگی در ۱۵ سال آینده همراه شود.

سازمان پیش بینی آب و هوایی کشور عمان با همکاری پلیس و نیروهای امدادی وضعیت فوق العاده اعلام کرده است و این کشور خود را برای بارندگی شدید چهار ماه آینده آماده می‌کنند. انتظار می‌رود که پدیده ال نینو تاثیر عمده‌ای بر میزان بارندگی کشورهای منطقه خاورمیانه داشته باشد.

اکثر الگوهای آب و هوایی بین المللی نشان می‌دهد که قدرت پدیده ال نینو سال ۲۰۱۶-۲۰۱۵ میلادی به احتمال زیاد تا پایان سال میلادی جاری رفته رفته تقویت خواهد شد.

این رویداد طبیعی قوی با احتمال افزایش بارندگی‌ها در نواحی شرقی آفریقا نیز مرتبط شده است. ال نینو سال ۱۹۹۸-۱۹۹۷ بیماری همه گیر و ویرانگر مالاریا را در سراسر منطقه آفریقا از جمله شمال شرقی کنیا افزایش داد.

منبع: میزان

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.