کد خبر: 199945

«ورود پول حقیقی» و «کاهش معاملات اوراق بدهی» دو نشانه صعود بورس

مثبت شدن تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی پس از ماه‌ها خروج پول از بورس، می‌تواند نشانه صعود بورس در روزها و هفته‌های آینده باشد.
اتاق خبر 24

بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت‌ با روندی مثبت به کار خود پایان داد تا امید سرمایه‌گذاران برای هفته جاری بیش از پیش به صعود بورس جلب شود.

در اغلب روزهای هفته سوم اسفندماه بازار سرمایه با مازاد تقاضا بسته شده است، این مساله می تواند افزایش قدرت خریداران را نشان دهد که در هفته گذشته توانستند بازار را به سمت صعود حرکت دهند. افزایش نسبی ارزش معاملات نیز می تواند تا حدود زیادی نشانه فروکش کردن رکود در بازارسهام باشد.

مهمترین نکته در معاملات هفته گذشته بورس به ورود پول حقیقی به بازار سرمایه و مثبت شدن تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بوده است. این موضوع می تواند نشان دهنده تصمیم سرمایه گذاران برای ورود به بورس باشد. کارشناسان می گویند در صورتی که این روند ورود پول به بازار ادامه دار باشد، می توان امیدوار به بورس در سال آینده بود.

از دیگر سو، کاهش ارزش معاملات اوراق با درآمد ثابت و کاهش ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار سرمایه می‌تواند در کنار جریان ورود پول به بورس می تواند نشانه های رشد بورس در هفته های آینده باشد.

* رونق معاملات سهام نشانه رشد بورس

در هفته سوم اسفندماه در روز دوشنبه به علت رشد ارزش معاملات اوراق بدهی ارزش کل معاملات بازار سهام تفاوت زیادی نسبت به روزهای دیگر داشت. روز دوشنبه معاملات کل بازار ارزشی معادل 175 هزار و 938 میلیارد تومان داشت که بالاترین رقم هفته بود. میانگین ارزش معاملات کل هفته 41 هزار و 753 تومان بود که نسبت به رقم 39 هزار و 94 میلیاردی هفته پیشین، رشد 6 درصدی داشته است.

در هفته اخیر ارزش معاملات خرد نیز رشد قابل توجهی کرد و در کانال 3 و 4 هزار میلیارد تومانی نوسان کرد. روز دوشنبه ارزش معاملات خرد به 4 هزار و 864 میلیارد تومان رسید که بالاترین رقم هفته بود.

در این هفته، میانگین ارزش معاملات خرد بورس 4 هزار و 108 میلیارد تومان رسید که نسبت به رقم 2 هزار و 9 میلیاردی هفته پیشین، افزایش 104 درصدی داشته است.

* افت ارزش صف‌های فروش و رشد ارزش صف های خرید

میانگین ارزش صف‌ های فروش در هفته اخیر 48 میلیارد تومان بود که از میانگین هفته‌ پیشین 5 میلیارد تومان کمتر بود و افت 9 درصدی داشته است. بالاترین رقم هفته 69 میلیارد تومان بود که در روز دوشنبه ثبت شد و پایین ‌ترین رقم به روز چهارشنبه برمی‌گردد که 14.5 میلیارد تومان بود.

 

 

میانگین ارزش صف ‌های خرید در هفته اخیر 220 میلیارد تومان بود که از میانگین هفته گذشته 92 میلیارد تومان بیشتر بود. در این هفته، میانگین ارزش صف‌های خرید 73 درصد افزایش یافته است. بالاترین رقم هفته 369 میلیارد تومان بود و در روز یکشنبه ثبت شد و پایین‌ترین رقم به روز سه‌ شنبه برمی‌گردد که 142 میلیارد تومان بود.

 

* ورود سرمایه حقیقی به بورس پس از ماه ها

در سه روز ابتدایی هفته اخیر شاهد ورود پول حقیقی به بازار سهام بودیم. در مجموع کل هفته 141 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد و میانگین روزانه ورود پول حقیقی 28 میلیارد تومان بود.

 

روز شنبه 41 میلیارد تومان پول حقیقی وارد شد و روز یکشنبه به 282 میلیارد تومان افزایش یافت. روز دو‌شنبه نیز 152 میلیارد تومان سرمایه حقیقی وارد بازار شد. اما روز سه‌شنبه ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 303 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد. روز چهارشنبه نیز ارزش سرمایه حقیقی خروجی 31 میلیارد تومان بود.

 

* کاهش چشم گیر معاملات اوراق با درآمد ثابت در بازار سهام

در هفته اخیر به طور میانگین، 29 درصد ارزش کل معاملات در بورس به معاملات اوراق درآمد ثابت بود که نسبت به هفته پیشین کاهش چشمگیری داشته است. در هفته دوم اسفند سهم اوراق از معاملات بازار ثانویه 55 درصد بود.

در این هفته، بیشترین رقم معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه به روز دوشنبه اختصاص داشت که بیش از 167 هزار میلیارد تومان بود.

در هفته سوم اسفندماه همزمان با صعود شاخص ‌های بازار سهام و رشد ارزش معاملات خرد سهام، میانگین روزانه ارزش معاملات اوراق کاهش داشته است. هفته گذشته میانگین ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 44 هزار و 607 میلیارد تومان بود که در هفته اخیر به 34 هزار و 260 میلیارد تومان رسید که افت 23 درصدی را نشان می‌ دهد.

روز شنبه 12 درصد از معاملات بازار به اوراق بدهی اختصاص داشت و در روز یکشنبه این رقم به 10 درصد کاهش یافت. روز دوشنبه ارزش معاملات اوراق بدهی در بورس 167 هزار و 794 میلیارد تومان بود که 96 درصد معاملات بازار را تشکیل می ‌داد.

روز سه‌ شنبه نیز ارزش معاملات اوراق 929 میلیارد تومان بود که 14 درصد از معاملات کل بازار را تشکیل داد و در آخرین روز کاری هفته ارزش معاملات اوراق به 863 میلیارد تومان رسید که 12 درصد از ارزش کل معاملات بازار را شامل می ‌شود.

منبع: خبرگزاری فارس