کد خبر: 199932

اهداف پنهان غرب از بحران اوکراین

آمریکا و اروپا از بحران اوکراین اهداف زیادی را دنبال می کنند.
اتاق خبر 24
جنگ اوکراین به هر دلیلی که باشد، می‌تواند اتفاقاتی را رقم بزند که باعث تغییرات گسترده در سپهر سیاسی منطقه شود.
 
فارغ از این جنگ روسیه، نقش تحریک آمیز آمریکا و اروپا را در این بحران نباید نادیده گرفت.
 
آمریکا و اتحادیه اروپا از این که توانستند سرانجام جنگ اوکراین را مشاهده کنند، خرسند هستند و بر این تصورند که مرحله نخست سناریو را به خوبی اجرا کردند.
 
درگیری روسیه با اوکراین بر سر نفوذ و گسترش ناتو به شرق و تا مرز‌های روسیه، آغاز شد.
 
آمریکا قول و وعده داده بود که ناتو به مرز‌های روسیه نخواهد رسید، اما اینگونه نشد.
 
حضور ناتو در مرزهای روسیه، برای مسکو غیر قابل تحمل است و پس از مدتی تهدید لفظی از سوی کرملین و بی توجهی آمریکا و اروپا، روسیه عملیات خود را در اوکراین آغاز کرد.
 
روسیه برای نبرد در اوکراین بخشی از نیروی نظامی خود را به کار گرفته است؛ در واقع روسیه سعی دارد اوکراین را خلع سلاح کند.
 
اقداماتی که غرب در حمایت از اوکراین انجام داده‌اند در واقع قابل توجه نیست؛ هر چند غرب نمی‌خواهد خود را مستقیم با روسیه درگیر کند، اما آن چه مسلم است این است که اقدام روسیه علیه اوکراین و تحریم‌های اقتصادی و دیگر فشار‌هایی که به مسکو وارد می‌شود، در پی تضعیف روسیه است.
 
مسکو نیز ابزاری برای تلافی اقدامات غرب در دست دارد و فقط کافی است که لوله گاز صادراتی به اروپا را قطع کند، آن گاه از ضربه‌ای که غربی‌ها به روسیه وارد کرده‌اند، سنگین‌تر خواهد بود.
 
قطع گاز روسیه به اروپا که البته هنوز عملیاتی نشده است، بسیاری از کشور‌های این قاره را با چالش جدی انرژی روبرو خواهد کرد.
 
اما آن چه در قبال عملکرد غرب در قبال اقدام روسیه علیه اوکراین باید توجه داشت، این است که با وجودی که اروپا و آمریکا در این جنگ خود را مستقیم درگیر نکردند و تنها به یکسری اقدامات تحریم اقتصادی و فشار سیاسی و حتی در ورزش نیز ورود کردند باید به رفتار‌های دیگر غرب متمرکز شد.
 
قطعاً اگر غرب خود را در جنگ اوکراین درگیر می‌کرد جنگ گسترده‌ای شکل می‌گرفت و چه بسا همه دنیا درگیر آن می‌شد.
اکنون در دستور کار غرب علیه روسیه یکسری اقداماتی قرار گرفته است که می‌توان از آن جمله به ایجاد ناامنی در روسیه اشاره کرد. 
 
آمریکا در پی تجزیه روسیه است؛ روسیه یکپارچه می‌تواند مقابل آمریکا ایستادگی کند و اگر این کشور پهناور به چند تکه تقسیم شود، قدرت خود را از دست خواهد داد و این فرصت را برای غرب مهیا خواهد ساخت که به قدرت نمایی ادامه دهد.
 
 
منبع: خبرگزاری میزان