کد خبر: 199756

رشد معاملات اوراق تسهیلات مسکن فرابورس

رشد ۳۸درصدی حجم و افزایش ۴۶درصدی ارزش معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن در ۱۰ ماه گذشته در فرابورس ایران رقم خورد.
اتاق خبر 24

نگاهی به کارنامه فرابورس ایران در ۱۰ماه گذشته نشان می‌دهد طی۲۰۰روز معاملاتی تعداد ۴۹۳میلیارد و ۷۳۷میلیون ورقه بهادار در ۸۳میلیون و ۷۵۰هزار نوبت به ارزش ۳۱۶۸۷هزار و ۵۴۸میلیارد ریال در بازارهای فرابورس خرید و فروش شده است که به ترتیب از افت ۱۲درصدی حجم، کاهش ۵۸درصدی نوبت‌های معاملات و رشد ۱۵۹درصدی ارزش معاملات نسبت به مدت مشابه سال ۹۹ حکایت دارد.

همچنین بازار اول فرابورس از ابتدای امسال تا پایان دی تغییر مالکیت ۱۴۰میلیارد و ۵۲میلیون ورقه بهادار به ارزش ۹۵۷هزار و ۴۳۹میلیارد ریال و بازار دوم مبادله ۱۵۲میلیارد و ۲۳۴میلیون ورقه بهادار به ارزش ۱۰۶۴هزار و ۳۶۸میلیارد ریال را به خود دیدند که این ارقام به ترتیب بیانگر افزایش ۳۸درصدی حجم و کاهش ۵۱درصدی ارزش معاملات در بازار اول و افت ۳۱درصدی حجم و کاهش ۷۵درصدی ارزش معاملات بازار دوم در مقایسه با ۱۰ماه سال ۹۹ است.

این گزارش می افزاید: در بازار ابزارهای مالی نیز تعداد ۳۰میلیارد و ۳۷۲میلیون اوراق بدهی به ارزش ۲۷۹۴۶هزار و ۲۴۷میلیارد ریال معامله شده است که از افزایش ۸۱۰درصدی حجم و ۸۱۷درصدی ارزش معاملات این بازار در ۱۰ ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال ۹۹ حکایت می‌کند.

افزون بر این، بالغ بر ۵۳میلیارد و ۳۵۸میلیون واحد صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله به ارزش ۸۹۴هزار و ۳۹۳میلیارد ریال و ۳۶میلیون ورقه گواهی تسهیلات مسکن(تسه) به ارزش ۲۶هزار و ۶۷میلیارد ریال در این مدت در این بازار مورد معامله قرار گرفته است که نشان از افزایش ۴۷درصدی حجم و رشد ۲۳درصدی ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و همچنین رشد ۳۸ درصدی حجم و افزایش ۴۶درصدی ارزش معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن در مقایسه با ۱۰ماه پارسال دارد.

این در حالی است که شاخص فرابورس ایران از ابتدای امسال تا کنون ۱.۹درصد کاهش و ارزش معاملات بازار نیز ۱۱۲.۹ درصد افت را تجربه کرده‌اند.

منبع: تسنیم