کد خبر: 199733

وزارت صمت: قصور خودروسازان در کاهش کیفیت باید بررسی شود

 مدیرکل صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت گفت: ما قبول داریم که کیفیت خودرو‌های داخلی پایین است، اما وزارت صمت درباره ایمنی خودرو‌ها کوتاه نمی‌آید و اگر مشکلی در ایمنی باشد قابل اغماض نیست.
اتاق خبر 24

سهیل معمارباشی با ابراز "وضعیت کیفی خودرو‌های داخلی ما آن‌طور که باید نیست و باید خودروسازان در حوزه کیفیت بیش از این کار کنند"، گفت: دو شرکت بزرگ خودروسازی ما تاکنون هزاران میلیارد تومان ضرر کرده‌اند و همچنان در زیان هستند، واحدی که در زیان باشد نمی‌تواند در حوزه کیفیت و توسعه محصولات عملکرد خوبی داشته باشد.

مدیرکل صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت با اشاره به تصادف زنجیره‌ای حادثه بهبهان و باز نشدن کیسه هوا، افزود: کیسه هوا دارای جعبه سیاه است و باید این جعبه‌های سیاه به‌دقت بررسی شود و چنانچه مشکلی در کیسه هوای خودرو‌ها باشد قابل اغماض نیست، ما سالانه گزارش‌هایی مبنی بر بازشدن کیسه هوا در تصادفات از خودروسازان دریافت می‌کنیم که این نشان می‌دهد ایراد کلی وجود ندارد، اما درباره حادثه بهبهان نیاز به بررسی دقیق‌تری داریم و چنانچه قصوری از خودروسازان سر زده باشد حتماً تبعات آن را می‌پذیرند.

معمارباشی ادامه داد: در حادثه بهبهان حدود 23 خودرو برای شرکت سایپا بود و 15 خودرو برای شرکت ایران خودرو و 21 خودروی دیگر هم از سایر شرکت‌ها بودند، 50 درصد از خودرو‌های این حادثه قبل از سال 89 تولید شده بودند و کلاً کیسه هوا نداشتند.

مدیرکل صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت گفت: شرکت‌های بازرسی مستقل شاخص‌های کیفی خودرو‌ها را بررسی می‌کنند و گزارش‌های نظارتی به ما ارسال می‌شود و ما هم گزارش‌ها را هر سه ماه یک بار به مجلس شورای اسلامی ارسال می‌کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم