کد خبر: 199695

آخرین اخبار از بارش‌های زمستانی در ایران| قطع راه ارتباطی ۲ هزار ‌روستا‌ در غرب کشور

پس از باران‌های سیل آسا در جنوب کشور، طی روزهای اخیر فعالیت سامانه بارشی باعث بارش گسترده برف و کولاک در بخش‌های زیادی از مناطق کشور شده است.
اتاق خبر 24

در روزهای گذشته بارش‌های فراوان باران و برف و کولاک بخش‌های زیادی از کشور را فراگرفته است، که در برخی از مناطق منجر به قطع برق و بسته شدن راه‌های ارتباطی شده است.پس از باران‌های سیل آسا در جنوب کشور، طی روزهای اخیر فعالیت سامانه بارشی باعث بارش گسترده برف و کولاک در بخش‌های زیادی از مناطق کشور شده است.

قطع راه ارتباطی 50 روستای استان کهگیلویه و بویراحمد

الله‌کرم جانی‌پور سرپرست اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کهگیلویه و بویراحمد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یاسوج، اظهار داشت: راه ارتباطی 200 روستای استان در شهرستان‌های بویراحمد، مارگون، چرام و کهگیلویه به دلیل بارش شدید برف و باران مسدود شد که تاکنون راه 150 روستا بازگشایی شده است.

وی با تاکید بر اینکه راه ارتباطی روستاهای مسدود شده در کمترین زمان ممکن بازگشایی می‌شود، افزود: جاده پاتاوه به دهدشت و سپیدار به چرام باز بوده ولی جاده سی سخت به پادنا مسدود است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد گفت: امدادگران در 72 ساعت گذشته با حضور در 9 عملیات امدادی و توزیع یک هزار و 260 اقلام امدادی به 229 نفر امدادرسانی کردند.

سید امان اله جهانبین اظهار داشت: در عملیات‌های امدادی اخیر 112 تخته پتو ،75 تخته موکت، 79 بسته غذایی و بهداشتی، 28 دستگاه فانوس، 9 تخته چادر، ظروف آشپزخانه، 3دستگاه هیتر تعدادی کلمن بین آسیب‌دیدگان از برف، کولاک، سیل و آبگرفتگی توزیع شد.

پاکسازی سقوط بهمن در محور کرج ـ چالوس

علی زندی‌فر مدیر‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان البرز  اظهار داشت: محور کرج چالوس و بالعکس بر اثر کولاک شدید و بارش برف و برای جلوگیری از هرگونه حادثه مسدود است.

وی افزود: از شب گذشته چندین مورد سقوط بهمن در این محور اتفاق افتاده است که بلافاصله توسط عوامل راهداری پاکسازی شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان البرز با اشاره به بارش برف در طالقان و دیگر شهرهای استان البرز بیان کرد: محور هشتگرد طالقان نیز مسدود است.

انسداد راه ارتباطی 7 روستای "اردل"

محمود کیانی فرماندار اردل در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهرکرد،  اظهار داشت: وضعیت جاده‌های اصلی شهرستان اردل خوب است و مشکلی در تردد ندارند اما هفت روستا در این شهرستان به محض بارندگی دچار اختلال در ارتباط می‌شوند.

وی بیان داشت: با توجه به بارندگی و ارتفاع زیاد برف، مسیر تردد 7 روستا اردل از جمله روستاهای سرقلعه، بادره، لیمه، دماب، زردلیمه، دهدلی و سرتنگ‌دیمه که جزو دهستان دیناران هستند، مسدود شده است که راهداران از پنج شنبه و جمعه با توجه به شرایط جوی سعی بر بازگشایی مسیر این روستاها دارند.

فرماندار شهرستان اردل گفت: با توجه به صعب‌العبور بودن مسیر و پیش بینی مسدود شدن مسیر دسترسی آنها، آرد و سوخت آن‌ها تامین شده و با همکاری سپاه قمر بنی هاشم(ع) و کمیته امداد شهرستان اردل، اقلام مورد نیاز آن‌ها برای شش ماه تدارک دیده شده و مورد خاصی تاکنون گزارش نشده است.

برف و کولاک در چهارمحال و بختیاری‌

غلامعلی نوربخش رئیس پلیس راه استان چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهرکرد، اظهار داشت: در حال حاضر با قطع بارش‌ها در کلیه محورهای مواصلاتی استان چهارمحال و بختیاری، شاهد کولاک و کاهش دید در محورهای کوهستانی استان هستیم.

وی افزود: توصیه می‌شود که رانندگان از تردد غیرضرور در محورهای مواصلاتی خودداری کنند چرا که با کاهش دید و بوران شدید مواجه می‌شوند و در صورت عدم احتیاط موحب حوادث ناگوار می‌شود.

رئیس پلیس راه استان چهارمحال و بختیاری با به توصیه‌ به مردم، خاطرنشان کرد: رانندگانی که قصد تردد در جاده‌های مواصلاتی استان را دارند، حتما زنجیر چرخ و البسه گرم همراه داشته باشند که در صورت ضرورت بتوانند از آن استفاده کنند.

آخرین وضعیت‌های جوی استان اردبیل

4روز گذشت و بارش برف شدید زندگی اردبیلی‌ها را با مختل مواجه کرده است، به طوری که بسیاری از شهروندان زندگی عادی خود را همانند گذشته نمی‌توانند داشته باشند و به خاطر برف انباشته شده در کوچه و محلات دسترسی به مرکز شهر برای عدیده مردم سخت و طاقت‌فرسا شده است.

ترددکنندگان و رانندگان نیز به دلیل انباشت برف در معابر و خیابان‌های شهر روز سختی را طی کرده و به دلیل شرایط موجود موفق به حضور در محل خدمت نیستند و حتی در جاده‌های استان خودروهای گرفتار شده در برف و کولاک توسط امدادگران هلال احمر و ماموران پلیس راه مشاهده شد.

بازگشایی راه‌های روستایی مسدودی تا حدود یک هزار روستا نیز در طی چندین روز گذشته انجام شده که انتظار می‌رود بسیاری از روستاها تا پایان امشب از محاصره برف خارج شود و شرایط تردد برای روستاییان فراهم شده به طوری که وضعیت نابسامان جوی سبب شده تا فعالیت ادارات نیز با 2 ساعت تاخیر در استان آغاز شود.

دستور تخلیه منازل حاشیه رودخانه‌ها صادر شد

علی پرورش فرماندار شهرستان رودبار جنوب در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رودبار جنوب ، با اشاره به آخرین وضعیت مناطق سیل ‌ز ده شهرستان رودبار اظهار داشت: تخلیه کامل مردم روستایی کروچان و اسکان موقت در روستای دیگر به کمک نیروهای امدادی انجام شده است.

وی تصریح کرد: امدادرسانی کامل به مردم روستای کروچان توسط نیروهای مردمی و جمعیت هلال احمر نیز انجام شده و مواد غذایی، غذای گرم، مواد اولیه و هر چیزی که لازم بود در اختیار مردم این روستا قرار گرفته است.

فرماندار شهرستان رودبار جنوب با بیان اینکه مسیر راه روستایی کروچان کاملاً تخریب شده است، عنوان کرد: از یک جاده جایگزین برای عبور و مرور استفاده می‌شود که تردد از این مسیر فقط با ماشین‌های کمک‌دار ممکن است.

سقوط بهمن در جاده‌های کوهستانی مازندران

سرهنگ جهانتاب رئیس پلیس راه مازندران گفت: احتمال سقوط بهمن، ریزش سنگ و اختلال تردد امروز در جاده‌های کوهستانی مازندران وجود دارد. وی اظهار داشت: جاده کندوان از صبح دیروز تا کنون به دلیل بارش برف و کولاک همچنان بسته است.

رئیس پلیس راه مازندران با اشاره به اینکه راهداران در حال بازگشایی مسیر هستند و رانندگان از مسیر‌های جایگزین هراز و سوادکوه تردد کنند افزود: پیش بینی می‌شود این جاده تا بعدازظهر امروز بازگشایی شود.

وی با بیان اینکه جاده کندوان از صبح دیروز تا کنون به دلیل بارش برف و کولاک همچنان بسته است و راهداران در حال بازگشایی مسیر هستند و رانندگان از مسیر‌های جایگزین هراز و سوادکوه تردد کنند افزود: پیش بینی می‌شود این جاده تا بعدازظهر امروز بازگشایی شود.

جهانتاب گفت: هم اکنون آمد و شد خودرو‌ها در جاده‌های هراز، سوادکوه، کیاسر و محدوده درون شهری عادی و روان و سطح جاده‌ها به دلیل بارش باران و برف خفیف در این مناطق لغزنده است.رانندگان از توقف در محور‌های کوهستانی برف گیر به دلیل احتمال ریزش سنگ، سقوط بهمن و رانش کوه خودداری کنند.

رئیس پلیس راه مازندران گفت: در این مدت رانندگان در مناطق کوهستانی مه گرفته با چراغ مه شکن و در مناطق برف گیر با تجهیزات زمستانی از جمله زنجیر چرخ تردد و افراد از سفر‌های غیر ضروری در جاده‌های کوهستانی پرهیز کنند.

انسداد راه ارتباطی 120 روستا و 2 گردنه در کوهرنگ

مرتضی زمانپور فرماندار کوهرنگ با اشاره به اینکه هم‌اکنون شاهد باد و کولاک شدید در شهرستان کوهرنگ هستیم، اظهار داشت: بادروف برف در جاده‌ها باعث کاهش دید شده و اصلا دید وجود ندارد.

فرماندار کوهرنگ عنوان کرد: در اثر بارش برف گردنه چری و شاه‌منصوری مسدود شده است و امکان تردد در این گردنه‌ها وجود ندارد.همچنین بارش برف موجب مسدود شدن راه‌های ارتباطی 120 روستا در این شهرستان شده است.

زمانپور با اشاره به گرفتار شدن خودروها در کولاک برف، خاطرنشان کرد: نیروهای امدادی در حال کمک‌رسانی به این خودروها هستند. این بارش‌ها تاکنون خسارتی در پی نداشته است.

قطع راه ارتباطی 827 روستای استان لرستان

وی با اشاره به وصل‌بودن آب، برق و گاز تمامی روستاها، افزود: تنها برق 2 روستا در بخش اشترینان در حال حاضر قطع و راه ارتباطی 21 روستا دچار نیز دچار یخ‌زدگی شدید شده‌است.

پازوکی با اشاره به محورهای اصلی استان لرستان بیان کرد: تنها محور اصلی توره به‌سمت بروجرد از سوی استان مرکزی مسدود اعلام شده‌است، هم‌چنین تردد در محورهای اصلی شهرستان دلفان هم تنها با زنجیرچرخ امکان‌پذیر است.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان گفت: در حال حاضر نیروهای راهداری مشغول بازگشایی مسیرها هستند و نیروهای امدادی نیز خدمت‌رسانی لازم را به مسافران ارائه می‌دهند.

اسندا محور توره ـ زالیان در استان مرکزی ‌

سرهنگ محمد پورشمس رئیس پلیس راه استان مرکزی در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در اراک، با اشاره به آخرین وضعیت راه های استان مرکزی اظهار داشت: در اکثر محورهای مواصلاتی استان شاهد برف و کولاک هستیم که می توان به محور های اراک - قم ، خمین - الیگودرز،  خمین - دلیجان، خمین اراک، ساوه - همدان، گردنه دخان، کنار گذر اراک، اراک - شازند، شازند- هندودر، اراک - توره، توره - زالیان، اراک - فرمهین، آزاد راه ساوه - تهران  اشاره کرد که با بارش برف و کولاک مواجه هستند.

وی افزود: رانندگان توجه داشته باشند محور توره - زالیان براثر بارش شدید برف مسدود است و تردد در همه محورهای اصلی استان به جز این محور در استان در حال انجام است.

پورشمس خاطر نشان کرد: به سبب بارش برف و کولاک ، اغلب محورهای مواصلاتی لغزنده هستند و از رانندگان تقاضا می شود اگر کار ضروری ندارند از رانندگی اجتناب کنند.

رئیس پلیس راه استان مرکزی خاطرنشان کرد: با توجه به کولاک و لغزندگی جاده ها ، از رانندگان عزیز درخواست می شود ضمن به همراه داشتن زنجیر چرخ ، با سرعت مطمئنه رانندگی کنند و حتما فاصله طولی با خودروی مقابل را رعایت کنند.

انسداد 41 محور روستایی در کرمانشاه

فریبرز کرمی مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به مسدود بودن 41 محور روستایی در استان اظهار داشت: تا ساعت 24 شب گذشته در مجموع 214 ساعت بارش برف، هفت ساعت بارش باران و 25 ساعت کولاک در استان گزارش شد.

وی با بیان اینکه 176 دستگاه ماشین‌آلات و 267 نیروی راهداری درگیر برف‌روبی بوده‌اند عنوان کرد: در این مدت 2385 تن شن و نمک برای یخ زدایی جاده‌ها مصرف شده است.

کرمی با اشاره به اینکه 4310 کیلومتر باند برف‌روبی شده است گفت: در این مدت در 13 مقطع و هفت مرتبه ریزش‌برداری انجام شده است.مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه افزود: در این مدت به 2100 تماس تلفنی در مرکز مدیریت اطلاعات راه‌ها پاسخ داده شده است.

قطع راه ارتباطی 100 روستا و قطع آب 70 روستای هرمزگان

مهرداد حسن‌زاده مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگاندر میناب اظهار داشت: بر اثر فعالیت سامانه بارشی در استان هرمزگان در حال حاضر بر ار آخرین ارزیابی انجام شده و گزارشات فرمانداران آب‌گرفتگی معابر عمومی و منازل در شهر بندرعباس، جزیره هرمز، میناب و رودان داشتیم.

وی افزود: طبق آخرین آمار تمام محورهای مواصلاتی اصلی استان هرمزگان باز است و در این حوزه مشکل خاصی نداریم و قطعی برق در روستاها نیز با اعزام تیم‌های اتفاقات برطرف شده است و در حال حاضر فقط در 3 روستا قطعی برق داریم.

حسن‌زاده تاکید کرد: بالغ بر 70 روستا قطعی آب داریم که عمدتا به دلیل طغیان رودخانه‌ها و آب‌بردگی خطوط انتقال آب است که به‌زودی برطرف خواهد شد. 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان تصریح‌کرد: تعداد زیادی از روستاها که حدود 100 روستا هستند در آن‌ها انسداد موقتی مسیر داریم که به دلیل طغیان رودخانه‌ها و آب‌نماها‌ است که به‌زودی این مسیرها هم بازگشایی خواهد شد. 

بازگشایی گردنه سرمیل در استان کرمانشاه

کرم محمدی فرماندار دالاهو در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه اظهار داشت: بازگشایی محور سرمیل بعد از هشت ساعت تلاش نیروهای راهداری و هلال‌احمر انجام شد.

وی با اشاره به ترافیک بسیار شدید این محور عنوان کرد: بیش از 1000 دستگاه نقلیه که 70 درصد آن‌ها وسایل نقلیه سنگین بود، گرفتار شده بودند که با تلاش فراوان خودروهایی سنگینی که در چندین نقطه قیچی کرده بودند رهاسازی شدند و برف‌روبی جاده نیز انجام شد.

بنابر اعلام مدیریت بحران مقرر شده سپاه و ارتش به کمک راهداری بیایند که بازگشایی راه‌های روستایی تسریع یابد.

رهاسازی 50 خودروی گرفتار در برف گردنه "دهلیج" پلدختر

روح‌الله شریف‌زاده رئیس اداره راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای پلدختر در گفت‌وگو در  پلدختر  اظهار داشت: نیروهای امدادی از جمله اکیپ‌های راهداری و هلال‌احمر به 50 خودروی گرفتار در برف گردنه دهلیج امدادرسانی کردند و خوش‌بختانه همه مسافران این خودروها به‌سلامت به شهر پلدختر بازگشتند.

وی با بیان اینکه اکیپ‌های راهداری با پنج دستگاه ماشین‌آلات سبک و سنگین به خودروهای گرفتار در برف امدادرسانی کردند افزود: عملیات نجات این خودروها حدود چهار ساعت به طول انجامید.

رئیس اداره راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای پلدختر با اشاره به اینکه جاده دهلیج باز است، عنوان کرد: بارش برف سبب کندشدن تردد در گردنه دهلیج شده و تردد در این محور با زنجیرچرخ امکان‌پذیر است.

منبع: خبرگزاری تسنیم