کد خبر: 199680

خطیب‌زاده: بسیاری از جداول در وین آماده شده/ واشنگتن باید تصمیمات خود درباره رفع تحریم‌ها را اعلام کند

 سخنگوی وزارت خارجه توضیحاتی درباره روند مذاکرات ایران و ۱+۴ در وین ارائه کرد.
اتاق خبر 24

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی با اصحاب رسانه در خصوص روند مذاکرات وین، گفت: آخرین وضعیت گفت‌وگوها در این جا قرار دارد که بسیاری از جداول آماده شده و ستون‌های این جداول نیز آماده هستند. بخشی از پرانتزها پاکسازی شدند و توافقات درباره ایده‌ها تا حدود زیادی انجام شده و در حال تبدیل شدن به کلمات و جملات هستند.

البته آنچه باقی مانده موضوعات کلیدی است که به طور ویژه تصمیمات خاص سیاسی را می‌طلبد و واشنگتن باید تصمیمات خود را درباره مسائل باقیمانده و رفع تحریم‌ها اعلام کند.

اگر این اتفاقات در بازگشت از پایتخت‌ها بیفتند، می‌توان گفت با سرعت خوبی در حال حرکت به یک توافق قابل اتکا و پایدار هستیم.

وی درخصوص درخواست 110 قانونگذار آمریکایی برای ترک مذاکرات وین هم گفت: سیاست داخلی آمریکا مربوط به خودشان است و در این باره اظهارنظر نمی‌کنیم. ما یک حاکمیت بیشتر در ایالات متحده نمی‌شناسیم و آن هم مسئولیت قطعی آمریکا در عمل به تعهداتش در 2015 و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد است. ایالات متحده تا به امروز گردنکشانه از تعهداتش ذیل این قطعنامه سر باز زده است.

تفاهم 25 ساله یک نقشه راه برای همکاری‌های بلندمدت ایران و چین است

سخنگو همچنین درخصوص اجرایی شدن تفاهم 25 ساله بین ایران و چین؛ گفت: منطق این تفاهم نامه ایجاد یک نقشه راه میان همکاری‌های بلندمدت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین و ارتقا روابط به مشارکت جامع راهبردی میان دو کشور است.

این تفاهم نامه نیازمند اجرایی شدن بندهای مختلف در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و پارلمانی و قضایی و ... بود که کار جدی احتیاج داشت.

در 5 ماه گذشته در دولت وزارتخانه‌های مختلف مسئول این شدند که روی قراردادهای مختلف کار کنند و از این زمان این تفاهمنامه باید وارد فاز اجرایی و قراردادی می‌شد، که با تمرکز ویژه‌ای که دولت گذاشت این اتفاق افتاد و دو طرف بعد از چندین ساعت گفت‌وگوی تفصیلی در چین تفاهم کردند مشترکا آغاز اجرایی شدن این تفاهم را اعلام کنند.

معاون بانک مرکزی، معاون وزارت نفت و معاون اقتصادی وزارت خارجه نیز در این سفر حضور داشتند که در مورد ابعاد مختلفی که آغاز شده، گفت وگو کنند.

امیدواریم قراردادهایی که مذاکرات اجرایی شدن آن آغاز شده، بتواند افق جدید همکاری‌ها را در روابط راهبردی دو کشور باز کند.

ایران آمادگی گشایش سفارت خود در عربستان را دارد

خطیب زاده در خصوص روابط ایران و عربستان به خبرنگاران گفت: تمرکز بر آغاز فعالیت نمایندگی ایران نزد سازمان همکاری اسلامی در جده است و دیپلمات‌های ما ویزا گرفتند که این امکان سنجی انجام شود و همانطور که جناب آقای رئیسی در مصاحبه مطبوعاتی اوایل انتخابشان اشاره کردند، جمهوری اسلامی ایران آمادگی گشایش سفارت خود را در عربستان دارد و بستگی به طرف سعودی دارد که چه اقدامات عملی را انجام دهد. تمام تمهیدات را خواهیم اندیشید که این مسیر به سمت اجرایی شدن برود.

حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه باید توسط همه کشورها به رسمیت شناخته شود

وی در خصوص اشغال بخشی از خاک سوریه توسط ترکیه گفت: حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه باید توسط همه کشورها مورد احترام واقع و به رسمیت شناخته شود. ما سازوکار آستانه را داریم که رایزنی‌ها بین ایران، روسیه و ترکیه انجام می‌شود، در خصوص موضوعات سخت اختلافی هم ما در آن سازوکار گفت‌وگوهای خود را چه به صورت دوجانبه و چه چندجانبه انجام می‌دهیم.

رئیس جمهور ملاقات مفصلی با همتای خود در مسکو خواهد داشت

سخنگوی وزارت خارجه درخصوص سفر آیت‌الله رئیسی به مسکو هم گفت: سفر رئیس جمهور به دعوت چندباره رئیس جمهور روسیه انجام می‌شود و سفر حائز اهمیتی است و در ادامه مسیر سیاست خارجی متوازن دولت است و آقای دکتر رئیسی در این سفر ملاقات مفصلی با همتای خود در مسکو خواهد داشت و موضوعات مختلفی در حوزه‌‌های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، تکنولوژیکی و مردمی و... در دستورکار است.

البته با توجه به پاندمی کرونا در جهان و روسیه دو طرف در تلاش هستند با رعایت پروتکل‌ها انجام شود. وزارت خارجه یک تیم مشخصی را طی چند هفته گذشت مامور پیگیری این سفر کرده است و ان‌شاءالله این سفر به عنوان سفر مهم کاری دستاوردهای خودش را داشته باشد.

ترتیبات منطقه‌ای ایران

خطیب زاده در خصوص ترتیبات منطقه‌ای ایران گفت: موضوع همسایه گرایی و حسن همسایگی به عنوان سیاست قطعی دولت موضوعی است که طی چند ماه گذشته در فرمول‌های مختلف پیگیری شده و گفت‌وگوها انجام شده است. در حوزه خلیج فارس سفرهای وزیر محترم، گفت‌وگوهای تلفنی و رایزنی‌های انجام شده مختلف، سفر برخی مقامات خلیج فارس و کشورهای منطقه را داشته‌ایم و همه این اقدامات در راستای ایجاد ترتیبات فراگیر در این منطقه به صورت چندجانبه است.

البته این ترتیبات فراگیر در حوزه خلیج فارس به عنوان قدم اول و هدف‌گذاری هشت کشور حوزه خلیج فارس است و برادران در برخی کشورها پیشنهاداتی داشتند که این ترتیبات بتواند به مناطق پیرامونی و شامات گسترش یابد و ما از هر گونه ترتیبات درون‌زا و توسط کشورهای منطقه حمایت کردیم.

اصول چنین ترتیبات فراگیر و منطقه‌ای در این ملاقات‌ها بحث شده است، از جمله احترام به حاکمیت کشورها، جلوگیری از فرایندهایی که به دخالت‌ها بینجامد، عدم تجاوز، به رسمیت شناختن خطوط قرمز و همچنین درخواست‌های ملی.

منبع: خبرگزاری تسنیم