کد خبر: 199651

تداوم افشاگری‌ها علیه جانسون/ اپوزیسیون: استعفا به‌نفع نخست‌وزیر است

 رسانه‌های انگلیسی امروز هم افشاگری‌های جدیدی را علیه نخست‌وزیر منتشر کردند و از برگزاری دورهمی‌های منظم هفتگی ضد قواعد کرونایی در "داونینگ استریت" خبر دادند و رهبر حزب کارگر هم در این شرایط کناره‌گیری را به‌نفع جانسون دانست.
اتاق خبر 24

زنجیره افشاگری‌ها علیه "بوریس جانسون" گویا پایان ندارد و تا وی را از کرسی نخست‌وزیری به زیر نیندازد ادامه خواهد داشت.

امروز( شنبه) روزنامه "میرر" که معمولاً از رسانه‌های فعال در زمینه افشاگری‌ها علیه "جانسون" بوده است در گزارشی نوشت: در طول دوران همه‌گیری کرونا و قرنطینه در انگلیس نه‌تنها چند جلسه، بلکه دورهمی‌های منظمی در مقر نخست‌وزیری برگزار می‌شده است.

به گزارش این رسانه انگلیسی کارمندان جانسون هر جمعه در دورهمی با عنوان «Wine-time Fridays“ گرد هم می‌آمدند.

بر این اساس، نخست وزیر هم مشوق برگزاری این گونه نشست‌ها بوده است آن هم در دوران قرنطینه که برگزاری جلسات و دورهمی‌ها در انگلیس ممنوع بوده است. "بوریس جانسون"، نخست وزیر انگلیس چندین بار شخصاً در این دورهمی‌ها حضور پیدا کرده است. کارکنان دفتر نخست‌وزیری برای این دیدارهای منظم یک یخچال اداری تهیه کرده بودند تا بطری‌های نوشیدنی خود را خنک نگه‌دارند.

گزارش "میرر" جلسات منظم جمعه در "داونینگ استریت" مدتهاست به یک سنت در مقر نخست‌وزیری تبدیل شده بود که در دولت‌های قبلی انگلیس هم مرسوم بوده است.

افشای برگزاری چندین جشن و چندین رویداد مشابه دیگر در دفتر نخست‌وزیری انگلیس اخیراً جانسون را به‌شدت تحت فشار قرار داده است، یکی از آن‌ها برگزاری جشنی در دفتر نخست‌وزیری در آستانه برگزاری مراسم خاک‌سپاری شاهزاده فیلیپ در آوریل سال گذشته بود که جنجال زیادی به‌پا کرد.

"جانسون" اوایل هفته در پارلمان به‌دلیل شرکت در یک پارتی ناقض قواعد کرونایی در داونینگ استریت در ماه می سال 2020 عذرخواهی کرده بود. دولت انگلیس مجبور شد بابت برگزاری پارتی در دوران عزاداری در کاخ باکینگهام هم از ملکه انگلیس عذرخواهی کند.

جانسون البته در عذرخواهی در پارلمان به خطای خود اعتراف نکرد و تنها اعلام کرد که خشم منتقدان را درک می‌کند.

اپوزیسیون و برخی نمایندگان محافظه‌کار چندی پیش حتی خواستار کناره‌گیری جانسون شده‌اند.

این افشاگری‌ها میزان محبوبیت حزب محافظه‌کار "جانسون" بین شهروندان انگلیسی را به‌شدت کاهش داده است.

"کی یر استارمر"، رهبر اپوزیسیون انگلیس بار دیگر امروز (شنبه) در سخنانی شایستگی دولت انگلیس با توجه به این افشاگری‌ها را زیر سؤال برده تأکید کرد که حالا به‌نفع جانسون است که استعفا دهد.

وی از حزب محافظه‌کار جانسون خواست اقدامات ضروری را انجام دهد و نخست وزیر را خلاص کند.

استارمر گفت: آنچه ما حالا داریم شرایطی است که در آن نخست‌وزیری داریم که اقتدار اخلاقی رهبری را از دست داده است.

رئیس حزب مخالف انگلیس همچنین گفت: چنین اقتداری برای رهبری در زمان حاضر و با توجه به بحران کرونا ضروری است. انگلیس در برابر چالش‌های بزرگ دیگری قرار دارد و جانسون غایب است و خود را مخفی کرده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم