کد خبر: 199641

رشد ۱۹۰۶.۹۷درصدی تعداد مبتلایان به ویروس جهش‌یافته آفریقایی

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد روند روبه‌رشد ویروس امیکرون در کشور همچنان ادامه دارد به‌صورتی که رشد نزدیک به ۲۰۰۰درصدی از هفته اول دی ماه ۱۴۰۰ تا روز گذشته یکی از اصلی‌ترین نگرانی کارشناسان بهداشت و درمان است.
اتاق خبر 24

در شرایطی روند روبه‌رشد نرخ ابتلای روزانه کرونا روند صعودی به خود گرفته است و ادامه دارد که جهش ناگهانی تعداد مبتلایان به ویروس جهش‌یافته آفریقایی نیز تأکیدی بر این مدعاست که شرایط رو به وخامت است و درصورتی که به پروتکل‌ها بی‌توجهی کنیم بحرانی تازه در کشور ایجاد خواهد شد.

کارشناسان بهداشت و درمان تأکید می‌کنند: قدرت سرایت بسیار بالای ویروس امیکرون درصورت عادی‌انگاری می‌تواند فاجعه‌آفرین باشد و نشانه‌هایی نگران‌کننده از این روند در کشورمان دیده می‌شود.

این گروه می‌افزایند: زنگ هشدار هم‌اکنون به صدا در آمده است چون براساس آمارهای روزانه می‌بینیم از هفته اول دی‌ماه یعنی تنها در کمتر از 20 روز تعداد موارد رسمی ثبت‌شده امیکرون در ایران رشدی معادل 1906.97 درصد داشته است چون در هشتمین روز از همین ماه وزارت بهداشت اعلام کرد تعداد مبتلایان این نوع از ویروس جهش‌یافته تنها 43 نفر است اما همین مرجع تنها سه روز بعد تعداد موارد ابتلای قطعی امیکرون را 159 نفر اعلام کرد و روز گذشته هم اعلام 863 مورد ابتلای قطعی آب پاکی را روی دست همه ریخت که رفته رفته به بحران نزدیک می‌شویم.

به‌گفته کارشناسان قدرت سرایت بسیار بالای این نوع از ویروس با رشد تصاعدی نرخ ابتلای روزانه عمومی ارتباطی مستقیم داشته است و این نگرانی ایجاد شده است که احتمالاً در یک هفته آینده شاهد غلبه ویروس جهش‌یافته در سراسر کشور به ویروس دلتا خواهیم بود که این یعنی خود بحران در دوران همه‌گیری ویروس منحوس با در نظر گرفتن آمارها و نتایجی که در کشورهای اروپایی و آمریکا این ویروس ایجاد کرده است، شاهد مثال دقیق این کارشناسان در واقعیت مقایسه آماری شاخص‌های همه‌گیری از جمعه گذشته یعنی 17 دی 1400 تا روز گذشته 24 همین ماه است، به‌صورتی که مقایسه دو بازه زمانی نشان می‌دهد نرخ ابتلای روزانه رشدی معادل 115.5 درصد، نرخ بستری در مراکز درمانی 16.32 درصد و البته موارد فوتی روزانه هم معادل 26.31 درصد صعود کرده است.

البته کارشناسان درباره کاهش تعداد موارد بستری در بخش مراقبت‌های ویژه معتقدند زنجیره نرخ ابتلا، بستری در مراکز درمانی و بستری در بخش مراقبت‌های ویژه هنوز تکمیل نشده است اما مقایسه ابتدای زنجیره یعنی نرخ ابتلا و انتهای آن یعنی موارد فوتی نشان می‌دهد این بخش از آمارهای روزانه نیز به‌زودی دستخوش تغییرات معناداری خواهد شد که می‌تواند دوباره خاطرات نگران‌کننده مسیر صعودی پیک پنجم را در اذهان عمومی زنده کند.

در این زمینه البته کارشناسان تأکید می‌کنند هنوز برای مدیریت شرایط فرصت باقی است و درصورتی که رعایت پروتکل‌ها در شرایط مناسبی باشد، واکسیناسیون با دُز یادآور ادامه مناسب داشته باشد و نهایتاً غربالگری هوشمند دقیقاً اجرایی شود می‌توانیم امیدوار باشیم این دوره نیز با کمترین هزینه مدیریت شود و رفته رفته شرایط مناسبی را در طول همه‌گیری تجربه کنیم، در غیر این صورت نه‌تنها نباید منتظر بهبود شرایط باشیم بلکه احتمالاً روزبه‌روز شاهد بدتر شدن شرایط همه‌گیری در سراسر کشور خواهیم بود.

استان اردبیل/ 3 مورد جدید امیکرون در منطقه ثبت شد

علی محمدیان‌اردی صبح امروز در جلسه اضطراری مقابله با کرونا و امیکرون در اردبیل با اشاره بر تقدم بهداشت و پیشگیری بر درمان اظهار داشت: به‌نظر می‌رسد پیک ششم در کل کشور شروع شده و البته زمان شروع پیک در استان مشخص نیست و احتمالاً در بهمن ماه این پیک وارد استان خواهد شد.

وی گفت: در جلسه اضطراری امروز در خصوص آمادگی دانشگاه قبل از ورود پیک بحث و تبادل نظر شد که مهم‌ترین اقدام در پیشگیری و رعایت پروتکلهای بهداشتی است و میزان استفاده از ماسک به دلیل عادی‌انگاری کاهش یافته که یکی از نشانه‌های کاهش استفاده از ماسک، بروز و شیوع آنفلوآنزا است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل تصریح کرد: رعایت فاصله اجتماعی، تهویه مناسب، تجمعات، مراسم‌ها و دورهمی‌ها نیز در جامعه در وضعیت مناسبی نیست.

وی مهمترین عامل در پیشگیری از سویه امیکرون را واکسیناسیون دز سوم دانست و اظهار کرد: با توجه به اینکه تزریق دوز سوم تا 90 درصد از امیکرون و سایر پیک‌ها پیشگیری می‌کند متاسفانه میزان مراجعه برای تزریق دوز سوم در استان پایین بوده و 15 درصد تزریق دوز سوم، زیبنده استان ما نیست.

محمدیان از هم استانی‌های عزیز خواست هر چه سریعتر بخاطر حفظ سلامتی خود به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند و با توجه به این که امیکرون سرعت سرایت بسیار بالایی داشته و حتی برای یک مورد هم باید حساس باشیم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با بیان اینکه در حال حاضر در سه شهرستان اردبیل، مشگین‌شهر و بیله‌سوار سویه اومیکرون مشاهده شده تاکید کرد: اگر چه تعداد مبتلایان پایین است ولی می تواند مقدمه‌ای برای پیک جدید باشد.

وی بیان کرد: امیکرون برخلاف سایر سویه‌ها هر چند شدت علائم پایینی دارد ولی به این معنی نیست که بستری و مرگ و میر ندارد؛ به همین خاطر و با توجه به قدرت سرایت بالای ویروس، باید پیشگیری لازم را انجام دهیم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اردبیل از آمادگی کامل بیمارستان‌های استان برای پیک احتمالی خبر داد و گفت: در این مرحله باید تاکید بر بهداشت و مسئله پیشگیری بوده و مراکز سرپایی، بیشتر فعال تر باشند.

محمدیان عدم استقبال مردم از تکمیل واکسیناسیون را یکی از آسیب‌های جدی دانست و تأکید کرد: باید از ظرفیت رسانه‌ها، افراد و کارشناسان تاثیرگذار جامعه، آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و سایر دستگاه‌های اجرایی جهت اقناع‌سازی جامعه و ترغیب مردم به تکمیل واکسیناسیون به‌خصوص دز سوم استفاده کرد.

استان بوشهر/ 13 مورد جدید امیکرون ثبت شد

سعید کشمیری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر، با اشاره به تزریق نوبت اول واکسن کرونا به 91 درصد جمعیت بالای 12 سال استان اظهار داشت: بیش از 82 درصد از این جمعیت هر 2 نوبت و بیش از 150 هزار نفر نیز نوبت سوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه وضعیت کرونایی استان از ثبات نسبی برخوردار است گفت: خوشبختانه در 3 هفته گذشته فوتی ناشی از کرونا در استان گزارش نشد و شمار قربانیان این بیماری در استان بوشهر همچنان 2 هزار و 35 نفر است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با بیان اینکه بیماران بستری در بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر زیر 50 نفر است تصریح کرد: از این تعداد بیمار 4 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان قرار دارند.

وی با اشاره به  وضعیت مبتلایان به سویه جدید اومیکرون خاطر نشان کرد: تاکنون 13 نفر مبتلا به «اومیکرون» در شهرستان‌های استان شناسایی و 9 نفر از آنان در ابتلا به این بیماری تأیید شده است.

کشمیری از مردم استان خواست برای مقابله با شیوع سویه جدید کرونا و جلوگیری از ورود به موج ششم این بیماری هر چه سریعتر نسبت به تکمیل واکسیناسیون اقدام کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: همه افراد بالای 18 سال که از نوبت دوم تزریق واکسن آنها 3 ماه گذشته است به نزدیکترین مرکز واکسیناسیون کرونا مراجعه و نسبت به تزریق نوبت سوم واکسن کرونا اقدام کنند.

استان قزوین/ نرخ بستری‌ در مراکز درمانی 37 درصد رشدکرد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین از افزایش 6 درصدی موارد روزانه ابتلای قطعی به کرونا خبر داد و اظهار داشت: در 24 ساعت اخیر 37 مورد جدید ابتلای به کرونا در استان قزوین شناسایی شدند که این آمار در قیاس با روز قبل 2 نفر بیشتر شده است.

جلال رحمانی با اشاره به کاهش 37 درصدی نرخ روزانه بستری‌های کرونایی گفت: طی همین مدت 17 بیمار کرونایی جدید به علت علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان قزوین بستری شدند که این آمار هم 10 نفر کمتر از روز گذشته است.

وی از کاهش 14 درصدی آمار بیماران بدحال هم خبر داد و افزود: در حال حاضر 6 بیمار کرونایی با حال‌ وخیم زیر دستگاه کمک تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان بستری هستند که این آمار از روز پیش فقط یک نفر کمتر شده است.

رحمانی ادامه داد: همچنین در شبانه‌روز گذشته برای چهارمین روز پی‌درپی شاهد صفر شدن نرخ مرگ‌ومیر کرونایی در استان قزوین بودیم که نشان از تأثیر واکسیناسیون گسترده در کنترل نرخ فوتی‌های کرونایی دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین از کاهش 44 درصدی موارد بهبودیافتگان روزانه کرونایی خبر داد و گفت: در 24 ساعت اخیر 23 بیمار کرونایی با علائم قطعی نقاهت از بیمارستان‌های قزوین مرخص شدند که این آمار نسبت به روز پیش 18 نفر کاهش یافته است.

رحمانی با اشاره به کاهش 8.3 درصدی کل موارد بستری‌های کرونایی استان اضافه کرد: در نهایت هم مجموع بستری‌های فعلی کرونایی استان قزوین در شبانه‌روز اخیر به 111 نفر رسید که در مقایسه با روز قبل 10 نفر کمتر شده است.

استان خراسان رضوی/ کانکس ویژه بیماران تنفسی سرپایی کرونایی بیمارستان قائم(عج) دایر شد

محمدعلی معموری در مشهدمقدس اظهارداشت: کانکس ویژه بیماران تنفسی سرپایی کرونایی بیمارستان قائم(عج) از در کنار اورژانس متمرکز کوهسنگی این مرکز درمانی دایر شده است تا بتواند خدمتی مؤثر به این گروه از بیماران مبتلا به کووید 19 داشته باشد.

وی افزود: این کانکس 56 متر مربعی با ظرفیت 4 تخت و تجهیزات کامل ICU شامل اکسیژن، ساکشن، مانیتورینگ و ونتیلاتور پذیرای 4 بیمار حاد تنفسی سرپایی کرونایی خواهد بود.

سرپرست مرکز آموزشی پژوهشی درمانی قائم(عج) با بیان اینکه در این کانکس تنها بیماران حاد تنفسی سرپایی پذیرش می‌شوند، خاطرنشان کرد: در صورت نیاز بیماران اورژانس به بستری، آنها به بخش منتقل می‌شوند و لذا پذیرش بیمارانی که نیازمند بستری باشند در این کانکس انجام نشده و در بخش‌های بستری انجام می‌شود.

معموری تاکید کرد: کانکس‌های موقت در مواقع بحران مورد استفاده قرار می‌گیرند و از آنجایی که در ماه اخیر شاهد شیوع ویروس اومیکرون بودیم و خطرات موج ششم بحران کرونا هم احساس می‌شد کانکس ویژه بیماران تنفسی سرپایی کرونایی را در بیمارستان قائم(عج) فعال کردیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم