کد خبر: 199631

آخرین اخبار امیکرون در ایران| رشد ۱۷۵ درصدی نرخ ابتلای روزانه

بررسی آمارهای رسمی منتشر شده از همه‌گیری کرونا نشان می‌دهد ظاهرا آتش زیر خاکستر امیکرون درحال شعله‌ور شدن و ایجاد بحرانی تازه در کشور و البته آغاز پیک ششم کرونایی است.
اتاق خبر 24

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد در شرایطی که روند نزولی همه‌گیری در تمامی شاخص‌ها از جمله نرخ فوتی‌های روزانه حکایت از بهبود شرایط داشت ورود ویروس جهش یافته امیکرون توانست در کمتر از یک ماه زنگ هشدار احتمال بروز بحرانی تازه به نام پیک ششم را به صدا در آورد.

در این زمینه کارشناسان بهداشت و درمان با اشاره به آمارهای رسمی منتشر شده تاکید دارند: قدرت سرایت بسیار بالای امیکرون در کنار افزایش تعداد موارد بستری در ایران می‌تواند بحران آفرین باشد به خصوص اینکه حجم بالای بیماران احتمالی در آینده نزدیک کابوسی برای کادر درمان و مراکز درمانی است اتفاقی که هم اکنون تعداد موارد مراجعه سرپایی به مراکز درمانی تاکیدی براین مدعاست که خوشه‌های پراکنده بیماری کم کم درحال شعله‌ور شدن است.

در این زمینه کارشناسان می‌گویند رشد 175 درصدی نرخ ابتلای روزانه تنها در سه روز گذشته به این واقعیت تاکید دارد که نباید در شرایط فعلی دچار اشتباه محاسباتی شد چون جهش ناگهانی تعداد موارد ابتلا قطعا مشکل‌آفرین است همانطور که کادر درمان و سیستم بهداشت و درمان کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی را هم اکنون با چالشی جدی روبرو کرده است.

به گفته این گروه زنجیره افزایش شاخص‌های مختلف آماری در همه‌گیری از جمله نرخ موارد بستری در مراکز درمانی که از اول هفته 77.3 درصد صعود داشت در کنار جهش 42.30 درصدی موارد فوتی مهر تایید بر احتمال بروز بحران در دو هفته آینده است چون رفتار ویروس نشان داده که در یک دوره کوتاه مدت امیکرون می‌تواند رشدی چند صد درصدی داشته باشد و بخش‌های عمده‌ای را درگیر کند.

استان بوشهر / 9 مورد تازه امیکرون شناسایی شد

سعید کشمیری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر، با بیان اینکه شیوع سویه امیکرون بسیار سریعتر از گونه‌های قبلی کرونا است اظهار داشت: پرهیز از ساده‌انگاری و دورهمی‌ها و استفاده از ماسک برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا و گونه جدید ضروری است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به اهمیت واکسیناسیون در کنترل سویه جدید کرونا گفت: گونه امیکرون همه استان‌ها را درگیر کرده و برای مقابله با این گونه تزریق نوبت سوم واکسن کرونا بسیار موثر است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر از شناسایی 9 بیمار مبتلا به امیکرون در استان خبر داد و خاطر نشان کرد: نمونه آزمایش 4 بیمار دیگر مشکوک به امیکرون برای آزمایش به تهران ارسال شده است.

وی از بستری 17 بیمار جدید کرونایی در بیمارستان‌های استان بوشهر خبر داد و افزود: با بستری 17 بیمار جدید در بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر در شبانه روز گذشته، تعداد بیماران بستری مبتلا به کرونا به 66 نفر رسید.

کشمیری با اشاره به بستری 4 بیمار در بخش ICU بیمارستان‌های استان تصریح کرد: در شبانه‌روز گذشته 2 بیمار از بخش کرونایی با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، از ثبت 15 روز بدون فوتی کرونایی خبر داد و بیان کرد: تعداد روز‌های بدون فوتی کرونایی در استان بوشهر از 2 هفته گذشت و وارد روز پانزدهم شد.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با بیان اینکه از آغاز شیوع کرونا تاکنون 89 هزار و 630 مبتلا به این ویروس در استان شناسایی شده است اضافه کرد: تعداد جان‌باختگان به سبب ابتلا به کرونا در استان بوشهر در 2 سال گذشته 2 هزار و 35 نفر است.

استان قزوین/ 2 بیمار مبتلا به امیکرون شناسایی شد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین از شناسایی 2 بیمار مبتلای به ویروس کرونای امیکرون در استان خبر داد و اظهار داشت: در 24 ساعت گذشته 2 مورد ابتلای به ویروس کرونای امیکرون در استان قزوین تأیید شده و احتمال اپیدمی این ویروس در استان بالاست.

جلال رحمانی در ادامه به کاهش 33 درصدی موارد قطعی ابتلای روزانه به کرونا در شبانه‌روز اخیر اشاره کرد و گفت: در طول این مدت فقط 16 مورد جدید ابتلای به کرونا در آزمایشگاه‌های منتخب کووید-19 استان قزوین شناسایی کردیم که این آمار نسبت به روز قبل 8 نفر کاهش داشته است.

وی همچنین از کاهش 28 درصدی نرخ روزانه بستری‌های کرونایی خبر داد و افزود: در 24 ساعت اخیر فقط 33 بیمار کرونایی جدید به دلیل علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان قزوین مرخص شدند که این آمار 13 نفر کمتر از روز گذشته است. در ضمن آمار بیماران بدحال ونتیلاتوری هم با 40 درصد کاهش به 3 نفر رسید که 2 نفر کمتر از روز قبل بوده و کمترین آمار در طول 22 ماه اخیر است.

رحمانی ادامه داد: در ضمن 2 بیمار کرونایی بدحال که در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان قزوین بستری بودند، در شبانه‌روز گذشته جان خود را از دست دادند و بعد از 3 روز دوباره نرخ مرگ‌ومیر کرونایی به عدد 2 رسید.

معاون دانشگاه علوم پزشکی قزوین همچنین از افزایش 43 درصدی نرخ بهبود روزانه کرونایی خبر داد و گفت: در 24 ساعت اخیر 40 بیمار کرونایی با علائم قطعی نقاهت از بیمارستان‌های استان قزوین مرخص شدند که این آمار از روز پیش 12 نفر بیشتر شده است. در نهایت هم آمار مجموع بستری‌های کرونایی فعلی استان قزوین با 7 درصد کاهش به 134 نفر رسید که این آمار در قیاس با روز قبل 10 نفر کاهش داشته است.

رحمانی ادامه داد: در ضمن آمار واکسیناسیون دوز سوم در جمعیت بالای 12 سال استان قزوین از 15 درصد عبور کرد و همچنین 83.67 درصد دوز اول و دوم و 94.35 درصد هم فقط دوز اول واکسن کرونا را تزریق کردند.

استان هرمزگان/ موارد ابتلا به امیکرون افزایش نداشته است

دکتر فاطمه نوروزیان در خصوص آخرین آمار بیماری کرونا در هرمزگان اظهار داشت: تاکنون 122 مورد قطعی ابتلا به امیکرون در استان ثبت شده و در روزهای اخیر این آمار تغییر نکرده است. 

وی افزود: موارد مشکوک پس از انجام تست در آزمایشگاه مجهز استان مورد بررسی قرار می‌گیرند و در صورت تایید قطعیت ابتلا به امیکرون اطلاع رسانی می‌شود. 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: آنچه در این برهه از زمان اهمیت دارد و شهروندان باید نسبت به آن اهتمام بورزند علاوه بر رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک، تزریق دز سوم واکسن کرونا است. 

وی تصریح کرد: کرونا در 24 ساعت گذشته جان یک هرمزگانی که مردی 94 ساله از بندر خمیر بود را گرفت و آمار فوتی‌های این بیماری در استان به 2460 نفر رسید.

نوروزیان ادامه داد: امروز با بستری شدن 35 نفر دیگر شمار کل بستری‌های کرونا در استان به 79 نفر رسید و اکنون 20 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه (آی. سی. یو) بستری هستند و حال 2 نفر از آن‌ها وخیم است.

استان فارس/ تکمیل چرخه واکسیناسیون برای مدیریت بحران

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، یک میلیون و 858 هزار و 534 تست تشخیصی مولکولی و تست سریع در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، 514 هزار و 30 بیمار مثبت شناسایی شده است.

از مجموع تست‌های انجام شده از ابتدای شیوع تاکنون، یک میلیون و 577 هزار و 502 تست تشخیصی مولکولی بوده که 449 هزار و 766 مورد بیمار مثبت قطعی شناسایی شده، همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون 281 هزار و 23 مورد تست سریع انجام شده و 64 هزار و 264 بیمار مثبت شناسایی شده است.

با بستری 97 بیمار جدید در 24 ساعت گذشته، هم اکنون 420 بیمار مثبت و مشکوک دارای علائم در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد، 73 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU، مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

در 24 ساعت گذشته سه هم استانی دیگر در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان ناشی از کووید 19 از ابتدای شیوع بیماری تا کنون به هفت هزار و 432 نفر رسید.

در حال حاضر مجموع تعداد دُز تزریق شده واکسن کرونا در شهرستان‌های زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز با احتساب سه دُز، به 6 میلیون و 844 هزار و 151 دُز رسیده که از این تعداد سه میلیون و 250 هزار و 561 دُز نوبت اول، دو میلیون و 952 هزار و 777 دُز نوبت دوم و 640 هزار و 813 دُز نوبت سوم واکسن بوده است

در همین راستا محمود نجابت، مشاور عالی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به ابتلای تعدادی از استان فارس به سویه امیکرون و  برنامه‌ریزی برای بازگشایی دانشگاه‌ها و مدارس و برگزاری حضوری کلاس‌های درس، تکمیل واکسیناسیون گروه‌های هدف با دریافت دُز سوم واکسن کرونا را در شرایط کنونی ضروری خواند.

وی با بیان اینکه سویه «اُمیکرون» نسبت به سویه‌های گذشته این بیماری سرایت‌پذیری بالاتری دارد، از مردم استان خواست همچون همیشه یاور مدافعان سلامت باشند و با مراجعه به مراکز واکسیناسیون در استان، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کنند تا با مشارکت همگانی بتوانیم هر چه زودتر این بحران را پشت سر بگذاریم و به روزهای عادی زندگی برگردیم.

نجابت آمار بالای ابتلا به نوع شدید بیماری و فوت ناشی از کرونا در افرادی که واکسن دریافت نکرده و یا واکسیناسیون کاملی نداشته‌اند را دلیل محکمی برای اهمیت مشارکت در این برنامه دانست.

وی با اشاره به اینکه تاکنون چهار مرحله از طرح مدیریت هوشمند مقابله با کرونا اجرا شده است، در پنجمین مرحله که در حال اجراست علاوه بر لزوم واکسیناسیون کامل کارکنان، ارائه خدمات در مراکز علمی، آموزشی و تحقیقاتی به مراجعه‌کنندگان تنها با ارائه کارت واکسن امکان‌پذیر خواهد بود.

خراسان رضوی/ مراکز درمانی آمادگی کامل دارند

ایوب توکلیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهارداشت: بیمارستان‌های حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدس از نظر آمادگی در وضعیت خوبی به سر می‌برند و تجهیزات مربوط به اکسیژن مراکز درمانی پایش گردیده و خوشبختانه بسیاری از موارد برطرف شده است.

وی افزود: تمامی تخت‌هایی که قابلیت بستری بیماران کووید را دارند شناسایی شده و در صورت اینکه حجم بیماران کرونایی بالاتر رفت، امکان استفاده از ظرفیت‌های شناسایی شده‌ای که مناسب ارائه خدمت به این نوع بیماران بوده وجود دارد.

جانشین معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: فاز اول راه‌اندازی بیمارستان ولایت که قابلیت خدمت‌رسانی به بیماران کوویدی را دارد در مراحل پایانی بوده و درمانگاه‌های عمومی سطح شهر هم تست‌های رپید را انجام می‌دهند تا مردم در قدم اول به بیمارستان‌ها مراجعه نکنند.

توکلیان با بیان اینکه با بیمارستان‌های خصوصی توافقات خوبی شده و در صورت مواجهه احتمالی با موج ششم بحران کرونا از ظرفیت آنها استفاده خواهد شد، خاطرنشان کرد: در هر زمان که نیاز شد بخش‌ها و تخت‌های اختصاص یافته بیمارستان‌های خصوصی به بیماران کرونایی‌ فعال می‌شود، ضمن اینکه در کنار آن کلینیک‌های تنفسی بیمارستان‌ها هم در حالت آماده‌باش هستند تا در صورت بالارفتن تعداد بیماران سرپایی کار خود را به‌صورت مستقل انجام دهند.

وی با ذکر این نکته که بازدیدهای مستمر از مراکز درمانی سطح شهر در حال انجام بوده و هست، تأکید کرد: کلاس‌های آموزشی ویژه پرستاران جهت خدمت‌رسانی به‌موقع به بیماران تنفسی در حال انجام است، ضن اینکه پیش‌بینی‌های دارویی لازم نیز صورت گرفته و جلسات مستمر قرارگاه هم با حضور ریاست دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال برگزاری است.

جانشین معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: از مردم می‌خواهیم که در گام اول مراجعه مستقیم به بیمارستان‌ها نداشته باشند تا مراکز درمانی با حجم بالای بیماران سرپایی و اختلال در خدمت‌رسانی مواجه نشوند و توصیه ما این است که به مراکز منتخب کرونا یا مراکز سطح یک مراجعه شود و در صورت نیاز کار انتقالشان به بیمارستان انجام خواهد شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم