کد خبر: 199567

حال و هوای حرم مطهررضوی در چهارشنبه فاطمیه

چقدر خوشبختم که هر لحظه ای که هوایت را کنم از همان لحظه طلوع خورشید که نور گنبدت مشهدمان را روشن می‌کند تا غروب خورشید...
اتاق خبر 24

چهارشنبه‌ها عجیب دلم برای دیدن گنبد طلایی ‌ات پر می‌کشد آقاجان...درست مثل دسته دسته کبوترهای حرمت  که فوج فوج در صحن و سرایت پر می‌کشند،چهارشنبه ‌ا بی قرار تو می‌شوم.آنقدر بی‌قرارم که ناخودآگاه چشمهایم برای دیدن تلألو گنبدت آرام و قرار ندارد،قدم‌هایم ناخودآگاه به سمت منزل تو برداشته می‌شود، اشک‌هایم بی‌تاب دیدن پنجره فولادت تاب نمی‌آورند و یکریز می‌ریزند...

چقدر خوشبختم که هر لحظه ای که هوایت را کنم از همان لحظه طلوع خورشید که نور گنبدت مشهدمان را روشن می‌کند تا غروب خورشید...می‌توانم به سوی تو بیایم و در کوی تو نفس بکشم ،دستانم را به پنجره فولاد و ضریحت قفل کنم یا باب الحوائج....

چهارشنبه باشد شهادت حضرت مادر باشد ناخوداگاه چشم‌های خیسم را که می‌بندم و باز می‌کنم مقابلم گنبد طلایی شمس الشموس را می‌بینم، و آنجاست با دل و لب‌های لرزان می‌گویم :السلام علیک یا فاطمه زهرا ،سلام بر تو ای مونس و غمخوار شیعیان،چرا هر چه چشم می‌گردانم مزار تو را نمی‌یابم...

این چهارشنبه صحن‌های حرم رضوی دلتنگ تر از هر زمان دیگری ،عزادار مادری است که نامش فاطمه است و لقبش شهیده و چه بجا گفته اند مادر هر کاری کند فرزندان یاد می‌گیرند، مثلا اگر شهید شود....

چهارشنبه است و من در حال و هوای شهادت مادر گوشه ای از صحن ایستاده ام و زیارت نامه اش را می‌خوانم  و آرام در دلم می‌گویم  یا فاطمه(س) مگر می‌شود، پهلوی تو بود و شکسته نبود؟بی شک مزار تو همین دل شکسته من است هزاران دل شکسته ای که این چهارشنبه روانه حرم رضوی می‌شوند...

مشهد مقدس همزمان با ایام شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها غرق ماتم شده است؛ تا جایی که سرتاسر حرم‌ مطهر امام رضا علیهم السلام رخت عزا پوشیده  و پارچه‌های مشکی مزین به نام و القاب حضرت زهرا سلام الله علیها در گوشه ‌‌کنار حرم‌ مطهر رضوی نصب شده است.

ایام شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها برای ما مسلمانان کمتر از ایام محرم و صفر نیست. در این ایام شیعیان عزادار هستند و بیش از هر زمانی برای ظهور مهدی موعود دعا می‌کنند تا با ظهورشان و مشخص شدن قبر مادر سادات، عاشقان امکان تشرف به زیارت قبر فاطمه زهرا سلام الله علیها را کسب کنند.

 یکی از کارشناسان مذهبی  حرم امام رضا(ع) در گفت‌وگو با خبرنگار اظهارداشت:شیعه دو تاریخ برای شهادت فاطمه زهرا(س) دارد که هر دو به نوعی صحیح هستند، یک تاریخ در 13 جمادی الاول و تاریخ دیگر نیز سوم جمادی الثانی است، که هر دو صحیح هستند.

وی با بیان این‌که سند هر دو روایت نقل شده صحیح است، اما در متن روایت، تاریخ شهادت به عربی و بدون نقطه ذکر شده و سبب اختلاف شده است، گفت: به دلیل این‌که در قدیم‌الایام، نقطه گذاری و اعراب گذاری به درستی رعایت نمی‌شد بدین جهت تاریخ شهادت حضرت توسط تاریخ نویسان به دوصورت «خمسة و سبعین» و «خمسة و تسعین» بعد از رحلت پیامبر(ص) خوانده و نوشته شده است.

این کارشناس مذهبی افزود: تعدادی از تاریخ نویسان شیعه، این تاریخ را خمسه و سبعین و تعدادی دیگر نیز خمسه و تسعین خوانده‌‌ و ذکر کرده‌اند و بعدها نیز کتب متعددی چاپ شده تعدادی تاریخ شهادت حضرت(س) را خمسه و سبعین و تعدادی دیگر نیز خمسه و تسعین بعد از رحلت پیامبر(ص) نوشته‌اند. این موضوع عامل اختلاف شده و دو روایت متفاوت برای شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) در تاریخ قید شده است.

وی بیان کرد: اگر «خمسه و سبعین» را در نظر بگیریم یعنی 75 روز بعد از رحلت پیامبر اکرم(ص) که مصادف با 13 جمادی‌الاول است و اگر خمسه و تسعین درنظربگیریم یعنی 95 روز بعد از رحلت نبی اکرم(ص) که مصادف با سوم جمادی‌الاول است، بر این اساس هر دوی این روایات به نوعی صحیح بوده و 20 روز ما بین این دو تاریخ ایام فاطمیه نامیده می‌شود.

کنار پنجره فولاد  یکی از خادمان بارگاه منور رضوی درحالی که صدای مداحی تمام فضای حرم را پر کرده است ،آرام آرام گوشه ای اشک می‌ریزد به سمتش می‌روم و از او درباره روزهای شهادت حضرت زهرا و حال وهوای حرم و خادمین حرم می‌پرسم،این خادم درحالی که چشم‌هایش خیس است می‌گوید:مزار فاطمه زهرا در دل تک تک ما عاشقان و خادمان حرم رضوی است،

این خادم در حالی که با صدای بلد گریه می‌کند، ادامه می‌دهد:حضرت زهرا(س) با اینکه بعد از آن حمله به خانه شان بعد از بهوش آمدنشان به استراحت نپرداختند و با حالی که داشتند رفتند به سمت مسجد و از امام زمان خودشان تا لحظه آخر دفاع کردند،تازمانی که حضرت زهرا(س) زنده بودند هیچکس نتوانست از امیرالمومنین(ع) بیعت بگیرد که این درس بزرگی برای ما به حساب می آید.

او ادامه می‌دهد:در کنار جنگ سخت،جنگ نرم حضرت زهرا(س) نیز مثال زدنی است و جنگ نرم حضرت زهرا(س) گریه های ایشان در موارد مختلف بود،که این گریه ها افشاگری و مرزبانی از علم وبیرق ولایت بود که این گریه های حضرت صدیقه(س) مظلومیت امیرالمومنین(ع) به همه جهانیان نشان داد.

ویژه‌برنامه‌های شب شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها 

ویژه‌برنامه شب شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) چهارشنبه 15 دی‌ماه بعد از نماز مغرب و عشا با سخنرانی حجت الاسلام حسینی قمی در رواق امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود که این آیین به عطر حضور پیکرهای مطهر شهدای گمنام و مدافع حرم عطرآگین خواهد شد.

همچنین ویژه‌برنامه سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)، روز 16 دی‌ماه با سخنرانی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی از ساعت 9 و 30 دقیقه در رواق امام خمینی(ره) آغاز می‌شود. مرثیه‌خوانی و قرائت زیارت حضرت زهرا(س) از دیگر برنامه های این مراسم خواهد بود.

 در سالروز شهادت بانوی دوعالم، اجتماع عظیم عزاداران فاطمی در میدان شهدای مشهد برگزار خواهد شد و عزاداران با تشییع پیکر شهدای گمنام و مدافع حرم به سمت حرم مطهر رضوی در رواق امام خمینی(ره) گردهم آمده و به سوگواری خواهند پرداخت.

منبع: خبرگزاری تسنیم