کد خبر: 199274

خبرهای خوش آخرین رنگ‌بندی کرونایی

تداوم واکسیناسیون عمومی و تدابیر اتخاذ شده‌، کشور را در وضعیت بهتری در زمینه مدیریت و کنترل شیوع کرونا قرار داده که هر‌گونه بی‌توجهی به رعایت شیوه نامه های بهداشتی می تواند سبب بروز سویه جدید «اومیکرون» شود.
اتاق خبر 24

با وجودی که تمهیدات لازم برای کنترل و پیشگیری از شیوع سویه اومیکرون در کشور اندیشیده شده است اما همچنان تاکید کارشناسان حوزه بهداشت و درمان رعایت شیوه نامه های بهداشتی و پرهیز از ترددهای غیر ضرور است چرا که هر گونه غفلت سبب بازگشت به روزهای سخت شیوع کرونا در کشور خواهد شد‌.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم امروز پنجشنبه در حاشیه گردهمایی معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاههای علوم پزشکی در مشهد در مورد مشاهده ویروس اومیکرون در کشور گفت: تاکنون موردی از شیوع این ویروس در کشور گزارش نشده است اما طبق تحقیقات جدید انجام شده، این سویه کرونا با وجود سرایت‌پذیری بالاتر، مرگ و میر کمتری نسبت به سویه‌های قبلی دارد.

بهرام عین‌اللهی با تاکید بر اینکه هماهنگی و تمهیدات لازم برای کنترل و پیشگیری از شیوع سویه اومیکرون در کشور اندیشیده شده است، گفت:‌ از مردم تقاضا داریم همچنان پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

وی افزود‌:  اکنون وضعیت ایران به لحاظ کنترل کرونا در شرایط نسبتا خوبی است و از 10 روز گذشته تاکنون آمار مرگ و میر کرونا در کل کشور 2 رقمی شده است، هر چند که حتی مرگ یک نفر نیز برای ما اهمیت دارد ونمی توان براحتی از کنار آن گذشت.

در پی رویکرد دولت سیزدهم در افزایش واردات واکسن و تسریع واکسیناسیون و نیز عبور خیز پنجم و مرگبار کرونا از کشور، تلفات کرونا هر چند دو رقمی اما روندی نوسانی افزایشی - کاهشی دارد و تعداد شهرهای با وضعیت قرمز نیز کاهش یافته است.

اما بر اساس بررسی‌های اپلیکشین ماسک، در حال حاضر 2 شهرستان که تا روز گذشته در وضعیت قرمز قرار داشتند، پاک شدند و نقطه قرمز رنگ در نقشه کرونایی کشور نداریم. بر همین اساس، 321 شهرستان در وضعیت آبی، 8 شهرستان نارنجی و 119 شهرستان زرد هستند.شهرستان‌های اشنویه (آذربایجان غربی)، طبس،  نهبندان (خراسان جنوبی)، بافت، زرند، سیرجان (کرمان) و بافق، بهاباد (یزد) در وضعیت نارنجی قرار دارند.

استان کرمان/موارد بستری قطعی به 168 مورد رسید

حمیدرضا رشیدی‌نژاد رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه روند کرونا در استان کرمان در هفته قبل روند ثابتی داشته و در حال حاضر استان در وضعیت خوبی نسبت به هفته‌های قبل قرار دارد اظهار داشت: هر چند در حال حاضر شرایط استان خوب است اما خطر شیوع سویه جدید بیماری در کشور و استان را نادیده گرفت.

وی با بیان اینکه هنوز اطلاعات زیادی از سویه اُمیکرون در دست نیست ادامه داد: با این وجود به نظر می‌رسد که در شرایط موجود مهمترین و بهترین راه مقابله با سویه جدید واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان با عنوان اینکه مجموع واکسیناسیون کرونا در استان کرمان به 3 میلیون و987 هزار و 992 دوز رسیده اظهار داشت: تا کنون دو میلیون و 107 هزار و 453 دوز واکسن کرونا در نوبت اول، یک میلیون و 743 هزار و 83 دوز واکسن کرونا در دوز در نوبت دوم و 47 هزار و 456 هزار دوز واکسن در نوبت سوم در استان کرمان تزریق شده است.

سعید صحبتی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید 19 تا ظهر روز قبل اظهار داشت: در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 168 مورد است.

وی ادامه داد: از این تعداد 97 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، 11 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 6 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 14 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 40 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 25 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 43 هزار و 697 مورد رسیده است.

وی به فوت 2 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 5 هزار و 101 مورد رسیده است.

صحبتی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان دو میلیون و 107 هزار و 453 دوز عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را یک میلیون و 743 هزار و 83 دوز و واکسن تزریق شده نوبت سوم کرونا در استان 47 هزار و 456 دوزاست.

استان مرکزی/9 شهرستان شرایط آبی و کم‌خطر دارد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم با اشاره به آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان مرکزی اظهار داشت: براساس آخرین گزارش رنگ‌بندی مناطق کشور برای کرونا از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، 9 شهرستان تابعه استان مرکزی شرایط ابی و کم‌خطر دارد اما نباید رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم مورد غفلت واقع شود.

سیدمحمد جمالیان افزود: شهرستان‌های اراک، ساوه، زرندیه، تفرش، فراهان، خنداب، شازند، فراهان، خمین اکنون در نقشه‌رنگ‌بندی کرونا با موقعیت آبی و کم‌خطر نمایش داده شده است اما رعایت پروتکل‌ها همچنان باید مورد توجه باشد.

وی تصریح کرد: موقعیت سه شهرستان کمیجان، آشتیان و محلات نیز در گزارش رنگ‌بندی کرونا زرد است و رعایت پروتکل‌های تعریف شده برای این مناطق باید با جدیت دنبال شود و امیدواریم هرچه سریع‌تر وضعیت این شهرستان‌ها نیز به وضعیت مطلوب برسد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک بیان کرد: هیچ یک از 12 شهرستان استان مرکزی در فهرست مناطق قرمز و نارنجی نیست اما، با توجه به حساسیت موضوع، می‌طلبد مردم همچنان کووید 19 و قدرت و سرعت بالای انتقال آن را جدی بگیرند.

جمالیان افزود: با شیوع سویه جدید امیکرون مردم همچنان پروتکل‌های بهداشتی را با جدیت دنبال کنند و کسانی که واکسن خود را نزده‌اند، هر چه سریعتر با مراجعه به نزدیک‌ترین مرکز واکسیناسیون برای ایمن سازی اقدام کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم