کد خبر: 199239

آخرین اخبار از مناطق زلزله زده هرمزگان

با گذشت بیش از سه هفته از وقوع زلزله مهیب در بخشی از مناطق هرمزگان، عملیات بازسازی منازل تخریب شده سرعت گرفته است.
اتاق خبر 24

حدود سه هفته پیش زمین لرزه‌ای به شدت 6.4 در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) بخش فین استان هرمزگان را لرزاند و موجب خرابی بسیاری از روستاهای منطقه شد.

این زمین لرزه که شدت مهیبی داشت خوشبختانه تلفات جانی چشمگیری نداشت و تنها یک نفر بر اثر سقوط تیر چراغ برق جان خود را از دست داد و حدود 100 نفر نیز مجروح شدند که به صورت سرپایی مورد مداوا قرار گرفتند.

اما وقوع این زمین لرزه آثار خرابی زیادی در روستاهای بخش فین و رضوان و منطقه سیاهو برجای گذاشت، جایی که مردم بومی زحمت کش که عمدتا توان مالی چندانی ندارند و اکثر منازل فرسوده و قدیمی بودند با این زمین لرزه از بین رفتند و مردم در شوکی مهم فرو رفتند.

مردم که بر غصه همه روزشان غمی جانکاه همچون از دست رفتن خانه و کاشانه و اسباب و اثاثیه منزل را افزوده شده بود کاملا ناامید و مستاصل بودند اما نگاه خوب دولت سیزدهم و اقدام به موقع و لحظه‌ای رئیس جمهور و ماموریت به معاون اول رئیس جمهور نشان داد که عزم این دولت برای زدودن غصه از چهره مردم جدی است و دولت در شرایط سخت یاریگر ملت و همراه و هم گام آنهاست.

همان شب زلزله دکتر مخبر که بررسی دقیقی لز مناطق زلزله زده داشت دستور داد عملیات آوار برداری و احداث منازل جدید مسکونی در دستور کار مسئولان دولتی مستقر در استان باشد، از این رو با وجود استانداری انقلابی و در صحنه امور مرتبط با آوار برداری از فردای زلزله آغاز شد.

در این بین همکاری بی دریغ سپاه و بسیج، هلال احمر، بنیاد مستضعفان و گروه‌های مختلف جهادی در امدادرسانی لحظه‌ای و به موقع قابل تقدیر است که نگذاشتند دردی بر دردهای مردم مظلوم زلزله زده افزوده شود و تمام مدت در کنار مردم مشغول خدمت صادقانه بودند.

مسئولان استانی هرچند وعده حتمی دولت مبنی بر کمک فوری برای سازی منازل مسکونی و تخصیص بودجه را گرفته بودند اما منتظر تخصیص بودجه از کشور نماندند و امور مرتبط با بازسازی منازل را پس از آوار برداری به سرعت انجام دادند.

مشخص کردن میزان خسارت و برآورد هزینه ساخت و ساز، طراحی نقشه و بررسی چگونگی ساخت منازل جدید، تامین مصالح و نهایتا پی ریزی و آغاز ساخت و ساز امید دیگری در دل مردم منطقه به وجود آورد.

در همین ارتباط رضا مدرس معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان در گفتگو با خبرنگاران از اجرای پایلوت سازه نوین ساختمان سازی در بازسازى یک واحد تخریبی در مناطق زلزله زده استان هرمزگان، خبر داد.

مدرس با اشاره به استفاده از فناورى نوین سازه ( ال اس اف LSF ) در بازسازی یک واحد احداثی در مناطق زلزله زده، عنوان کرد: این فرآیند نوین ساختمان سازی به صورت پایلوت در روستای سرزه بخش فین اجرایی شد.

معاون امور عمرانی استاندار اضافه کرد: سازه نوین در روستای سرزه به دلیل قرارگرفتن در نزدیکترین فاصله کانونی زلزله و خالی بودن از تعارض‌هایی مانند حریم و بستر رودخانه و سایر موارد فنی اجرا شد.

وی ادامه داد: با استفاده از این سازه، فرآیند احداث این واحد مسکونی در کمتر از یک هفته به مرحله اسکلت رسید و تا هفته آینده تمام سازه تکمیل و واحد مسکونی به صورت کامل تحویل داده می‌شود.

معاون هماهنگى امور عمرانی استانداری هرمزگان افزود: با استفاده از فناوری این سازه نوین، کل فرآیند احداث هر واحد مسکونی طی دو هفته انجام خواهد شد.

به گزارش تسنیم، حال امید می‌رود با استفاده از این فناوری ساخت و ساز منازل مسکونی در بخش فین و رضوان و منطقه سیاهو سرعت گیرد و مردم بتوانند هر چه زودتر صاحب خانه شوند تا از گزند سرما و خطرات دیگر از جمله نیش مار و عقرب و دیگر خطرات رهایی یابند. 

منبع: خبرگزاری تسنیم