کد خبر: 199107

انتخابات عراق پس از شکایات تغییر کرد؟

کمیساریای عالی انتخابات عراق به تغییرات در نتایج انتخابات پس از شکایات مطرح شده، اذعان کرد.
اتاق خبر 24

کمیساریای عالی انتخابات عراق اذعان کرد که شکایت‌ها نسبت به نتایج انتخابات تاثیر بسزایی در نتایج داشته است.

«عماد جمیل محسن»، عضو تیم رسانه‌ای کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق به خبرگزاری رسمی عراق گفت: کمیساریا پس از قطعی شدن همه شکایت‌ها از سوی هیئت قضایی، آماده اعلام نتایج انتخابات است.

وی در ادامه افزود: شکایت‌ها تاثیر بسزایی در نتایج انتخابات داشته زیرا صندوق‌های رایی که توسط هیئت قضایی ابطال شده، شمار کرسی‌ها را تغییر داده اما نتایج نهایی تنها پس از اعلام آن قطعی می‌شود.

این عضو تیم رسانه‌ای کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق توضیح داد که دادگاه فدرال اسامی برندگان در این انتخابات و هیئت قضایی شکایت‌ها را تایید می‌کند.

به گفته عماد جمیل محسن کمیساریا نتایج را پس از اتمام بررسی شکایت‌ها اعلام می‌کند و اسامی نمایندگان برای تایید به دادگاه فدرال ارسال می‌شود.

عماد جمیل محسن همچنین افزود: همه تصمیمات اتخاذ شده درباره شکایات از سوی هیئت قضایی به کمیساریا ارسال شده است و موعد مشخصی برای اعلام نتایج نهایی نیست.

وی افزود که کمیساریای عالی انتخابات عراق امروز دوشنبه بیانیه رسمی درباره جزییات مجموع شکایات که بالغ بر ۱۴۳۶ مورد می شود را صادر خواهد کرد که در آن به شکایات رد شده یا آنهایی که نتایج را تغییر داده و نیز تعداد شکایاتی که درباره آنها تحقیق خواهد شد و صندوق‌هایی که درباره آنها شکایات وجود دارد به طور مفصل پرداخته خواهد شد.

عماد جمیل تاکید کرد: کمیساریا طی روزهای آتی اقدام به بازشماری دستی صندوق‌هایی خواهد کرد که هیئت قضایی خواستار آن شده است و زمان پایان شمارش را خود روند شمارش مشخص می‌کند.

وی افزود: پس از پایان روند شمارش، نتیجه به هیئت قضایی ارسال و پس از بررسی آن از سوی هیئت قضایی نتایج اعلام خواهد شد.

«جولی اسعد» عضو جنبش التغییر کُردی گفت که تغییرات ایجاد شده در کرسی‌های پارلمانی در برخی استان‌های عراق به مثابه تایید تقلب در انتخابات است. تنها گزینه شمارش دستی همه آراء با حضور رسانه‌ها و در برابر دیدگاه ناظران است.

نتایج شمارش دستی همه آراء «شوک آور» خواهد بود

«حسین علی الشیحانی» عضو دفتر سیاسی جنبش عصائب اهل الحق عراق گفت: با وجود اینکه تعداد محدودی از صندوق‌ها به شکل دستی شمارش شد، شاهد این بودیم که در نتایج تقلب رخ داده است و مشخص شد که دستکاری در نتایج انتخابات دهم اکتبر شده است.

وی افزود: اگر کمیساریا به بازشماری دستی همه آراء تن دهد، به طور حتم نتایج رقم می‌خورد که شوک آور و زلزله وار خواهد بود و بعید نیست که نتیجه برخی طرف‌ها که پیروز شده‌اند، وارونه و به جای ده‌ها کرسی، شمار کرسی‌های آنها تک رقمی شود.

زیر سوال رفتن اعتبار کمیساریا

«علی الفتلاوی» عضو ائتلاف فتح عراق گفت: دیدار «قیس الخزعلی» دبیر کل عصائب اهل الحق عراق با «جنین پلاسخارت» نماینده سازمان ملل در امور عراق با وجود اینکه کمیساریا بر تصمیم خود درباره نتایج اصرار می‌ورزد، تغییر آشکار در نتایج برخی صندوق‌ها را به دنبال داشت.

وی افزود:کمیساریا پس از اینکه از انطباق صد درصدی نتایج الکترونیکی و دستی خبر داد و پس از آن ۶ نامزد پس از شمارش دستی برخی صندوق‌ها پیروز شدند، اعتبارش بر باد رفت.

الفتلاوی اعلام کرد که تغییر آشکار در نتایج انتخابات با وجود شمارش دستی، سبب خواهد شد که گروه‌های زیان دیده از انتخابات، با اصرار بیشتر خواهان شمارش دستی همه آراء شوند به ویژه که اشتباهات گسترده و نتایج انتخابات دستکاری شده است.

رایزنی العبادی و برهم صالح درباره نتایج انتخابات

«حیدر العبادی»، رئیس ائتلاف النصر در دیدار با «برهم صالح»، رئیس جمهوری عراق درباره تحولات جاری و پرونده انتخابات پارلمانی رایزنی کرد.

در این دیدار که در مقر ریاست جمهوری برگزار شد، دو طرف بر لزوم صیانت از امنیت و ثبات و تقویت آرامش داخلی و افزایش همدلی و همکاری تاکید شد.

همچنین دو طرف بر مدنظر قرار دادن گفتگو و رایزنی برای حل و فصل مسائل مورد اختلاف تاکید کردند.

العبادی و صالح  درخصوص نتایج انتخاباتی، بر اهمیت حفظ روند دموکراتیک، لزوم حل و فصل شکایت‌های انتخاباتی بر اساس قانون و از طریق هیات قضایی و برپایه معیارهای حرفه‌ای و اصل بی‌طرفی تاکید کردند تا خروجی و نتایج انتخابات منطبق بر قانون اساسی باشد.

این دو بر ضرورت تشکیل دولتی تاکید کردند که قادر به پاسخگویی به الزامات مرحله کنونی و مطالبات شهروندان در برخورداری از زندگی آزاد و عزتمندانه باشد.

هیئت هماهنگی قادر به تشکیل دولت است

«حیدر البرزنجی» تحلیلگر سیاسی عراق گفت که هیئت هماهنگی گروههای شیعی منسجم است و این سبب می شود که به سمت تشکیل دولت توافق ملی حرکت کند.

وی افزود: چارچوب هماهنگی گروه‌های شیعی به رایزنی‌های خود به منظور ایجاد دولت قوی ادامه می‌دهد.

انتخابات پارلمانی زودهنگام عراق در تاریخ ۱۰ اکتبر گذشته برگزار شد.

منبع: تسنیم
منبع: خبرگزاری تسنیم