کد خبر: 199051

ضرب‌الاجل خانواده‌های قربانیان انفجار بیروت به قاضی البیطار

 خانواده‌های قربانیان انفجار بندر بیروت بار دیگر بر لزوم رسیدگی به این پرونده و عملکرد مشکوک قاضی البیطار تأکید کرده گفتند که اگر رویه، حقیقت را روشن نکند خودشان اقدامات لازم را انجام خواهند داد.
اتاق خبر 24

«ابراهیم حطیط» سخنگوی خانواده‌های قربانیان انفجار بندر بیروت در اظهارات جدید خود درباره این پرونده گفت: پرونده ما شوخی نیست و تا آخر آن را ادامه می‌دهیم و صبر کافی داشته‌ایم و به‌زودی انجام اقدامات لازم را آغاز خواهیم کرد.

به گزارش النشره، ابرهیم حطیط افزود: ما به «طارق البیطار» قاضی پرونده انفجار بندر بیروت برای رسیدگی به این پرونده و روشن کردن حقیقت فرصت کافی دادیم و اکنون خواستار تکمیل روند احضار مقامات فعلی و سابق و همچنین وزرای کنونی و وزرای سابق در خصوص این پرونده هستیم. ما همچنین خواستار احضار رؤسای دستگاه‌های قضایی و امنیتی هستیم.

سخنگوی خانواده‌های قربانیان انفجار بندر بیروت ادامه داد: اما با وجود همه این تلاشها پاسخی از قاضی پرونده دریافت نکرده‌ایم و مجبور به تشدید اقدامات خود در این زمینه هستیم. ما به قاضی البیطار می‌گوییم که "به‌اندازه کافی منتظر شما ماندیم و از این به بعد اقدامات قانونی که ما را به حق خود برساند، انجام خواهیم داد".

وی تصریح کرد: ما از طریق وزیر دادگستری نامه‌ای به شورای‌عالی قضایی ارسال کردیم. از آنجایی که روند اقدامات کانون وکلا با عملکرد طارق البیطار در پرونده انفجار بیروت همخوانی دارد، ما از مقامات مربوطه خواستیم نامه‌ای برای تعیین وکلایی که عملکردشان با دیدگاه ما مطابقت دارد، تنظیم کنند.

ابراهیم حطیط تأکید کرد: اما با وجود تلاش‌های زیاد هنوز پاسخی به ما داده نشده است و نتیجه نگرفتیم و اگر این روند که به‌شکل قانونی آن را در پیش گرفته‌ایم ما را به حقمان نرساند مجبور به لغو نمایندگی وکلای اتحادیه هستیم.

چندی قبل نیز ابراهیم حطیط خطاب به قاضی البیطار گفت: ما خون خود را نزد شما به‌امانت گذاشتیم؛ اما اتفاقی که افتاد سیاست‌زدگی آشکار در پرونده انفجار بیروت است و امور به جایی رسید که خون افراد پاک و بی‌گناه ریخته شد، بنابراین از شما می‌خواهیم از مسئولیت خود در پرونده انفجار بیروت کناره‌گیری و عرصه را برای یک بازپرس قضایی که عادل باشد و بتواند از خون‌های ما امانت‌داری کند، باز کنید.

وی همچنین گفت: ما مداخلات آشکار آمریکا در پرونده انفجار بیروت و تحقیقات مربوط به آن را محکوم می‌کنیم؛ زیرا آمریکا هیچ‌گاه به‌غیر از منافع مخرّب خود از هیچ چیز دیگری حمایت نکرده است.

ادامه تلاش‌ها برای ازسرگیری جلسات کابینه لبنان

از طرف دیگر منابع آگاه لبنانی درباره کار دولت جدید این کشور بعد از به تعویق افتادن جلسات کابینه اعلام کردند، «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان گفت: ما نمی‌توانیم بدون دولت زندگی کنیم و باید مطالبات شهروندان برآورده شود و به حقوق آنها توجه گردد و هیچ کس نمی‌تواند کار دولت را مختل کند.

این منابع تصریح کردند، دستور تشکیل جلسه کابینه اواخر هفته آینده صادر خواهد شد و اولین جلسه بعد از بازگشت رئیس جمهور از قطر برگزار می‌گردد.

منابع آگاه پارلمانی لبنان نیز گزارش دادند که هنوز مسائل مربوط به ازسرگیری جلسات کابینه حل نشده و راه‌حل‌های پیشنهادی در حال بررسی است.

این منابع گفتند که ارتباطات در بالاترین سطح برای حل مسئله برکناری طارق البیطار ادامه دارد، بر این اساس رویه‌هایی که طبق قانون اساسی به قوه قضاییه سپرده شده است و همچنین اقداماتی که باید شورای‌عالی قضایی اتخاذ کند، همچنان در حال انجام است تا محاکمه عاملان اصلی انفجار بندر بیروت آغاز گردد و همین موضوع یکی از برجسته‌ترین خواسته‌های حزب‌الله و جنبش امل و جریان المرده است.

جلسات کابینه لبنان از 12 اکتبر متوقف شده است. منابع نزدیک به حزب‌الله و جنبش امل پیشتر تأکید کردند که این 2 جنبش قبل از برکناری «طارق البیطار» بازپرس قضایی پرونده انفجار بیروت در جلسات کابینه مشارکت نمی‌کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم