کد خبر: 199040

قیمت گاز در اروپا باز هم افزایش یافت

قیمت گاز طبیعی در اروپا به دنبال به تعویق افتادن راه اندازی خط لوله نورد استریم ۲ از هزار دلار فراتر رفت و با ۱۱ درصد افزایش به ۱۰۴۸ دلار در هر هزار مترمکعب رسید
اتاق خبر 24

اطلاعات تجاری نشان می‌دهند قیمت گاز طبیعی در اروپا برای اولین‌بار از ۲۷ اکتبر، از هزار دلار در هر هزار مترمکعب گذشته‌است.

قیمت گاز طبیعی در هلند برای تحویل در ماه دسامبر ۱۱ درصد در روز گذشته افزایش‌یافته و به ۱۰۴۸ دلار در هر هزار مترمکعب رسیده‌است.

شرکت بزرگ گازپروم روسیه در روز دوشنبه از ثبت ظرفیت اضافی صادرات گاز به اروپا از طریق اکراین و لهستان برای ماه دسامبر خودداری کرد. این شرکت هیچ ظرفیت اضافی برای شانزدهم نوامبر هم ثبت نکرده‌است.

این درحالی‌ست که شرکت گازپروم قبلاً اعلام کرده بود با توجه به درخواست خریداران، ظرفیت صادرات را رزرو کرده و می‌تواند مقادیر مازادی در کوتاه‌مدت صادر کند.

افزایش قیمت گاز در اروپا پس‌از خبر تعلیق مجوز راه‌اندازی خط لوله نورد استریم ۲ توسط مقامات اتحادیه اروپا، شدت گرفت.

دراین‌بین، اروپا در روز دوشنبه شاهد ۱۰ درصد کاهش عرضه گاز از سوی میادین گازی نروژ بود. اطلاعات اپراتور خط لوله نروژ، گاسکو، نشان می‌دهد عرضه گاز این کشور از ۳۴۵٫۷ میلیون مترمکعب تا ۳۱۰٫۹ میلیون کاهش‌یافته است.

اروپا ماه‌هاست با کمبود گاز طبیعی و افزایش قیمت آن دست‌وپنجه نرم می‌کند. قیمت گاز در اروپا در اوایل ماه اکتبر به حدود ۲۰۰۰ دلار در هر هزار مترمکعب رسید.این بحران در اوایل هفته گذشته با اعلام افزایش صادرات گاز روسیه از طریق خط لوله یامال-اروپا که از روسیه تا آلمان کشیده‌شده و از بلاروس می‌گذرد کاهش یافت، اما تهدید

رییس‌جمهور بلاروس برای توقف انتقال گاز به اروپا در هفته گذشته دوباره شرایط را نامتعادل کرد. دراین‌بین، ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه به‌سرعت عکس‌العمل نشان داده و اعلام کرد این کار بلاروس برخلاف قرارداد انتقال گاز بین آن‌هاست و این اتفاق نخواهد افتاد.

منبع: تسنیم