کد خبر: 199020

فرانسه: جمهوری آذربایجان و ارمنستان به آتش‌بس پایبند باشند

 دولت فرانسه ضمن ابراز نگرانی درباره تشدید تنش‌ها در مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان، از دو کشور خواست تا به آتش‌بسی که در نوامبر سال گذشته بین دو طرف امضا شد، پایبند باشند.
اتاق خبر 24

وزارت خارجه فرانسه سه‌شنبه شب با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که فرانسه عمیقا نگران وخامت اوضاع امنیتی در چند بخش از مرزهای ارمنستان و آذربایجان و استفاده احتمالی از سلاح‌های سنگین ابراز می‌کند.

در این بیانیه آمده است که پاریس از طرف‌ها می‌خواهد به آتش‌بسی که بر اساس بیانیه سه جانبه که در تاریخ 9 نوامبر 2020 به امضا رسید و به موجب توافقنامه امضا شده بین روسای ارمنستان، آذربایجان و روسیه برای پایان دادن به آخرین دور درگیری‌های مسلحانه بین دو طرف در منطقه قره‌باغ، احترام بگذارند.

فرانسه به عنوان رئیس مشترک گروه مینسک درباره حل‌وفصل قره‌باغ، بیانیه سه کشور اصلی این گروه (فرانسه، روسیه، ایالات متحده) در 15 نوامبر را یادآور شد که بر «تسریع کاهش تشدید تنش‌ها و ادامه گفت‌وگو بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مورد همه مسائل باقی مانده مربوط به مناقشه قره باغ» تأکید دارد.

در پایان این بیانیه آمده است که فرانسه بر ضرورت مرزبندی از طریق مذاکره تأکید دارد و مجددا آمادگی کامل خود را برای همکاری در این فرآیند اعلام می‌کند.

از سوی دیگر، «فرحان حق» معاون سخنگوی دبیر کل سازمان ملل خواستار خویشتنداری جمهوری آذربایجان و ارمنستان و توقف تشدید تنش نظامی در مرز بین دو کشور شد و اعلام کرد که دو طرف باید وارد مرحله گفت‌وگو با یکدیگر شوند.

وی تصریح کرد: «ما خواستار خویشتنداری همه طرف‌ها هستیم و از جمهوری آذربایجان و ارمنستان می‌خواهیم تا بر اساس بیانیه‌های سه‌جانبه 9 نوامبر 2020 و 11 ژانویه سال جاری اقدام کنند و همه نگرانی‌ها را از راه‌های صلح‌آمیز و گفت‌وگو رفع کنند».

درگیری‌های بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان روز سه‌شنبه (25 آبان) مجددا آغاز شد و هر دو طرف یکدیگر را به آغاز حمله نظامی متهم می‌کنند.

در پی بالاگرفتن این درگیری‌ها، دو طرف با میانجیگری روسیه، برای برقراری آتش‌بس در مناطق مرزی دو کشور توافق کرده‌اند.

وزارت دفاع ارمنستان در بیانیه خود اعلام کرد که بر اساس توافق صورت گرفته میان این کشور و جمهوری آذربایجان، از ساعت 18:30 به وقت محلی آتش‌بس در بخش شرقی ارمنستان (مرز جمهوری آذربایجان) برقرار شده و وضعیت نسبتاً باثبات است.

منبع: خبرگزاری تسنیم