کد خبر: 198992

سوریه ـ ایران؛ تدارک سورِ صعود در تقابل با رقیب همیشگی

 تیم ملی فوتبال کشورمان در شرایطی به مصاف سوریه خواهد رفت که با تکرار برد دیدار رفت، می‌تواند خودش را در یک‌قدمی صعود به جام جهانی قرار دهد.
اتاق خبر 24

تیم ملی فوتبال کشورمان امشب دیداری سرنوشت‌ساز در مسیر جام جهانی 2022 قطر خواهد داشت، دیداری خارج از خانه با سوریه در نخستین گام از دور برگشت مسابقات نهایی انتخابی جام جهانی که در صورت پیروزی، می‌تواند شاگردان اسکوچیچ را در یک‌قدمی صعود قرار دهد. در شرایطی که هنوز چهار بازی تا پایان مرحله گروهی باقی مانده است، صعود ایران با برد مقابل سوریه تا حدود زیادی نهایی خواهد شد و فقط برای قطعی کردن آن روی کاغذ، نیاز به کسب امتیاز در بازی‌های بعدی است.

تیم ملی در شرایطی به مصاف سوریه می‌رود که در دیدار رفت، با یک گل در ورزشگاه آزادی پیروز شد، آن هم در حالی که با بازی تدافعی سوریه، کار گره خورده بود و قفل دروازه توسط علیرضا جهانبخش و روی پاس مهدی طارمی باز شد، حالا هیچ‌کدام از این دو بازیکن در دیدار برگشت حضور ندارند (اولی محروم است و دومی مغضوب)، اما به‌عوض سردار آزمون در ترکیب است، آزمونی که به‌دلیل محرومیت در بازی رفت حضور نداشت و این بار با انگیزه مقابل سوریه قرار می‌گیرد. آزمون که پس از دادن سه پاس‌گل در سه دیدار از چهار بازی اخیر تیم ملی، بالاخره در مصاف با لبنان پایش به گلزنی باز شد، قطعاً یکی از باانگیزه‌ترین بازیکنان حاضر در میدان خواهد بود.

شاگردان دراگان اسکوچیچ که اکنون در آستانه صعود به جام جهانی 2022 قرار گرفته‌اند، این اتفاق را مدیون صبر و جنگندگی تا آخرین لحظه بازی هستند. در دیداری که مقابل لبنان تا دقیقه دوم وقت اضافه باخته بودند، اما پس از دو گل سردار آزمون و احمد نوراللهی، بازی باخته را با بردی دراماتیک عوض کردند، حالا مزد همین صبوری، می‌تواند صعودی زودهنگام به جام جهانی باشد که برای این اتفاق، ابتدا باید دو تساوی مقابل سوریه در انتخابی 2018 را تبدیل به دو برد در انتخابی 2022 تبدیل کنند.

تیم ملی ایران در انتخابی جام جهانی قبلی، با یک تساوی بدون گل و یک تساوی 2 ــ 2 مقابل سوریه بلیت روسیه را رزرو کرد و حالا اگر بتواند برد بازی رفت را در بازی برگشت هم تکرار کند، باید خود را در قطر ببیند، با این حال پیش‌بینی می‌شود که ترکیب تیم ملی با تغییراتی همراه باشد. علیرضا بیرانوند که در رده باشگاهی هم دچار اُفت کیفیت شده است، در دیدار با لبنان دو اشتباه داشت که یکی از آنها تبدیل به گل شد و دیگر اشتباه او نیز می‌توانست تیر خلاص را به پیکر ایران وارد کند، از همین رو بسیاری معتقدند شاید نوبت امیر عابدزاده یا پیام نیازمند است که وارد ترکیب شوند، اتفاقی که وقوع آن می‌تواند انگیزه را به بیرانوند برگرداند.

با توجه به محرومیت علیرضا جهانبخش که در بازی قبلی کار را در پست هافبک چپ آغاز کرد، می‌توان پیش‌بینی کرد که وحید امیری به‌عنوان ستاره ایران مقابل لبنان در غیاب جهانبخش به پست اصلی خود بازگردد و شاید در دفاع چپ میلاد محمدی، احسان حاج‌صفی و یا امید نورافکن بازی کنند که آخری در بازی قبلی محروم بود. در میانه میدان هم با توجه به عملکرد نه‌چندان مطلوب سامان قدوس در دیدار با لبنان شاید او از ترکیب اصلی خارج شود و باید دید دراگان اسکوچیچی که خودش هم روی نیمکت نیست، این تغییرات را چگونه اعمال خواهد کرد.

از سوریه هم باید گفت، سوریه‌ای که حال و روز خوبی ندارد. رقیب همیشگی برای فوتبال ایران در انتخابی جام‌های جهانی با دو امتیاز قعرنشین گروه است و در آستانه بازی امشب آمار مصدومان و نفرات غایبش نگران‌کننده و جایگاه سرمربی‌اش سست‌تر از همیشه. صرف‌نظر از حال‌واحوال سوری‌ها، بازی این تیم مقابل ایران همیشه جذاب و تماشایی بوده و این بار هم امید است «جذاب» پیشوند بازی ایران و سوریه شود.

تیم ملی فوتبال کشورمان از ساعت 19:30 امروز (سه‌شنبه) در ورزشگاه ملک عبدالله دوم به مصاف سوریه‌ای خواهد رفت که با دو امتیاز قعرنشین جدول گروه A است. تیم ایران نیز با 13 امتیاز و بالاتر از کره جنوبی 11امتیازی صدرنشین است و شانس اول صعود به جام جهانی از گروه A به‌شمار می‌رود.

منبع: خبرگزاری تسنیم