کد خبر: 198951

اهمیت استراتژیک تسلط انصارالله بر الحدیده چیست؟

اتاق خبر 24

علیرضا تقوی‌نیا، تحلیلگر مسائل سیاسی در کانال تلگرامی خود نوشت: نیروهای وابسته به امارات بدون اطلاع قبلی و به طور یکطرفه استان ساحلی الحدیده را به طور کامل تخلیه کرده و به مناطق جنوبی عقب نشینی کرده اند.

در خصوص این رخداد عجیب روایت های مختلفی ذکر می شود از جمله تلاش برای نگه داشتن استان های جنوبی (در کنترل مجلس انتقالی ) همچون شبوه و یا اجرای توافقات استکهلم آن هم بعد از ۳ سال.

احتمال دیگری که مطرح میشود هماهنگی امارات و عربستان برای تحت فشار قرار دادن نیروهای حزب اصلاح است که تعز را ترک کنند و به جبهه مارب بروند .

لازم به ذکر است اولویت سعودی حفظ مارب بوده اما حزب اصلاح (اخوان المسلمین یمن) بخش اعظم توانش را برای حفظ تعز نگه داشته است.

عقب نشینی نیروهای امارات به هر دلیلی که انجام شده باشد یک دستاورد بسیار استراتژیک برای انصارالله است.

استان الحدیده چند ویژگی دارد که اهمیت آن را از یک استان عادی فراتر برده است.

 الحدیده اصلی ترین بندر غربی یمن در کرانه دریای سرخ است که به نوعی مجرای تنفسی قسمت های در کنترل انصارالله به شمار می رود زیرا بخش عمده کالاهای مورد نیاز مردم شمال از طریق آن تامین می شود.

 استان الحدیده ۱۱ درصد از جمعیت یمن را به خود اختصاص داده است.

الحدیده به واسطه موقعیت جغرافیایی کاملا بر مسیرهای انتقال کالا و انرژی در دریای سرخ مسلط است و می تواند پایگاه اصلی نیروی دریایی دولت نجات ملی یمن باشد.

خصوصا جزایر سوق الجیشی نزدیک به الحدیده مانند کَمَران کاملا مستعد استقرار پایگاه های دریایی ، سکوهای موشکی ساحل به دریا و همچنین سیستم های پدافندی است.

 فاصله الحدیده تا صنعا پایتخت یمن تنها ۲۲۶ کیلومتر است که اهمیت بسیار زیادی به این بندر و مناطق تابعه آن داده است.

در نهایت باید گفت انصارالله یمن پس از نزدیک به ۷ سال از شروع تجاوز سعودی در بهترین شرایط خود قرار دارد و دستاوردهای میدانی آن روز به روز در حال افزایش است.

 

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.