کد خبر: 198806

جدیدترین اخبار کرونا در ایران| نگاه نگران کارشناسان به تشابه نوسان‌های روزانه

روند نزولی همه‌گیری از ابتدای هفته روز گذشته معکوس شد و دوباره ویروس منحوس با افزایش نرخ ابتلا خودنمایی کرد و کارشناسان با اعلام شباهت‌های معنادار نوسان‌ها نسبت به قبل از آغاز پیک پنجم نگران از روزهای آینده شدند.
اتاق خبر 24

بررسی‌های آماری روز گذشته همه‌گیری نشان داد ویروس منحوس هنوز فعال است و کاملا ًزیرپوستی مشغول گسترش فعالیتش در ایران است که این اتفاق باعث شده تا شباهت‌های آماری دو هفته اخیر با یک ماه قبل از آغاز پیک پنجم عامل نگرانی کارشناسان بهداشت و درمان باشد.

کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه می‌گویند: بررسی رفتاری ویروس منحوس در دو هفته اخیر با یک ماه قبل از آغاز پیک پنجم یعنی خرداد 1400 این سیگنال را تقویت کرده که احتمال شکل‌گیری پیک ششم در فاصله‌ای نزدیک دور از انتظار نیست، به‌خصوص اینکه علاوه بر افزایش نرخ ابتلا روند رعایت پروتکل‌های بهداشتی در میان هموطنان نیز سیر نزولی به خود گرفته است.

این گروه درباره سینگال‌های منتشر شده از روند فعالیت روزانه ویروس منحوس نیز تاکید می‌کنند: افزایش 19 درصدی نرخ ابتلا در یک روز و رسیدن تعداد مبتلایان روزانه به 8427 مورد یعنی ابتلای 5.8 نفر در هر دقیقه می‌تواند نشانه‌ای از جهش ناگهانی نرخ ابتلا باشد که شاهد مثال این روند نیز رشد 2.6 درصدی نرخ بستری افراد مبتلا در آخرین آمار منتشر شده است.

به گفته کارشناسان بهداشت و درمان، زنجیره روند افزایشی همه‌گیری درجایی تکمیل می‌شود که مقایسه دو جدول آماری اخیر با یکدیگر رشد 42.74 درصدی نرخ فوتی‌ها را نشان می‌دهد که در واقع هر 8 دقیقه یک فوتی  بوده است. البته پایان کار نیست و مقایسه روند تغییر رنگ‌بندی شهرستان‌ها نیز مهر تایید دیگری در این زمینه است چون افزایش 6 شهرستان قرمز در یک هفته می‌تواند گواهی گسترش منطقه فعالیت ویروس منحوس باشد و اگر بگوییم نبض شکل‌گیری پیک ششم کرونا در ایران تندتر شده دور از واقعیت نیست

استان آذربایجان غربی/1071 نفر به سبب سندروم حاد تنفسی بستری شدند

جواد آقازاده، اظهار داشت: در شبانه روز گذشته تعداد یک هزار و 71 نفر به سبب سندروم حاد تنفسی در بیمارستان‌های آذربایجان‌غربی بستری شده و 47 نفر نیز وصل به دستگاه ونتیلاتور شدند.

وی تصریح کرد: همچنین 530 نفر مشکوک به بیماری کرونا و 244 بستری در بخش آی‌سی‌یو در شبانه‌روز گذشته در استان به ثبت رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان‌غربی از ابتلای 570 نفر دیگر به کرونا خبر داد و بیان کرد: تاکنون 304 هزار و 677 نفر مبتلا به این بیماری شده‌اند.

وی با اشاره به فوت 15 نفر دیگر در شبانه روز گذشته در آذربایجان‌غربی افزود: با فوت این تعداد شمار فوتی‌ها به 6 هزار و 862 نفر افزایش یافت.

آقازاده از واکسیناسیون 16 هزار و 854 نفر دیگر خبر داد و تصریح کرد: تاکنون سه میلیون و 395 هزار و 581 نفر واکسن کرونا را در سه دز دریافت کرده‌اند.

استان اصفهان/ 512 بیمار جدید در استان شناسایی شد

پژمان عقدک در جمع خبرنگاران با اشاره به آمار کرونا در اصفهان از ابتدا تاکنون، اظهار داشت: تعداد کل موارد ابتلای قطعی و مشکوک به کرونا 1185920  نفر بوده که از این تعداد 118728 نفر بهبود، 176853 بستری و  16530 نفر هم فوت کردند.

وی افزود: در 24 ساعت گذشته 512  بیمار جدید کرونایی در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان شناسایی و 133 نفر از مراکز درمانی ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر 1192 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد 202 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

عقدک تصریح کرد: آمار مرگ و میر بیماران مشکوک و قطعی به کرونا طی  24 ساعت اخیر در استان اصفهان  را 16 نفر در اثر ابتلا به کرونا فوت کردند.

رئیس بیمارستان امین اصفهان، با اشاره به وضعیت بیماران بستری نسبت به هفته‌های گذشته، اظهار داشت: در هفته جاری تعداد بستری بیماران کرونایی کاهش پیدا کرده و در حال حاضر 120 بیمار کرونایی در بیمارستان امین که بیمارستان ریفرال کروناست، بستری هستند.

حمید مللی افزود: این آمار در هفته‌های گذشته بالغ بر 250 بیمار بستری بوده که در حال حاضر با روند کاهشی میزان بستری مواجه هستیم و میانگین بستری شبانه‌روزی این بیمارستان به کمتر از 15 بیمار رسیده است.

رئیس بیمارستان امین اصفهان با بیان تفاوت علائم کووید 19 با سرماخوردگی و آنفلوآنزا، گفت: با شیوع فصل سرما با بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا مواج می‌شویم که دارای علائم مشترکی از جمله سردرد، آبریزش بینی و چشم است ولی در بیماری کووید درگیری‌هایی تنفسی و سرفه‌های مکرر وجود دارد که در آنفلوآنزاها کمتر دیده می‌شود.

وی به مردم توصیه کرد: در فصل سرما حتما پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و استفاده از ماسک و  عدم حضور در مراکز پر جمعیت و سربسته را فراموش نکنند تا گرفتار هیچ‌کدام از بیماری‌های واگیردار نشویم.

مللی تصریح کرد: آن دسته از افرادی که هنوز برای واکسن اقدام نکرده‌اند هر چه زودتر به مراکز تجمیعی مراجعه و واکسن دریافت کنند تا بتوانیم چرخه گردش کرونا را به حداقل برسانیم و آنچه که در جامعه می‌ماند همان آنفلوآنزایی باشد که قبلا بوده، هر چند آن را هم باید با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی کنترل کنیم و پاییز و زمستان خوب و بدون بیماری داشته باشیم.

استان ایلام/ 4 فوتی و 143 ابتلای جدید در 24 ساعت گذشته

محمد کریمیان با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام، اظهار کرد: تاکنون تعداد 63 هزار و 854 نفر بیمار مبتلا به کرونا در کل استان بستری شده‌اند.

وی با بیان آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا طی 24 ساعت گذشته، افزود: در این بازه زمانی 143 مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با تاکید بر اینکه در حال حاضر 108 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان ایلام بستری هستند، تصریح کرد: در 24 ساعت اخیر 22 بیمار جدید در بیمارستان‌ها بستری شدند و تاکنون کل آمار بهبود یافته‌ها 66 هزار و 62 نفر بوده است.

کریمیان گفت: در 24 ساعت گذشته چهار مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان دو مورد شهرستان ایلام، یک مورد شهرستان ملکشاهی و یک مورد مربوط به شهرستان چوار گزارش شده است و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تا کنون یک هزار و 129 نفر بوده است.

استان بوشهر/ موارد مثبت تست کرونا 10 درصد پیک پنجم شد

سعید کشمیری، تعداد بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بوشهر را 105 نفر دانست و اظهار داشت: روز گذشته 27 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شده‌اند که از این تعداد ابتلای 8 مورد به کرونا مثبت، قطعی است.

وی با اشاره به اینکه اکنون 13 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان قرار دارند افزود: از این مجموع موارد بستری در بخش‌های ویژه کرونایی، 5 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: خوشبختانه در شبانه‌روز گذشته 17 بیمار نیز با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شده‌اند، که از این تعداد 4 نفر از آنها مثبت قطعی بوده‌اند

وی افزود: تاکنون 2 هزار نفر از ابتدای شیوع کرونا در استان بوشهر به علت ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر خاطرنشان کرد: از آغاز شیوع کرونا تاکنون 88 هزار نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

کشمیری با اشاره به اینکه یک میلیون و 200 هزار واکسن در استان بوشهر تزریق شده خاطر نشان کرد از این شمار 710 هزار و 310 نفر نوبت اول و 500 هزار نفر هر دو نوبت واکسن را دریافت کرده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اضافه کرد: 75.1 درصد جمعیت استان بوشهر نوبت اول و 52 درصد هر دو نوبت واکسن را دریافت کرده‌اند.

وی در خصوص واکسیناسیون دانش آموزان نیز گفت: از جمعیت 101 هزار نفری دانش‌آموزان استان بوشهر تاکنون به 72 هزار و 760 نفر معادل 80 درصد نوبت اول و به 20 هزار نفر نیز معادل 27 درصد هر 2 نوبت واکسن تزریق شده است.

استان خراسان جنوبی/ شناسایی 72 بیمار جدید

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: روز گذشته 106 آزمایش مولکولی تشخیص کرونا در استان انجام شد که مجموعا 45 بیمار جدید و از 148 آزمایش سریع کرونا 27 بیمار جدید شناسایی شدند.

کامبیز مهدی زاده افزود: از این تعداد 12 مورد از بیرجند، 1 مورد از سربیشه، 2 مورد از فردوس، 14 مورد از زیرکوه، 2 مورد از قاین و 13 مورد از نهبندان بودند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 185 بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که 87 نفر کرونا مثبتند،  گفت: از این تعداد 10 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

وی افزود: خوشبختانه فوتی جدیدی در شبانه روز گذشته ثبت نشد و تعداد فوتی‌های این بیماری همان هزار و 192 نفر باقی ماند.

استان فارس/ سهل‌انگاری افزایش نرخ ابتلا را به همراه داشته است

براساس آخرین اعلام وزارت بهداشت هم‌اکنون 2 شهرستان از استان فارس در وضعیت قرمز، 4 شهرستان در وضعیت نارنجی، 22 شهرستان در وضعیت زرد و 8 شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

متولیان بهداشت و درمان استان فارس معتقدند که وضعیت کنونی شکننده و ناپایدار است و با توجه به قرمز شدن شهرستان استهبان این شرایط ممکن است دیگر شهرستان‌های استان را نیز درگیر کند. بنابراین رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی امری لازم و ضروری است. 

براساس اعلام ستاد استانی مقابله با کرونا درصد مثبت شدن تست‌ها در استان فارس 25 درصد است همچنین بر این اساس ضریب اشغال تخت‌های عادی به 33 درصد و تخت‌های ویژه  به 40 درصد رسیده است. 

متولیان بهداشت و درمان استان فارس ساده‌انگاری را عامل خطرناکی برای گسترش کرونا می‌دانند به گونه‌ای که مهرزاد لطفی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز از تغییر وضعیت رنگ‌بندی کرونا در شهرستان‌های فارس در صورت سهل‌انگاری عمومی خبر داده است. 

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز  از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون یک میلیون و 429 هزار و 637 تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده 426 هزار و 291 بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون 219 هزار و 303 مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد پنجاه هزار و 827 بیمار مثبت و در مجموع از ابتدا تاکنون، 477 هزار و 118 بیمار مبتلا به کووید 19 در استان فارس شناسایی شده است.

با اعلام بستری 181 بیمار جدید در 24 ساعت گذشته هم اکنون هزار و 533 بیمار مثبت و مشکوک دارای علائم کرونا در بیمارستان‌های فارس بستری هستند که از این تعداد، 201 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

همچنین با جان باختن 13 هم استانی دیگر در اثر کرونا مجموع جان‌باختگان ناشی از کووید 19 از ابتدای شیوع بیماری تاکنون به 6 هزار و 978 نفر رسیده است.

استان قزوین/ مرگ و میر کرونایی 2 برابر شد

رئیس دانشگاه‌ علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین از افزایش 68.2 درصدی نرخ ابتلای به کرونا در استان خبر داد و اظهار داشت: در شبانه‌روز گذشته 195 مبتلای کرونایی جدید در آزمایشگاه‌های کووید استان شناسایی شدند که این آمار در قیاس با روز قبل 79 نفر افزایش یافته است.

پیمان نامدار همچنین به افزایش 35 درصدی موارد روزانه بستری‌های کرونایی اشاره کرد و گفت: در 24 ساعت اخیر 75 بیمار کرونایی به خاطر علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان قزوین  بستری شدند که این آمار در مقایسه با روز گذشته 19 نفر بیشتر شده است.

وی ادامه داد: با این حال آمار بیماران بدحال 4.7 درصد کاهش یافت و در حال حاضر 20 بیمار کرونایی با حال وخیم در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های قزوین زیر دستگاه ونتیلاتور بستری هستند که این آمار از روز پیش یک نفر کمتر شده است.

سخنگوی ستاد پیشگیری و مقابله با بیماری کرونای استان قزوین همچنین از افزایش 100 درصدی موارد مرگ‌ومیر کرونایی روزانه در استان خبر داد و گفت: در شبانه‌روز اخیر 4 بیمار بدحال به دلیل علائم تنفسی شدید و ضعف جسمانی مفرط جان خود را از دست‌ دادند که این آمار نسبت به روز گذشته 2 برابر (2 نفر بیشتر) شده است.

نامدار افزود: همچنین در 24 ساعت گذشته آمار بهبودیافتگان روزانه کرونایی 74.5 درصد افزایش یافت و طی همین مدت 75 بیمار کرونایی با علائم قطعی نقاهت از بیمارستان‌های استان قزوین ترخیص شدند که این آمار 32 نفر بیشتر از روز قبل شده است

وی با اشاره به کاهش 3 درصدی آمار مجموع بستری‌های کرونایی فعلی استان قزوین ادامه داد: در حال حاضر 324 بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری شدند که این آمار در مقایسه با روز قبل 10 نفر کاهش پیدا کرده است.

استان کردستان/ 97درصد مادران مبتلا به کرونا واکسن تزریق نکرده‌ بودند

صدیق جدیدالاسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج با اشاره به اهمیت و ضرورت واکسیناسیون مادران باردار در این شرایط کرونایی اظهار داشت: مادران باردار با دریافت واکسن کرونا، خود و نوزادشان را در برابر بیماری کووید19 ایمن کنند.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون استان در وضعیت حساس و شرایط سختی از لحاظ کرونا قرار دارد، گفت: هر لحظه احتمال ابتلای گروه‌های آسیب‌پذیر از جمله مادران باردار به این ویروس وجود دارد. 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان تصریح کرد: مادران باردار به علت ذخایر کم تنفسی احتمال اینکه به نوع شدید بیماری مبتلا شوند، وجود دارد بنابراین بهتر است قبل از بارداری نسبت به واکسیناسیون خود علیه کرونا اقدام کنند.

وی بیان کرد: قبل از هفته چهاردهم واکسیناسیون برای مادران انجام نمی‌شود اما بعد از طی کردن این دوران می‌توانند نسبت به واکسیناسیون اقدام کنند.

جدیدالاسلامی با بیان اینکه واکسن سینوفارم جهت مادران باردار بی‌عوارض و بدون خطر بوده و مورد تایید وزارت‌ بهداشت و سازمان بهداشت جهانی است، اظهار کرد: زنان بارداری که واکسن کرونا دریافت می‌کنند سطح بالایی از آنتی بادی را به فرزند خود منتقل می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه در ماه گذشته 52مادرباردار بر اثر کرونا در بیمارستان‌های استان بستری بودند، خاطرنشان کرد: از این تعداد 97درصد آنان واکسن را تزریق نکرده بودند و متأسفانه دو نفرشان جان خود را از دست دادند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان اعلام کرد: براساس تحقیقات صورت گرفته مادران باردار مبتلا به کرونا، بستری‌شدگان و جانباختگان کسانی بودند که واکسن کرونا را دریافت نکرده و تمایلی به تزریق آن نداشتند.

وی با بیان اینکه مادران بارداری که واکسن دریافت می‌کنند به این ویروس مبتلا نمی‌شوند یا به شکل خفیفی از آن درگیر می‌شوند، هشدار داد: در میان واکسن نزده‌ها در صورت درگیری با این بیماری، احتمال به خطر افتادن جان مادر و نوزاد وجود دارد، بنابراین توصیه می‌شود این گروه نسبت به تزریق واکسن تعلل نکنند.

جدیدالاسلامی با تأکید بر اینکه مادران باردار جهت تزریق واکسن کرونا به مراکز بهداشتی مراجعه کنند، یادآور شد: مراکز بهداشتی و جامع سلامت استان آماده ترزیق واکسین کرونا به مادران باردار بوده و نیاز است خانواده‌ها در این زمینه با ما همکاری لازم را داشته باشند.

استان کرمان/ 244 مورد بستری در مراکز درمانی

با این وجود به نظر می‌رسد که پس از گذشت بیش از 20 ماه از شیوع کرونا برای بیش از نیمی از جمعیت استان کرمان همه چیز عادی شده و طبق آمار رسمی منتشر شده کرمان جزو استان‌هایی است که رعایت پروتکل‌ها در آن بسیار ضعیف بوده و 56 درصد مردم استان کرمان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند.

سعید صحبتی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 244 مورد است اظهار داشت: از این تعداد 127 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، 40 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 11 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 12 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 54 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 40 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 41 هزار و 567 مورد رسیده است.

وی به فوت 2 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 4 هزار و 896 مورد رسیده است.

صحبتی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان یک میلیون و 917 هزار و 582 مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را یک میلیون و 184 هزار و 60 مورد است.

استان کرمانشاه/ تعداد موارد بستری در مراکز درمانی کاهشی شد

شمار بیماران کرونای بستری در بیمارستان‌های استان کرمانشاه نسبت به هفته گذشته کاهش یافته است و هم‌اکنون 610 بیمار کرونا بستری هستند که 145 نفر در بخش‌های ویژه بستری بوده و حال 27 نفر نیز وخیم گزارش شده است.

کاهش بیماران بستری با افزایش ترخیص بیماران از بیمارستان‌ها ممکن شده است و با وجود اینکه روزانه بیش از 100 بیمار جدید در بخش‌های مربوط به بیماران کرونا بستری می‌شوند ولی آمار بیماران ترخیص شده روزانه از تعداد بستری‌ها در هر روز بیشتر است.

در شبانه روز گذشته ‍197 بیمار پس از بهبودی از بیمارستان‌ها ترخیص شدند ولی 162 بیمار جدید کرونا در بیمارستان‌های استان کرمانشاه بستری شدند و 225 نفر نیز برای تزریق داروی رمدسیویر به صورت موقت در بیمارستان‌ها بستری بودند.

مسئولان کاهش رعایت دستورهای بهداشتی به کمتر از 50درصد افراد جامعه و مخالفت ‌گروه‌هایی از افراد با انجام واکسیناسیون را از جمله دلایل وضعیت کنونی استان کرمانشاه می‌دانند تا شهرستان‌هایی از استان کرمانشاه در وضعیت قرمز باشند.

در استان کرمانشاه 41 مرکز تجمیعی و سه مرکز خودرویی کار تزریق واکسن را به عهده دارند و ظرفیت تزریق روزانه 100 هزار دز وجود دارد اما تنها یک چهارم این تعداد تزریق می‌شود.

استان مرکزی/ ارایه خدمات سرپایی به 129 نفر در 24 ساعت گذشته

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم با اشاره به آخرین وضعیت شیوع بیماری کرونا در استان مرکزی اظهار داشت: شمار مبتلایان جدید کرونا در استان مرکزی بر اساس آخرین یافته‌های آزمایشگاهی طی 48 ساعت گذشته به 148 مورد رسید.

سیدمحمد جمالیان افزود: 19 نفر از بیماران جدید شناسایی شده در این استان برای پیگیری امور تخصصی درمانی در بیمارستان‌ها بستری شدند و 129 نفر از این افراد نیز خدمات درمانی سرپایی دریافت کرده و باید تا زمان منفی شدن جواب آزمایش و درمان نهایی در منزل قرنطینه باشند.

وی ادامه داد: شمار مبتلایان به کرونا ویروس از زمان شیوع این ویروس تاکنون در استان به 102 هزار و 707 نفر رسید و متاسفانه 8 بیمار کرونایی نیز در این بازه زمانی در استان به دلیل کرونا جان باختند و شمار فوتی‌های این بیماری به 2 هزار و 896 نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به موضوع واکسیناسیون گفت: تاکنون 790 نفر دُز سوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند که اکثر این افراد جزء کادر درمان هستند که برای تقویت ایمنی در برابر بیماری کرونا مجدد واکسیناسیون شدند.

وی تصریح کرد: تزریق نوبت سوم واکسن کرونا در این استان برای کادر درمان، افراد با نقص ایمنی بدن و همه گروه‌های هدف سنی که 6 ماه از تزریق نوبت دوم واکسن آنان گذشته باشد، در نظر گرفته شده است.

جمالیان خاطرنشان کرد: طرح تزریق نوبت سوم واکسن کرونا 10 روز است که کلید خورده و استقبال از آن در حد انتظار نبوده است و امید می‌رود که گروه‌های هدف مشمول با حضور در مرکز تزریق واکسن مشارکت هدفمند در قطع زنجیره انتقال ویروس را در اولویت قرار دهند که واکسیناسیون نوبت سوم کرونا در مرکز تجمیعی واکسیناسیون شهید ساکی اراک انجام می‌شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم