کد خبر: 198773

لحن طلبکارانه آمریکا و ۳ کشور اروپایی

 آمریکا و سه کشور اروپایی در بیانیه‌ای مشترک مدعی شدند ایران مقابل تلاش‌ها برای بازگشت به برجام مانع ایجاد می‌کند.
اتاق خبر 24

آمریکا و سه کشور اروپایی امروز شنبه در بیانیه‌ای مشترک مدعی شدند ایران مقابل تلاش‌ها برای بازگشت به برجام مانع ایجاد می‌کند.

بیانیه فوق مدعی است پیشرفت‌ های مداوم برنامه هسته‌ ای ایران و موانعی که این کشور در راه فعالیت‌ های آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی قرار می‌ دهد، امکان بازگشت به برجام را با مشکل مواجه می‌کند.

سران آمریکا، انگلیس، آلمان و فرانسه پس از دیدار در حاشیه نشست سران گروه 20 در رم پایتخت ایتالیا، با صدور بیانیه‌ ای مشترک همچنین مدعی شدند پیشرفت‌های اخیر ایران در افزایش سریع میزان اورانیوم غنی شده و میله‌ های سوخت فلزی هیچ توجیه غیرنظامی ندارد اما برای ساخت سلاح هسته‌ ای لازم است.

در ادامه این بیانیه ادعا شده بازگشت به توافق هسته ای بدون تغییر رویکرد ایران امکان پذیر نخواهد بود.

آمریکا و تروئیکای اروپایی همچنین در این بیانیه با لحنی طلبکارانه از ایران خواسته اند از فرصت استفاده کرده و با حسن نیت عمل کند تا از تشدید تنش جلوگیری شود!

طرف‌های غربی بارها تلاش کرده‌اند که ایران را مقصر طولانی شدن مذاکرات و از قبل ایران را عامل شکست احتمالی مذاکرات معرفی کنند.

مقامات جمهوری اسلامی ایران همواره در پاسخ به این ادعای تکراری و بی‌اساس طرف‌های غربی تأکید کرده‌اند که اعضای اروپایی برجام و آمریکا ـ که در سال 2018 از برجام خارج شده است و اکنون سعی در بازگشت به برجام بدون رفع تحریم‌های یکجانبه علیه ایران دارد ـ با بی‌توجهی به حقوق ایران و تلاش برای گره زدن برجام به مسائل دیگر باعث پیچیدگی مذاکرات احیای برجام شده‌اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم