کد خبر: 198769

ابعاد جدید حمله سایبری به اسرائیل به روایت رسانه‌های عبری زبان

 به اعتقاد کارشناسان اسرائیلی هنوز عمق حمله گروه هکری سایه سیاه (Black Shadow) به سرورهای اسرائیل مشخص نبوده و آنچه افشا شده بخش کوچکی از آن است.
اتاق خبر 24

روزنامه مرکر رسانه اقتصادی روزنامه هاآرتص در گزارشی در این رابطه فاش کرد گروه هکری بلاک شادو که کمتر از یک سال پیش چند شرکت بزرگ اسرائیلی از جمله شرکت بیمه شیربیت را هک کرده بود، این روزها از رخنه به شماری از سرورهای اسرائیلی سخن می‌گوید.

شبکه 12 تلویزیون اسرائیل هم در تارنمای خود با اشاره به این که این دومین تهاجم بزرگ سایه سیاه به سرورهای اسرائیلی طی سال گذشته است، تاکید کرد، هکرها که معمولا تمایل دارند روزهای شنبه یا تعطیل فعالیت خود را رسانه‌ای کنند در پیامی نوشتند:

«بار دیگر سلام، باز هم برای شما خبر داریم، شاید نتوانستید به سرورهای خود مرتبط شوید، بله شما در معرض حمله سایبری قرار گرفته‌اید، کار ما بود. باید از خود بپرسید اطلاعات و دیتاهای ما کجاست؟ همچون همیشه ما بسیاری از آن را در اختیار داریم، اگر نمی‌خواهید آن را افشا کنیم سریعا با ما تماس بگیرید».

در این پیام تاکید شده است در تهاجم اخیر ما شرکت Cyberserve و تمامی مشتریانش ضربه خورده اند، اگر می خواهید بدانید چه اطلاعاتی در اختیار داریم سریعا با ما تماس بگیرید.

در ادامه این گزارش آمده است، هکرها برای اثبات صحت ادعای خود برخی از اطلاعات به دست آمده را در شبکه مجازی منتشر کردند.

در این بین اولین شرکتی که اطلاعاتش در اختیار همگان قرار گرفته، شرکت حمل و نقل اتوبوسی «کاویم» است که می‌توان نام کامل تمامی مشتریان و محل دقیق سکونت آنها در کنار پست الکترونیک و تلفن شخصی آنان را مشاهده کرد.

در بخش دیگری از این گزارش تاکید شده است شرکت Cyberserve خدمات خود را به شمار قابل توجهی از اپلیکیشن‌ها و سایت‌های برخی از مهم‌ترین شرکت‌های فعال در بازار اسرائیل ارائه می‌دهد، درحالی که میزبان سایت‌های مهمی همچون رادیوی اینجا اسرائیل، سندیکای وکلا، جمعیت مبارزه با سرطان، شرکت اتوبوس رانی دان باس، شرکت اتوبوس رانی کاویم، شرکت اتوبوس رانی از طریق اسرائیل، اندیشکده مور و... است.

این در حالی است که یدیعوت آحارانوت در پایگاه اطلاع رسانی‌اش  ادعا کرد، گروه سایه سیاه یک گروه هکری ایرانی است که سال گذشته هم شرکت بیمه شیربیت و شرکت مالی اعتباری کی ال اس را هک کرده بود.

به نوشته آحارانوت با توجه به این که Cyberserve یک سرور میزبان است، رخنه به آن به معنای پیدا کردن دسترسی به تمامی سایت هایی است که در آن قرار داده شده‌اند و با توجه به این امر بسیاری از سایت‌ها از شب گذشته (جمعه شب) از درسترس خارج شده اند.

این شرکت که فعالیت خود را از سال 1997 آغاز کرده یکی از بزرگترین شرکت‌های فعال در زمینه هاستینگ در اسرائیل است و در امر توسعه اپلیکیشن‌های موبایلی هم فعالیت دارد.

صفحه این شرکت در فیسبوک هم تاکید دارد میزبان مهمترین ساختارهای اقتصادی اسرائیل در بخش‌های مختلف است.

در ادامه این گزارش آمده است، به اعتقاد کارشناسان این گروه هکری یک گروه ایرانی است که به دنبال کسب درآمد نبوده بلکه دولت اسرائیل را هدف قرار داده است تا نشان دهد اسرائیل در بخش اینترنتی و سایبری ضعیف است.

یدیعوت آحارانوت به نقل از گزارش یک شرکت امنیت سایبری خبر داد، صدها شرکت اسرائیل فقط طی سال 2020 بیش از یک میلیارد دلار به هکرها بابت اقداماتشان باج پرداخت کرده اند.

در این گزارش تاکید شده است از هر چهار شرکت اسرائیلی یک شرکت در سال گذشته مورد حمله سایبری قرار گرفته است و یک سوم از شرکت‌های بزرگ اسرائیل در این دایره قرار داشته و بیش از یک میلیارد دلار باج پرداخته‌اند.

 

منبع: خبرگزاری تسنیم