کد خبر: 198767

۴ استان کشور در صدر جدول واکسیناسیون

۲۲ شهرستان در وضعیت قرمز،‌ ۱۱۴ شهرستان نارنجی، ۲۰۱ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۱۱ شهر آبی هستند و چهار شهرستان در صدر جدول تزریق دوز اول واکسن کرونا قرار دارند.
اتاق خبر 24

از امروز ۸ آبان ۱۴۰۰ رنگ‌بندی جدید کرونایی کشور منتشر شد. بر این اساس ۲۲ شهرستان در وضعیت قرمز،‌ ۱۱۴ شهرستان نارنجی، ۲۰۱ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۱۱ شهر آبی هستند.

کدام شهرستان‌ها در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند؟

شهرستان‌هایی که در وضعیت قرمز قرار دارند شامل جلفا، مرند (آذربایجان شرقی)، اشنویه، پیرانشهر، چایپاره (آذربایجان غربی)، چرداول، دره‌شهر (ایلام)، سبزوار (خراسان رضوی)، دامغان، شاهرود (سمنان)، استهبان، سرچهان (فارس)، آبیک (قزوین)، بانه، دیواندره (کردستان)، شهربابک (کرمان)، پاوه، جوانرود، روانسر، سرپل ذهاب (کرمانشاه)، پلدختر (لرستان)، مهریز (یزد) است.

نقشه رنگ‌‍بندی کرونایی شهرهای کشور در تصویر زیر آمده است.

آخرین وضعیت کرونا در تهران

بر اساس اعلام فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در نقاط مختلف تهران متفاوت و از ۴۸ درصد تا ۶۶ درصد متغیر است.

به گفته وی، در حال حاضر ۳۲۴۰ بیمار در بیمارستان‌های استان تهران بستری هستند که نسبت به هفته قبل ثبات نسبی در آمار کرونا در تهران را نشان می‌دهد اما همان‌طور که بارها تاکید شده است، این وضعیت آمار کاملاً شکننده و ناپایدار است و رفتار ماست که تعیین می‌کند امواج طغیانی بیماری کرونا در کشور شکل می‌گیرد یا خیر.

آخرین وضعیت تزریق واکسن کرونا در ایران

تاکنون بیش از ۸۵ میلیون دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است؛ بر این اساس حدود ۶۱ درصد جمعیت کشور حداقل یک دوز واکسن کرونا و ۳۷ درصد نیز هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

آمار واکسیناسیون کرونا در ایران به تفکیک استان‌های مختلف در تصویر زیر آمده است.

بر این اساس ‌استان‌های گیلان، مازندران، مرکزی و آذربایجان شرقی در صدر جدول واکسیناسیون دوز اول قرار دارند.

پوشش واکسیناسیون در پایتخت

در استان تهران پوشش نوبت اول واکسن کرونا در کل جمعیت، ۶۵ درصد و پوشش دوز دوم ۴۲ درصد است.

چرا سال گذشته تمام نقشه قرمز بود اما امسال نیست؟

دکتر علی شریفی زارچی، سرپرست مرکز آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه "در مقایسه نقشه رنگ‌بندی و تعداد ابتلا و مرگ سال گذشته و امسال، چرا مهر ۹۹ همه نقشه قرمز بود ولی الان بیشتر نقشه، زرد و آبی است؟" گفت: مهر ۹۹ روند بستری در اکثر شهرها شدیدا صعودی و به سمت قله موج سوم بود بنابراین اکثر نقاط قرمز بود اما در حال حاضر از قله خیز پنجم گذشته‌ایم و روند بستری در اکثر نقاط کاهشی است، لذا بیشتر شهرها زرد و آبی هستند.

وی با بیان این که همچنان بعضی از شهرهای بزرگ مثل تهران، کرج، تبریز، ارومیه و اصفهان نارنجی هستند و آمار بالای ابتلا و فوت هم دقیقا به همین خاطر است، گفت: یک شهر پرجمعیت در وضعیت نارنجی می‌تواند به اندازه ده‌ها شهر کم جمعیت، بیمار داشته باشد.

منبع: تسنیم