کد خبر: 198565

تجلیل و قدردانی علما و مراجع از مدافعان ‌سلامت

مراجع و علما‌ ضمن قدردانی از تلاش‌های‌ مدافعان سلامت برای مقابله با کرونا، از مردم ایران درخوا‌ست کردند برای ریشه‌کنی کامل ویروس کرونا در واکسیناسیون مشارکت کنند.
اتاق خبر 24

بهرام عین‌الهی وزیر بهداشت و هیئت همراه در سفر به استان قم با مراجع و علما دیدار و درباره آخرین وضعیت واکسیناسیون کرونا به گفت وگو پرداخت.

علم منهای دین، به نابودی انسان منجر می‌شود

آیت‌الله جوادی‌آملی در دیدار وزیر بهداشت به تفاوت دو علم در دانشگاه‌های غربی و اسلامی پرداخت و گفت: علم غربی علم منهای دین و خدا است که انتهای آن به جنگ جهانی اول و دوم خط می‌شود.

وی افزود: وزارت بهداشت جامعه اسلامی باید طبیب تربیت کند نه کاسب چرا که طبیب هم روح را معالجه می‌کند هم جسم را.

آیت الله جوادی آملی در ادامه با قدردانی از تلاش کادر درمان کشور که در خط مقدم جبهه سلامت قرار دارند و با تکریم از شهدای مدافع سلامت، از مردم خواست که در امر واکسیناسیون مشارکت کنند تا به زودی شاهد ریشه‌کنی کامل ویروس کرونا در کشور باشیم.

قدردانی از مدافعان سلامت

آیت الله نوری همدانی نیز در دیدار وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: در امر کرونا، شما توانستید فعالیت‌های چشمگیری را داشته و به صورت حرفه‌ای و ایثارگرانه به مردم خدمات رسانی کنید.

وی افزود: کار شما بسیار مهم است و کادر درمان در ایام پیک کرونا با همه توان تلاش کرده و اقدامات و مسائل مربوط به کرونا همچنان باید ادامه داشته باشد.

این مرجع تقلید ابراز داشت: توجه به سلامت معنوی در کنار سلامت جسم، امر مهمی است که منجر به سلامت روحی شده و می‌تواند تاثیرات بسیاری را به همراه داشته باشد.

آیت الله نوری همدانی ابراز داشت: مباحثی که در خصوص حوزه بهداشت مطرح می شود، مهم بوده و اجرای آن واجب است و باید تمامی این دستورات به درستی اجرایی و توجه به آن اقدام شود.

دولت به معیشت مردم توجه بیشتری کند

آیت‌الله سیدمحمد سعیدی نیز در دیدار وزیر بهداشت و درمان با بیان اینکه مردم ما اهل فکر، تلاش، جهاد و بصیرت هستند و در عین حال از مراجع و علمای دین تبعیت می‌کنند، اظهار کرد: توصیه علما و مراجع به واکسن زدن و پخش تصاویر واکسن زدن مراجع و علما می تواند در تشویق مردم به واکسن زدن مؤثر باشد.

وی با بیان اینکه مردم تلاش می کنند که به دولت در زمینه واکسیناسیون کمک کنند، افزود: مردم قم باید در این زمینه پیشتاز باشند زیرا قم آشیانه اهل بیت(ع) و مرکز انقلاب اسلامی است و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی امور معنوی و مذهبی را هم با هدایت و همراهی مسئولان اجرا کردند و الگو بودن خود را در این زمینه هم به ظهور و بروز رساندند.

نماینده ولی فقیه در استان قم با بیان اینکه بحمدالله دولت شبانه روز در حال تلاش است و به وعده‌هایش عمل می‌کند، گفت: مردم در امر واکسیناسیون دیدند که این خطر بسیار بزرگ چطور با تلاش دولت مهار شده است و انتظار مردم این است که همانطور که دولت در امر واکسیناسیون حرکت قابل توجهی انجام داد به وعده‌های دیگرش از جمله مقابله با گرانی و رسیدگی به معیشت مردم هم توجه بیشتری کنند.

وی با بیان اینکه وقتی در باب ورود اجناس خارجی تذکر داده می شود هم دستگاه‌های دولتی و هم مردم باید رعایت کنند، افزود: کشور ما کشوری است که می‌خواهد نشان دهد بر اساس حکومت عدل، انصاف می توان زندگی بهتری برای مردم فراهم کرد و کار متفاوتی با دیگر کشورهای انجام دهد.

سعیدی با بیان اینکه دولت اسلامی به دنبال این است که هم دنیا و هم آخرت مردم را آباد کند، خاطرنشان کرد: این آبادی به این است که دولت و مردم با هم همراه باشند و به هم اعتماد داشته باشند.وی ادامه داد: یکی از راه‌های مهم مدیریت جامعه حفظ و ارتقاء اعتماد مردم به دولت است بنابراین مسئولان نگذارند اعتماد مردم خدشه‌دار شود و حفظ اعتماد به همین خدماتی است که دولت انجام می‌دهد.

نماینده ولی فقیه در استان قم با تأکید بر اینکه مردم در قضیه کرونا سختی زیادی کشیدند، افزود: تحریم‌ها هم که سر جای خودش است بنابراین همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند نباید کارها را به رفع تحریم‌ها گره زد و اگر گوش به حرف مقام معظم رهبری بدهیم خیلی از امور و مشکلات حل می شود.

وی رعایت احکام و حدود شرعی برای مردم ایران که تابع امام زمان و اهل بیت(ع) هستند را بسیار مهم دانست و گفت: برای سایر دولت‌ها و مردم دنیا حدود شرعی معنا ندارد ولی در کشور ما این حدود باید رعایت شود بنابراین تا جایی که امکان داشته باشد در زدن واکسن افراد همجنس واکسن‌ها را تزریق کنند و اگر اضطرار هم شد فیلمبرداری و پخش نشود تا مردم حس کنند احکام و حدود شرعی رعایت می‌شود.

علم پزشکی و علم فقه همواره در کنار یکدیگر هستند

آیت الله سبحانی نیز در این دیدار گفت: موضوع فقه با پزشکی همراه بوده و این همراهی ادامه دار است و علم پزشکی و علم فقه همواره در کنار یکدیگر هستند.

وی افزود: بعد از آمدن دولت جدید یک فرصت و اقدامات بسیار عظیمی را شاهد هستیم، که خدمات ارزشمندی در حوزه‌های مختلف برای مردم در این مدت کوتاه انجام شده؛ که از شما قدردانی کرده و برای مجموعه دولت دعا می کنم.

واکسیناسیون با سرعت و شتاب انجام شد

آیت الله عباس کعبی نسب نیز در دیدار وزیر بهداشت، اظهار داشت: استقبال مردم ایران علیرغم برخی مخالف ها علیه واکسیناسیون، بسیار خوب بوده و در این حوزه نیز علما، مراجع و بزرگان قم، پشتاز بوده اند. 

وی افزود: اوایل کرونا دیدگاهی وجود داشت که می خواست بین علم و دین، تقابل ایجاد کند اما مقالات زیادی در حوزه علمیه نوشته شد تا نشان دهند که هیچ تقابل و دوگانگی بین علم و دین وجود ندارد. باید همواره دعا و مناجات کرد اما این به معنی بی توجهی به سلامت و بهداشت نیست. مقام معظم رهبری نیز در حوزه کرونا، همواره پیشتاز بوده اند و توصیه های ارزشمندی به مردم کرده اند. 

نماینده خوزستان در مجلس خبرگان تصریح کرد: حوزه علمیه می تواند در پیشگیری از بیماری ها کمک کند و در این زمینه لازم است کارگروهی بین حوزه علمیه و وزارت بهداشت تشکیل شود تا در حوزه هایی مانند ارتقای نظام سلامت، فرهنگسازی و مسائل فقهی پزشکی همکاری کنند. 

آیت الله کعبی یادآور شد: پیشنهاد بنده این است که ادعاهای گروه های ضدواکسن در جلسه ای در وزارت بهداشت شنیده و به آن پاسخ داده شود. در حوزه طب سنتی، اعتقادی به حرکات افراطی و تفریطی نداریم و اگر حرکتی علمی باشد، حمایت می شود. خوشبختانه دانشکده های طب سنتی چندین سال است که در کشور راه اندازی شده اند و هر کس ادعایی دارد باید با استانداردهای علمی، بررسی شود اما دخالت مدعیان طب سنتی بدون مجوز، به خطر انداختن سلامت مردم است.

گروه‌های ضدواکسن ‌در واکسیناسیون مردم ‌تردید ایجاد می‌کنند

وزیر بهداشت نیز در این دیدارها گفت: گروه های ضدواکسن که البته تعداد آنها در ایران زیاد نیست، در واکسیناسیون مردم علیه کرونا، تردید ایجاد می کنند که کار جایزی نیست. از آیت الله کعبی که حسینیه شان در اهواز را برای واکسیناسیون شبانه روزی اختصاص داده، تشکر می کنیم. با همین حمایت های مردمی خوشبختانه تا کنون 71 میلیون دُز واکسن کرونا تا کنون در کشور تزریق شده و امیدواریم که به سرعت، پوشش واکسیناسیون در ایران افزایش یابد. 

بهرام عین اللهی تاکید کرد: از نظر پزشکی و علمی، واکسیناسیون یک حقیقت است که به طور قطع می تواند در کاهش مرگ و میر بیماران کووید19، تاثیرات بسزایی داشته باشد و مستندات علمی آن هم در ایران و هم در سایر کشورها، وجود دارد.

واکسیناسیون در کنترل بیماری کرونا، اثربخش و مفید است

بهرام عین‌اللهی در دیدار با آیت‌الله سید محمد سعیدی گلپایگانی اظهار داشت: برای پیشگیری از کرونا، دولت سیزدهم اولویت اول خود را سلامت و کنترل کرونا گذاشت و تمام تلاش ارکان دولت از رییس جمهور، معاون اول وی، وزرا و دستگاه های مختلف با هماهنگی بسیار خوب، تامین واکسن مورد نیاز بود که حجم قابل توجهی واکسن کرونا تامین شد. 

وی افزود: امروز در دنیا ثابت شده که واکسیناسیون در کنترل بیماری کرونا، اثربخش و مفید است. پرسنل بهداشتی و درمانی سال گذشته واکسن تزریق کردند و امسال در اوج بیماری، گرفتار نشدند و در سایر کشورها نیز واکسیناسیون تاثیر خود را بر کاهش مرگ و میر بیماران به خوبی نشان داده است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: واکسیناسیون از نظر فنی و علمی، راهکار اصلی و قطعی کنترل بیماری کرونا و کاهش مرگ و میر مردم است. برخی گروه ها در ماه های اخیر می گفتند چرا واکسن کرونا وارد ایران نمی شود اما حالا که واکسن به مقدار کافی وارد شده می گویند چرا واکسن می زنید و اجباری است. 

عین‌اللهی یادآور شد: درصد پوشش واکسیناسیون در قم، بالا نیست. در حال حاضر حدود 75 درصد از جمعیت هدف در ایران، یک دُز و 34 درصد نیز دو دُز را تزریق کرده اند اما در قم به تازگی آمار واکسیناسیون به 60 درصد رسیده است. در قم با توجه به حجم بالای مسافرین و اتباع خارجی، نگرانی زیادی داریم و انتظار است که مردم نسبت به واکسیناسیون، تشویق شوند. 

وی گفت: برخی افراد و گروه ها از روی جهل و برخی دیگر از روی غرض، مردم را به عدم تزریق واکسن کرونا تشویق می کنند اما واکسیناسیون از نظر ما الزامی است و نمی دانیم که این اقدامات این گروه ها چه حکم شرعی دارد. اگر حداقل 85 درصد از جمعیت کشور دو دُز واکسن تزریق کنند، کمی خیال مان راحت می شود و در صورت بروز موج جدید، وضعیت مبتلایان، به مرگ، ختم نمی شود.‌

مرکز واکسیناسیون شبانه روزی در قم راه اندازی می شود

عین اللهی در دیدار آیت الله علیرضا اعرافی، رییس حوزه های علمیه و عضو مجلس خبرگان رهبری، اظهار داشت: یکی از افتخارات ما عضویت آیت الله اعرافی در ستاد ملی مقابله با کرونا است و امیدواریم که از نظرات ایشان بیشتر استفاده کنیم.

وی افزود: ناچاریم در قم بیشتر بر روی واکسیناسیون تاکید کنیم تا سرعت واکسیناسیون در این شهر، افزایش پیدا کرده و با تزریق دو دُز واکسن به حداقل 80 درصد از مردم این شهر، خاطرمان تا حدودی راحت شود. در حال حاضر حدود 75 درصد از جمعیت هدف، یک دُز و حدود 34 درصد نیز دو دُز واکسن کرونا را در ایران تزریق کرده اند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: تا کنون 100 میلیون دُز واکسن وارد کشور و 71 میلیون دُز واکسن، تزریق شده و 50 میلیون دُز دیگر واکسن نیز تا 9 آبان، وارد کشور می شود البته اینها، به جز واکسن های داخلی به ویژه برکت است. در حال حاضر واکسن های تامین شده برای تزریق دو دُز واکسن، کافی است و باید برای دُز سوم از اوایل سال آینده برنامه ریزی  کنیم البته تزریق دُز یادآور برای کادر درمان از هفته گذشته در کشور آغاز شده و در مورد سایر افراد و بیماران نیز این کار انجام خواهد شد. 

عین‌اللهی یادآور شد: نیاز است کمیته ای تخصصی بین وزارت بهداشت و حوزه های علمیه تشکیل شود تا در مورد مسائل دینی و پزشکی مانند بیماری های مختلف، مراسم های دینی و مناسبتی و کرونا، نظر کارشناسی بدهند. برای ارائه نظر در مورد احکام پزشکی، می توان از دانشکده طب و دین یا سلامت معنوی دانشگاه علوم پزشکی قم، بیشر استفاده کرد همچنین می توان مرکز تحقیقات طب و دین را راه اندازی کرد و در این مرکز در مورد مسائل مشترک دین و پزشکی، پژوهش هایی را انجام داد.

منبع: خبرگزاری تسنیم