کد خبر: 198524

جدیدترین اخبار کرونا در ایران| رشد ۲۸ درصدی شهرستان‌های قرمز

هفته پایانی مهر ۱۴۰۰ درحالی تغییر رنگبندی شهرستان‌ها منتشر شده است که کارشناسان براین باروند؛ رشد ۲۸ درصدی تعداد شهرستان های قرمز می‌تواند حکایت از بحرانی تازه داشته باشد.
اتاق خبر 24

هفته پایانی مهر ۱۴۰۰ درحالی آغاز شده که آمارهای همه‌گیری روند تقریباً ثابتی در شاخص‌های مختلف نشان می‌دهد اما افزایش تعداد شهرستان‌های قرمز کرونایی تاکیدی براین واقعیت است که شرایط شکننده همچنان با پرجاست و درصورت بی‌توجهی می‌تواند دردسر ساز باشد.

انتشار تغییر رنگبندی شهرستان‌های ایران از نظر همه‌گیری اگرچه نسبت به یک ماه گذشته روی کاغذ و از نظر آماری بهبودی نسبی شرایط را نشان می‌دهد اما رشد ۲۸ درصدی تعداد شهرستان‌های قرمز کرونایی نسبت به هفته گذشته تاکیدی براین واقعیت است که بی‌تفاوتی هموطنان نسبت به رعایت پروتکل‌ها به‌خصوص در کلانشهرها و شهرستان‌های گردشگرپذیر می‌تواند یک‌باره به بحرانی تازه در آبان ماه بشود.

در این زمینه کارشناسان بااشاره به روند تقریباً ثابت نرخ ابتلا، موارد بستری در مراکز درمانی و همچنین مراقبت‌های ویژه تاکید می‌کنند این روند ثابت در واقع همان آتش زیرخاکستری است که می‌تواند در دوره‌ای ۱۴ روزه به آغاز پیک ششم کرونا منجر بشود.

این گروه در ادامه می‌گویند: پایان ماه محرم و صفر در کشور و آغاز برگزاری دوباره مراسم‌های مختلف در کنار افزایش تعداد موارد دورهمی‌های خانوادگی در این زمینه نگران کننده است که نهایتاً سطح بالای واکسناسیون هم اثرگذاری حداکثری خود را از دست می‌دهد، که شاهد مثال آن روند افزایشی مراجعه موارد سرپایی در مراکز درمانی برخی شهرستان‌ها و البته کلانشهرهای صنعتی است.

کارشناسان بهداشت و درمان تاکید می‌کنند در شرایط فعلی بهترین راهکار این است که هموطنان دقیقاً مثل ابتدای آغاز همه‌گیری نسبت به رعایت پروتکل‌ها جدیت داشته باشند و در طرح واکسیناسیون ملی هم مشارکت داشته باشند تا به این ترتیب رفته رفته شاهد مهار ویروس منحوس در سراسر کشور باشیم و در نهایت روند عادی زندگی بدون محدودیت دوباره به ایران بازگردد.

وضعیت رنگبندی شهرستان‌ها

براساس آخرین آمارهای منتشر شده هم اکنون شهرستان‌های اشنویه، بوکان، پیرانشهر و سردشت در آذربایجان غربی، استهبان در فارس، سنندج در کردستان، پاوه، جوانرود و سرپل ذهاب در کرمانشاه در وضعیت قرمز هستند.

به‌این ترتیب در هفته پایانی مهر ۱۴۰۰؛  ۹ شهرستان در وضعیت قرمز، ۱۰۶ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۲۸ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۰۵ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

استان آذربایجان غربی/سرانجام شمار فوتی‌ها تک رقمی شد

جواد آقازاده، با اشاره به کاهش فوتی‌های کرونایی در آذربایجان‌غربی اظهار داشت: در شبانه روز گذشته هشت نفر شامل پنج نفر در ارومیه، دو نفر در مهاباد و یک نفر در نقده جان خود را از دست دادند.

وی از ابتلای یک هزار و ۵۴ نفر دیگر به کرونا خبر داد و تصریح کرد: تاکنون ۲۹۲ هزار و ۴۰۳ نفر به بیماری کروناویروس آلوده شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان‌غربی بیان کرد: در شبانه روز گذشته یک هزار و ۳۶۴ نفر بستری سندروم حاد تنفسی و ۴۵ نفر وصل به دستگاه ونتیلاتور در استان ثبت شد.

وی افزود: همچنین ۶۲۰ نفر به عنوان بیمار مشکوک به کرونا و ۲۷۹ نفر در بخش آی‌سی یو بیمارستان‌های آذربایجان‌غربی بستری شدند.

آقازاده از واکسیناسیون ۶۳ هزار و ۹۳۶ نفر دیگر خبر داد و گفت: تاکنون دو میلیون و ۶۹۸ هزار و ۵۲۰ نفر واکسن کرونا را در سراسر استان دریافت کرده‌اند.

استان اصفهان/ ۸۳۵ مورد ابتلای جدید ثبت شد

نورالدین سلطانیان در جمع خبرنگاران با اشاره به آمار کرونا در اصفهان، اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در  استان ۲۹۵۸ نفر بودند که ۸۳۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده ۲۸۸  نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این مدت ۲۹۳ بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر ۱۶۷۰ بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد ۲۷۹ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

سلطانیان تصریح کرد: آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی ۲۴ ساعت اخیر در استان اصفهان را ۱۷ نفر بود و از این تعداد ۱۱  نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

استان ایلام/ ۱۱۰۳ نفر فوتی از ابتدای همه‌گیری

دکتر محمد کریمیان اظهار داشت: تست ۱۵۳ نفر به کرونا امروز مثبت شده که ۴۳ نفر آنان در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی این استان بستری شدند.

وی شمار افراد مبتلا به کرونا در استان را تاکنون  ۶۱ هزار و ۷۶۴ نفر بیمار اعلام کرد و افزود: در حال حاضر ۱۷۲ بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان ایلام بستری هستند که این آمار برای گذر از پیک پنجم هنوز زیاد است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام تصریح کرد: تاکنون آمار افراد بهبود یافته‌ از کرونا در استان ۶۰ هزار و ۲۳۹ نفر بوده است.

کریمیان اظهار داشت: طی ۲۴ ساعت گذشته ۲ مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان یک مورد شهرستان ایلام و یک مورد مربوط به شهرستان مهران گزارش شده و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تاکنون یک هزار و ۱۰۳ نفر بوده است.

استان خراسان جنوبی/ شمار قربانیان کرونا مجموعا به ۱۱۷۰ نفر رسید

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: بر اساس آخرین بروزرسانی نقشه کرونایی کشور ، ۳شهرستان زرد در خراسان جنوبی نارنجی شدند.

کامبیز مهدی زاده افزود: بر این اساس چهار شهرستان استان شامل بیرجند، قائنات، نهبندان و طبس در وضعیت پرخطر(نارنجی)، بشرویه، فردوس، سرایان، سربیشه، زیرکوه، درمیان در وضعیت خطر متوسط(زرد) و خوسف در وضعیت کم خطر(آبی) قرار دارند.

وی با بیان اینکه روز گذشته از ۱۹۳ آزمایش مولکولی تشخیص کرونا در استان ۶۱ بیمار و از ۳۵۵ آزمایش سریع ۵۶ بیمار جدید شناسایی شدند، ادامه داد: از این تعداد ۵۷ مورد از بیرجند، ۴ مورد از سربیشه، ۶ مورد از فردوس، ۱۱ مورد از نهبندان، ۱۰ مورد از زیرکوه، ۲ مورد از درمیان، ۶ مورد از طبس، ۱ مورد از سرایان، ۱۱ مورد از قائنات، ۳مورد از بشرویه و ۸ مورد از خوسف بودند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه در حال حاضر ۱۷۵بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که ۷۰نفر کرونا مثبتند، گفت: از این تعداد ۱۵ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال ۳ نفر نامساعد است.

وی افزود: با فوت یک بیمار دیگر در خراسان جنوبی تعداد فوتی‌های ناشی از این بیماری در استان به هزار و ۱۷۰نفر رسید.

مهدی زاده خاطرنشان کرد: در ادامه عملیات واکسیناسیون تا کنون ۴۶۲ هزار و ۱۲۵ نفر دز اول و ۲۳۰هزار و ۷۴۵نفر دز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند.

استان فارس/ دوباره رنگ قرمز کرونایی به منطقه بازگشت

طی یکی دو هفته اخیر وضعیت استان فارس به لحاظ شیوع بیماری کرونا بهتر از هر زمانی بوده است به گونه‌ای که هیچ شهرستانی در استان در وضعیت پرخطر نبود با این حال هشدارها برای رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچنان ادامه داشت. 

در آخرین رنگ‌بندی اعلام شده اما شاهد قرمز شدن دوباره یکی از شهرستان‌های استان فارس هستیم که این موضوع نگرانی‌ها را افزایش می‌دهد. 

در همین راستا براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون یک میلیون و ۵۹۱ هزار و ۳۴۴ تست کرونا شامل یک میلیون و ۳۸۸ هزار و ۴۱۳ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، ۴۱۵ هزار و ۵۷۶ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون ۲۰۲ هزار و ۹۳۱ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۴۶ هزار و ۱۹۵ بیمار مثبت و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۴۶۱ هزار ۷۷۱ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

با اعلام جان باختن ۱۰ هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون مجموع جان باختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری به ۶ هزار و ۸۱۶ نفر رسیده است. 

همچنین ۳۲۵ بیمار جدید طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان‌های استان بستری شدند و هم اکنون هزار و ۹۱۰ بیمار مثبت و مشکوک دارای علائم در بیمارستان‌های فارس بستری هستند که از این تعداد ۱۸۷ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU، مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

استان سمنان/ افزایش تعداد موارد سرپایی

نوید دانائی اظهار داشت: در حال حاضر سمنان در وضعیت با ثباتی بود و نه میزان مبتلایان افزایش دارد و نه کاهش اما از روز گذشته میزان بیماران سرپایی کمی افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه استان سمنان چون در مسیر تردد استان‌های متعددی است تغییرات در این استان‌ها در استان سمنان نیز تأثیرگذار است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان همچنین اضافه کرد: از بیست و دوم الی بیست و سوم مهرماه سال جاری بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۰ بیمار مثبت جدید مبتلا به کووید-۱۹ در شهرستان تابعه دانشگاه و در مراکز درمانی بستری شدند و بدین ترتیب مجموع بیماران بستری شده در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا ویروس تاکنون به ده هزار و یک نفر رسیده است و سی‌وچهار هزار و ۹۷۹ بیمار نیز به‌صورت سرپایی شناسایی شدند.

بر اساس تازه‌ترین رنگ‌بندی کرونایی اعلام شده در سامانه ماسک نیز در استان سمنان تنها تغییر تبدیل وضعیت آرادان از زرد به آبی است.

همچنین شهرستان‌های سمنان، شاهرود، گرمسار و دامغان در وضعیت نارنجی کرونایی باقی ماندند.

وضعیت زرد کرونایی شهرستان‌های مهدی‌شهر و سرخه نیز حفظ شد و در حال حاضر ۲ شهرستان آرادان و میامی آبی هستند.

استان کرمان/ تعداد بستری‌های از ابتدای همه‌گیری مرز ۴۷۰۰ نفر را رد کرد

در ادامه روند نزولی کرونا در استان کرمان با بستری ۷۸ بیمار کرونایی جدید آمار بستری‌های کرونا در استان از ابتدای همه‌گیری از مرز ۴۰ هزار و ۷۰۰ نفر عبور کرد و شمار فوتی‌های کرونا در استان کرمان در چند هفته گذشته به پایین‌ترین میزان خود یعنی ۲ نفر در شبانه روز رسید.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان ۳۲۷ مورد است اظهار داشت: از این تعداد ۱۶۹ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، ۲۷ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، ۱۷ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، ۱۹ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و ۸۰ مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری ۷۸ بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید ۱۹، تاکنون به ۴۰ هزار و ۷۱۷ مورد رسیده است.

وی به فوت ۲ بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به ۴ هزار و ۸۲۲ مورد رسیده است.

شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان یک میلیون و ۷۲۷ هزار و ۶۸۸ مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را ۸۲۸ هزار و ۳۲۸ مورد است.

منبع: تسنیم