کد خبر: 198461

بایدن هم یک دوره‌ای می‌شود؟

پایگاه گاردین در یادداشتی به بحران‌های دولت آمریکا و ناتوانی جو بایدن در حل و فصل آن‌ها اشاره کرد.
اتاق خبر 24

«سیمون تیسدال»، تحلیلگر «گاردین» در یادداشتی به چالش‌های پیش روی دولت «جو بایدن»، پرداخته است.

«تیسدال» با «پیرمرد» نامیدن جو بایدن، اشاره می‌کند که بایدن در کمتر از ۹ ماه ریاست جمهوری، تعداد زیادی از مردم آمریکا و متحدان خارجی این کشور را به این نتیجه رسانده که شکست می‌خورد و این امر را می‌توان در کاهش میزان محبوبیت وی مشاهده کرد که از شدیدترین سقوط محبوبیت‌های ریاست جمهوری آمریکاست.

به نوشته وی، عوامل متعددی در شکل گیری بحران ریاست جمهوری بایدن نقش دارند که در عرصه داخلی شامل ناکامی در مقابله با شیوع کرونا در طول تابستان، سوءرفتار با مهاجران در مرز مکزیک، حذف لایحه اصلاحات پلیس که مورد حمایت بایدن بود، ... و در عرصه خارجی ناکامی در افغانستان و خروج مفتضحانه از این کشور، مشاجره با فرانسه بر سر پیمان دفاعی و امنیتی «آکوس»، عدم پایبندی به چندجانبه گرایی، ... هستند.

نویسنده یادداشت در ادامه به ناکامی تلاش جو بایدن برای استفاده از ارتباطات دیرینه، آشنایی شخصی و ... اشاره کرده و می‎گوید «شی جین پینگ»، رئیس جمهور چین، «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه و «امانوئل مکرون»، رئیس جمهور فرانسه از افرادی بودند که توجهی به این تلاش‌های بایدن نداشتند.

سخنرانی خواب آلوده و خسته کننده رئیس جمهور آمریکا در سازمان ملل که از نظر محتوایی نیز به ادعاهای غیرواقعی در افغانستان و تحریک بروکسل، پکن و پاریس محدود شد، احساس ناامیدی از بایدن را تشدید کرد.

«تیسدال» در پایان نوشت، بایدن در عین حال در عرصه داخلی با سد جمهوریخواهان سرکش در کنگره مواجه است؛ از این رو ریاست جمهوری یک دوره‌ای وی بعید نیست.

منبع: میزان