کد خبر: 198382

بیماری التهابی روده چیست؟

استرس ممکن است نحوه عملکرد اندام‌های مختلف بدن از جمله دستگاه گوارش را تغییر دهد و می‌تواند با چندین نوع بیماری گوارشی از جمله بیماری التهابی روده (IBD) مرتبط باشد.
اتاق خبر 24

استرس ممکن است باعث ایجاد ناهنجاری‌های رفتاری یا روانی مانند اضطراب و افسردگی شود و بر عملکرد اندام‌های مختلف بدن به ویژه دستگاه گوارش تاثیر بگذارد. استرس ناشی از عوامل مختلف منجر به تغییر محور مغز _ روده می‌شود که در نهایت پیشرفت طیف وسیعی از اختلالات دستگاه گوارش را به همراه خواهد داشت. این بیماری‌های شایع شامل بیماری التهابی روده، سندرم روده تحریک پذیر، زخم معده و بیماری رفلاکس اسید معده می‌شود.

بیماری التهابی روده چیست؟

بیماری التهابی روده که شامل کولیت زخمی (UC) و بیماری کرون (CD) می‌شود، یک اختلال التهابی مزمن، تشدید شونده روده است که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان تحت تاثیر این بیماری قرار دارند. بر اساس مطالعات انجام شده در دهه‌های اخیر، عوامل مختلفی مانند انتقال ژنتیکی، اختلال سیستم ایمنی روده، اختلال میکروبی روده، رژیم غذایی، عفونت، سبک زندگی، استرس، اختلالات خواب، استعمال سیگار و قرار گرفتن در معرض آنتی بیوتیک‌ها بر پیشرفت این بیماری تاثیر می‌گذارد.

علائم بیماری التهابی روده

علائم این بیماری بسته به شدت التهاب و محل بروز آن ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد. علائم ممکن است از خفیف تا شدید متغیر باشد. علائم و نشانه‌های بیماری عبارتند از:

- اسهال

- احساس خستگی

- گرفتگی و درد شکمی

- وجود خون در مدفوع

- بی اشتهایی

- کاهش وزن

- مقابله با استرس

منبع: خبرگزاری صدا و سیما