کد خبر: 198368

محکومیت شدید انفجار تروریستی قندوز از سوی علمای اهل‌سنت

علمای برجسته اهل‌سنت استان کردستان انفجار تروریستی مسجد قندوز افغانستان را محکوم و خواستار برخورد قاطع با عاملان این جنایت شدند.
اتاق خبر 24

حادثه‌ تلخ و مصیبت‌بار انفجار در مسجد منطقه خان‌آباد قندوز در شمال افغانستان توسط گروه‌های تروریستی کوردل علیه پیروان مکتب اهل بیت(ع) که شمار فراوانی شهید و زخمی در پی داشت، موجب تاثر و تالم ملت ایران و مردم استان کردستان شد. در همین راستا علمای برجسته اهل‌سنت استان کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در واکنش به این جنایت وحشیانه، آن را محکوم کرده و خواستار برخورد قاطع با عاملان این اقدام شدند.

ماموستا رستمی: انفجار تروریستی مسجد قندوز خلاف دیدگاه اسلام و جامعه بشریت بود

ماموستا فایق رستمی، نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگو با تسنیم، ضمن محکوم‌کردن جنایت گروه‌های تروریستی و داعش در انفجار تروریستی مسجد قندوز و تسلیت به تمام مسلمان دنیا و افغانستان اظهار داشت: این‌گونه جنایت‌ها خلاف دیدگاه اسلام، جامعه بشریت و انسانیت است.

وی با بیان اینکه شخصیت و کرامت انسان نزد پروردگار بسیار مهم و انسان‌ها از جایگاه والایی برخوردارند، افزود: قرآن کریم به رعایت احترام و ارزش جایگاه انسان‌ها سفارشات زیادی کرده است، بنابراین جنایت میان نمازگزاران در روز جمعه در مکانی مقدس و هنگام عبادت با پروردگار خود، خلاف وجدان بشریت بوده و این اقدام را به‌شدت محکوم می‌کنیم.

امام‌جمعه سنندج گفت: توطئه دشمنان برای تفرقه و اختلاف میان مسلمانان و قتل عام آنها صورت گرفته و سال‌هاست مسلمانان در کشورهای عراق، یمن، افغانستان، پاکستان و فلسطین کشته می‌شوند در حالی‌که این اقدام ناشایست مورد قبول هیچ دیدگاه بشری، اسلامی و فرقه‌ای نیست.

ماموستا راستی: دشمنان با اقدامات تروریستی نمی‌توانند خدشه‌ای در  اتحاد مسلمانان ایجاد کنند

ماموستا محمدامین راستی، عالم برجسته اهل‌سنت نیز در گفت‌وگو با تسنیم، ضمن محکوم‌کردن فاجعه تروریستی مسجد شیعیان در ولایت قندوز افغانستان، اظهار داشت: این اقدام  توسط تروریست‌ها و افراد افراطی انجام شده که هیچ اعتقاد و  ارتباطی به مسلمان و اهل‌سنت ندارند.

وی با بیان اینکه تمامی مسلمانان جهان قبله، خدا، دین و پیغمبرشان یکی است و به تعامل و اتحاد معتقد هستند، گفت: از این تریبون مردمی مراتب اندوه و تاسف مردم ایران اعم از شیعه و سنی و محکومیت این حمله تروریستی به نمازگزاران در قندوز را به دنیا اعلام می‌کنیم.

امام‌جمعه موقت سنندج خاطرنشان کرد: این اقدام با اهداف تفرفه و اختلاف شکل گرفته اما مزدوران باید بدانند قطعا هیچ‌گاه نمی‌توانند خدشه‌ای در  اتحاد مسلمانان ایجاد کنند.

ماموستا راستی با بیان اینکه این حادثه خلاف تمام اصول و ارزش‌های انسانی و اسلامی است، اظهار داشت: قطعا دشمنان خواهان از بین بردن صلح و آرامش در افغانستان هستند اما باید تمام دنیا بدانند که مسلمانان با اینگونه انفجارها و تفرقه‌ها از بین نخواهند رفت و بیش از پیش تعامل و اتحاد خواهند داشت.

ماموستا خدایی: انفجار تروریستی مسجد قندوز اقدامی غیرانسانی بود

ماموستا عبدالرحمن خدایی عالم برجسته اهل‌سنت در گفت‌وگو با تسنیم، ضمن محکوم‌کردن جنایت انفجار ترویستی میان نمازگزاران استان قندوز افغانستان، اظهار داشت: در دین مبین اسلام و جامعه اسلامی کشتار هر انسانی چه مسلمان و چه غیر مسلمانان محکوم و اقدامی غیرانسانی و غیراسلامی است.

امام جمعه شهرستان بانه با ذکر اینکه حضرت محمد(ص) در طول 23سال رسالت و با وجود انواع دشمنی‌ها و توطئه‌های دشمنان اما عدالت، کرامت به انسان‌ها و احترام به ارزش‌ها را حاکم ساخت، افزود: مسجد جایگاه عبادت و مسلمانان است و این اقدام سخیف انفجار در چنین مکان مقدسی توسط گروه‌های تروریستی را محکوم می‌کنیم. با اتحاد و همبستگی جهان اسلام، تمام توطئه‌‍‌های شوم دشمنان اسلام و نظام خنثی و هیچ‌گونه دستاوردی نصیب بدخواهان نخواهد شد.

ماموستا نوری: حادثه دلخراش مسجد قندوز دل مسلمانان جهان را به‌درد آورد

ماموستا هاشم نوری، عالم برجسته اهل‌سنت نیز در گفت‌وگو با تسنیم، ضمن محکوم‌کردن اقدام ناشایست و وقیحانه داعش در انفجار میان نمازگزاران مسجد قندوز، اظهار داشت: حادثه قندوز بسیار ناراحت‌کننده بود کمااینکه متاسفانه در دهه‌های اخیر همواره شاهد جنایت‌های گسترده استکبار و صهیونیست‌ها در کشورهای اسلامی بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه حادثه دلخراش مسجد قندوز دل مسلمانان جهان را به‌درد آورد، افزود: گروه‌های تروریستی در قالب داعش با حمایت استکبار جهانی و اسلام‌ستیزان با لباس اسلام، در میان مسلمانان اقدامات وحشیانه و غیرانسانی انجام داده و اسلام‌هراسی را دنبال می‌کنند.

امام‌جمعه اهل‌سنت شهرستان قروه با بیان اینکه اقدامات وحشیانه و ناشایست دشمنان اسلام توسط اهل‌سنت محکوم است، خاطرنشان کرد: طبق فرمایش قرآن اگر هر انسانی توسط انسان مسلمان دیگری کشته شود، آن فرد جهنم رفته و از دایره اسلام خارج و با روح اسلام مغایرت دارد.

‌ماموستا نوری تصریح کرد: سؤال اینجاست چرا سردمداران حقوق بشر و سازمان ملل که ادعای برابری حقوق و انسانیت می‌کنند، این اقدامات جنایتکارانه دشمنان اسلام را محکوم نمی‌کنند!؟ تمام کشورهای اسلامی و کسانی که شعار دموکراسی می‌دهند، وظیفه دارند ریشه این‌گونه جنایت‌های وحشیانه‌ای را از جانب هر فرقه و گروهی قطع و بخشکانند.

منبع: خبرگزاری تسنیم