کد خبر: 198326

انتخابات عراق|آغاز شمارش معکوس برای رویدادی مهم در عراق

 شمارش معکوس برای برگزاری بزرگترین رویداد سیاسی کشور عراق آغاز شده و از امروز سکوت انتخاباتی در این کشور برقرار شده است.
اتاق خبر 24

سکوت انتخاباتی در عراق از ساعت شش صبح امروز  نهم اکتبر 2021 یعنی یکروز قبل از انتخابات شروع شده است. در جریان سکوت انتخاباتی هرگونه تبلیغات تشکلات و احزاب سیاسی و نامزدها ممنوع است. آغاز مرحله سکوت انتخاباتی و موعد آن  مطابق با احکام ماده 22 قانون شماره 9 انتخابات در سال 2020 است.

منع تردد در نهم اکتبر

سرتیپ «غالب العطیه» سخنگوی کمیته عالی امنیتی انتخابات عراق از موعد منع تردد و جابجایی و بستن مرزهای استان‌ها همزمان با برگزاری انتخابات در دهم اکتبر جاری خبر داد و گفت: طبق دستورات کمیته عالی انتخابات از ساعت یک شب نهم اکتبر، منع تردد میان استان‌ها طبق دستورات کمیته عالی انتخابات اعمال شده است. این منع تردد میان همه استان‌ها خواهد بود و یکروز فقط ادامه خواهد داشت.

پیش از این ستاد کل نیروهای مسلح عراق اعلام کرد که در روز رأی گیری در عراق منع تردد برقرار نخواهد بود.

عراق روز یکشنبه یعنی فردا شاهد برگزاری پنجمین انتخابات پارلمانی خود است که با تدارکات گسترده حکومتی و امنیتی و حمایت گسترده بین‌المللی برگزار می‌شود.

شمارش معکوس برای شروع رویداد بزرگ سیاسی عراق

عراقی‌ها فردا 329 نماینده خود در انتخاباتی زودهنگام وعده داده شده از سوی دولت عراق در پاسخ به خواست مردمی و لبیک به مرجعیت عالی دینی را انتخاب می‌کنند. این انتخابات اصلی‌ترین مطالبه تظاهرات‌کنندگان عراقی در سال 2019 بود.

تعطیلی دو روزه در عراق

روز یکشنبه که روز برگزاری انتخابات است و نیز یکروز پس از آن تعطیل است.

حضور بیش از 400 خبرنگار خارجی

کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق اعلام کرد که بیش از 400 خبرنگار خارجی انتخابات عراق را پوشش می‌دهند.

قانون انتخابات عراق

انتخابات عراق یک انتخابات پیش از موعد است که در نتیجه تظاهرات گسترده مردمی و مطالبه مرجعیت عالی شیعه در دستور کار قرار گرفت. برای اجرای این انتخابات قانون انتخابات عراق پس از بحث‌های گسترده‌ای تغییرو همه اعضای کمیساریای عالی مستقل انتخابات نیز که در انتخابات 2018 عملکرد شائبه برانگیزی داشتند عوض شدند. براساس قانون جدید، استان‌های عراق به حوزه های انتخابیه  متعدد تقسیم شدند که تعدادشان به 83 حوزه می‌رسد.

انتخابات در خارج از عراق برگزار نمی‌شود

ـ این انتخابات اولین انتخابات عراق است که خارج از چارچوب معمول و به صورت پیش از موعد برگزار می‌شود.

ـ در این انتخابات، رأی‌گیری از شهروندان عراقی خارج از کشور انجام نمی‌شود چون کمیساریای انتخابات اعلام کرد که امکانات لازم برای این کار را ندارد.

ـ این انتخابات کمتر از دو ماه پیش از خروج کامل نیروهای رزمی آمریکایی از عراق اجرا می‌شود.

ـ این انتخابات طولانی‌ترین دوره تبلیغات انتخاباتی را داشت که بیش از 90 روز طول کشید.

آمار واجدان شرایط رأی دادن

حدود 25 میلیون عراقی واجد شرایط رای دادن هستند.

دو رای‌گیری و سن رای دهندگان

انتخابات عراق دو رأی‌گیری دارد. یک رأی‌گیری که از آن به «رأی‌گیری خاص» یاد می‌شود و شامل نیروهای امنیتی و زندانیان و کارکنان بیمارستان‌ها و ساکنان اردوگاه‌های آوارگان می‌شود که روز جمعه (8 اکتبر) برگزار شد.

رأی گیری دوم همان رأی‌گیری سراسری برای شهروندان عراق است که در 8273 مرکز رأی‌گیری برگزار می‌شود.

این اولین انتخابات عراق است که متولدین 2001- 2003، یعنی کسانی که تجربه رژیم دیکتاتوری در عراق را ندارند، در آن حق مشارکت دارند. براساس قانون عراق سن رأی دادن در این کشور 18 سال تمام است.

نامزدهای انتخابات عراق

در این انتخابات 3240 نفر نامزد شده‌اند که 950 نامزد زن هستند. این تعداد نامزد برای دستیابی به 239 کرسی مجلس که 9 تای آنها به اقلیت‌ها اختصاص یافته (5 کرسی مسیحیان، و برای ایزدی‌ها و صابئی‌ها و شبک و کردهای فیلی هرکدام یک کرسی) رقابت می‌کنند. بیشترین کرسی‌ها از آن استان بغداد (71 کرسی) و کم‌ترین استان مثنی (7 کرسی) است.

789 نامزد به صورت مستقل و فردی در انتخابات نامزد شده‌اند.

کرسی‌های پارلمان به ‌تفکیک استانی

کرسی‌های پارلمانی استان‌های عراق به این شرح است؛ استان بغداد 71 کرسی، نینوا 34، بصره 25، ذی‌قار 19، سلیمانیه 18، بابل 17، اربیل 16، الانبار 15، دیالی 14، کرکوک 13، استان‌های واسط، دهوک، نجف و صلاح‌الدین هرکدام 12، کربلا و الدیوانیه 11، میسان 10 و المثنی 7 کرسی است.

شمار ناظران

«جنین هنیس پلاسخارت»، نماینده ویژه سازمان ملل در عراق، اعلام کرد که 800 ناظر از سازمان ملل و اتحادیه اروپا بر روند انتخابات عراق نظارت مستقیم دارند و این شمار را بی‌سابقه خواند.

بزرگترین هیئت ناظران از نوع خود در جهان

همزمان استرالیا، کانادا، دانمارک، فنلاند، آلمان، ایتالیا، هلند، نیوزیلند، نروژ، سوئد، بریتانیا، و امریکا با انتشار بیانیه‌ای مشترک بر نقش مهم نظارت بین‌المللی بر انتخابات عراق تأکید کردند و هیئت ناظران بین‌المللی را بزرگ‌ترین هیئت از این نوع در جهان دانستند که 5 برابر دست‌اندرکاران سازمان ملل در انتخابات 2018 عراق است.

موعد اعلام نتایج نهایی انتخابات عراق

«عماد جمیل محسن» عضو کمیته رسانه‌ای کمیساریای عالی انتخابات عراق گفت: عراقی‌ها می‌توانند جزییات روند انتخابات را از 24 مرکز خبری شامل رسانه‌های عراقی و کمیساریا دنبال کنند.

وی با اشاره به اینکه نتایج اولیه انتخابات 24 ساعت پس از رای گیری اعلام خواهد شد، افزود: نتایج نهایی انتخابات ظرف 10 روز اعلام خواهد شد.

برخی نامزدهای جنجالی انتخابات

«محمد الحلبوسی»، رئیس مجلس فعلی عراق، تنها فرد از رؤسای سه‌گانه عراق است که در این انتخابات نامزد شده است. نه «برهم صالح»، رئیس جمهوری، و نه «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر، در انتخابات نامزد نشده‌اند.

الحلبوسی اهل استان انبار و رئیس ائتلاف «تقدم» است و پیش‌بینی می‌شود که در استان‌های سنی‌نشین غرب و شمال عراق رأی بالایی بیاورد.

اسعد العیدانی

او استان‌دار فعلی بصره است. در انتخابات سابق به مجلس راه یافت اما استان‌داری را به نمایندگی مجلس ترجیح داد. او که مطرح شدن نامش برای نخست‌وزیری پس از استعفای عادل عبدالمهدی، با وتوی تظاهرات‌کنندگان همراه شد، این بار ائتلافی خاص خودش راه انداخته به نام ائتلاف «تصمیم». او فردی با نفوذ گسترده در بصره است و پیش‌بینی می‌شود که در استان بصره رأی بیاورد.

خالد سلطان هاشم

بحث برانگیز بودن نامزدی او به این است که پدرش آخرین وزیر دفاع در رژیم بعث بود. او اولین فرد از چهره‌های نزدیک به رژیم بعث است که بعد از 2003 در انتخابات نامزد می‌شود.

مشعان الجبوری

مشعان الجبوری هم همیشه شخصیتی جنجال‌برانگیز در میان سیاستمداران اهل سنت عراق بوده که به تغییر مواضع سیاسی شهرت دارد. او در آغاز به شدت از رژیم بعث دفاع می‌کرد، اما بعد خود را مدافع حشد شعبی جا زد، اما طولی نکشید که علیه آنها موضع گرفت. او از استان صلاح‌الدین نامزد شده است.

چرا نیروهای حشد شعبی در رای گیری سراسری شرکت می‌کنند؟

کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق اعلام کرد که رأی‌گیری از نیروهای حشد شعبی جدا از دیگر نیروهای نظامی و امنیتی و در رأی‌گیری سراسری انجام خواهد شد.

بر اساس قوانین عراق، نیروهای امنیتی و نظامی این کشور به همراه آوارگان و زندانیان، دو روز قبل از رأی‌گیری سراسری در یک رأی‌گیری خاص شرکت می‌کنند تا مسئولیت آنها در تأمین امنیت انتخابات با مسئولیت رأی دادنشان تداخل پیدا نکند.

با وجود این، کمیساریای عالی مستقل انتخابات اعلام کرد که اعضای سازمان الحشد الشعبی مشمول این وضعیت نمی‌شوند و آنان هم مانند عموم مردم در رأی‌گیری عمومی شرکت می‌کنند.

«نبراس ابوسوده»، سخنگوی رسمی کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق، ضمن اعلام این موضوع  تأکید کرد که کمیساریا از سازمان حشد لیست کامل نیروها و اطلاعات آنه را جهت ثبت برای صدور کارت هوشمند رأی خواسته تا آنها را در رأی‌گیری خاص شرکت دهد اما سازمان حشد در ارائه این لیست بسیار تأخیر کرد.

او گفت که زمانی که سازمان حشد این لیست را ارائه کرد دیگر فرصت کافی برای درج و ثبت اطلاعات در اختیار نبود و برای همین چاره‌ای جز مشارکت آنان در رأی‌گیری عمومی نماند.

ابوسوده درباره علت آنچه تأخیر بیش از حد سازمان حشد در ارائه اطلاعات نیروهایش خواند، ابراز بی اطلاعی کرد.

وی افزود که نیروهای حشد مانند هر شهروند عادی باید براساس نشانی محل سکونت خود که در کارت هوشمند رأی ثبت شده به مراکز رأی‌گیری مراجعه کنند و اگر به علت مأموریت نظامی در جای دیگری هستند از رأی‌ دادن محروم می‌شوند.

همزمان یک مقام در سازمان الحشد الشعبی به پایگاه عراقی «العالم الجدید» گفت که پس از مشکل پیش آمده، حشد پیشنهادهایی برای تضمین رأی دادن نیروهایش در انتخابات ارائه کرد که کمیساریا هیچ یک از آنها نپذیرفت.

این مقام گفت که حشد در حال تنظیم سازوکار مشخصی است تا رأی دادن همه نیروها تضمین شود.

«احمد الکنانی»، نماینده ائتلاف فتح (شاخه سیاسی الحشد الشعبی) درباره علت تأخیر پیش آمده گفت که گاهی مسائل سیاسی در موضوع پیش می‌آید.

سرتیپ «غالب العطیه» سخنگوی کمیته عالی امنیتی انتخابات عراق درباره رای گیری نیروهای حشد شعبی گفت: نیروهای حشد شعبی در حوزه‌های رای گیری اختصاص یافته برای آنها در رای گیری سراسری طبق طرح آماده شده از سوی سازمان حشد شعبی رای خواهند داد.

العطیه گفت: نیروهای حشد شعبی نیز همانند دیگر نیروهای امنیتی هم به وظیفه تامین امنیت انتخابات عمل می‌کنند و هم رای خواهند داد.

عدم بروز مشکل امنیتی در رای گیری ویژه

سرلشکر «عبدالامیر الشمری»، رئیس کمیته عالی امنیت انتخابات عراق با اشاره به سکوت انتخاباتی، اظهار داشت: از گروه‌های سیاسی می‌خواهیم بدان پایبند باشند. در روند برگزاری رای‌گیری ویژه هیچ ناامنی مشاهده نشد و درباره برخی تخلفات روی داده هم تحقیقات در حال انجام است.

از سوی دیگر «یحیی رسول» سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق هم گفت که رای گیری ویژه بدون هیچ مشکلی برگزار شده است و میزان مشارکت بالا در بابل عراق، پیامی به رای دهندگان برای مشارکت در رای گیری روز یکشنبه است.

انجام 88 سورتی پروازی نیروی هوایی عراق در حمایت از روند انتخابات

فرماندهی نیروی هوایی عراق از 88 سورتی پروازی در حمایت از روند انتخابات در جریان رای گیری ویژه خبر داد و به ادامه این روند تا پایان روند رای گیری سراسری اشاره کرد.

«حیدر الفوادی» عضو ائتلاف العقد الوطنی عراق گفت: ائتلاف ما بر ممانعت از دخالت خارجی و مقابله با آن خواه از جانب ترکیه باشد یا آمریکا، اصرار دارد. همه گروه‌ها باید در راستای برآورده کردن خواسته‌های مردم حرکت کنند.

 کمیساریای عالی انتخابات عراق میزان مشارکت در رای‌گیری ویژه را 69 درصد اعلام و بیان کرد: میزان مشارکت در رای‌گیری ویژه انتخابات پارلمانی عراق به 69 درصد رسیده است. شمار رای‌دهندگان 821،800 نفر بوده است.

در این میان بابل با 80 درصد شاهد بالاترین میزان مشارکت و الانبار با 59 درصد شاهد کمترین میزان مشارکت در رای‌گیری ویژه هستند.

میزان مشارکت در استان‌های مختلف عراق به شرح ذیل است:

بصره: 66 درصد

میسان: 76 درصد

القادسیه: 74 درصد

ذی قار: 72 درصد

نجف اشرف: 69 درصد

المثنی: 73 درصد

بغداد رصافه: 64 درصد

بغداد کرخ: 62 درصد

کربلای معلی: 74 درصد

بابل: 80 درصد

دیالی:74 درصد

الانبار : 59 درصد

واسط: 67 درصد

دهوک: 69 درصد

اربیل: 75 درصد

صلاح الدین: 70درصد

کرکوک: 62 درصد

نینوا: 70 درصد

شروع سکوت انتخاباتی

رای دادن اصحاب رسانه در عراق چگونه است؟

«جمانه الغلای» سخنگوی کمیساریای عالی انتخابات عراق درباره رای دادن اصحاب رسانه در عراق هم اعلام کرد: در انتخابات جاری بر خلاف انتخابات سال 2018، هیچ مرکز یا حوزه خاصی برای اصحاب رسانه‌ها در نظر گرفته نخواهد شد. در سال 2018 هتلی در بغداد برای اصحاب رسانه در نظر گرفته شده بود.

وی تاکید کرد: رسانه‌ها همانند دیگر اقشار بر حسب حوزه انتخابیه رای خواهند داد. غیر از گروه‌های خاص رای گیری جداگانه دیگری در کنار نخواهد بود و همه در روز یکشنبه دهم اکتبر در انتخابات شرکت خواهند کرد.

الغلای در عین حال از تمهیدات لازم برای رسانه‌ها به منظور پوشش لازم انتخابات خبر داد.

منبع: خبرگزاری تسنیم