کد خبر: 198321

جدیدترین اخبار کرونا در ایران| کاهش ۸۷.۷ درصدی شهرستان‌های قرمز

 گروه استان‌ها ـ درحالی شاهد کاهش ۸۷.۷ درصدی تعداد شهرستان‌های قرمز یا همان پرخطرها روی نقشه کرونایی ایران هستیم که کارشناسان تاکید می‌کنند خطر از بین نرفته و احتمال جهش‌های ویروس و آغاز پیک جدید وجود دارد.
اتاق خبر 24

در حالی که روندنزولی همه‌گیری کرونا در ایران ادامه دارد آخرین آمارهای منتشر شده از تعداد شهرستان‌های پرخطر نشان می‌دهد نسبت به اول ماه شاهد کاهش 87.7 درصدی شهرستان‌های قرمز هستیم.

بررسی‌دقیق آمارهای منتشر شده از سوی وزارت بهداشت درباره همه‌گیری کرونا نشان می‌دهد که بالاخره بعد از نزدیک به سه ماه که از آغاز پیک پنجم با فعالیت گسترده ویروس دلتا می‌گذرد بالاخره روند نزولی تثبیت شده و نهایتاً تعداد متوفیان و افراد مبتلا کاهش محسوس و چشمگیری داشته است.

ثبت این اطلاعات اگرچه در نگاه اول حکایت از امیدواری به تمام شده پیک پنجم با تمام مشکلاتش دارد اما روی نقشه کرونایی ایران نیز لکه‌های قرمز رنگ یا همان شهرستان‌های پرخطر نیز یکی یکی درحال رنگ باختن هستند و در عین حال رنگ آبی نقاط بیشتری از کشورمان را فرا گرفته است.

کارشناسان در این زمینه می‌گویند: بررسی روندنزولی همه‌گیری در سراسر ایران نشان می‌دهد از ابتدای مهر 1400 تا روز گذشته شرایط به گونه‌ای بوده که کاهش موارد ابتلا، بستری و فوتی‌ها کاهش 87.7 درصدی تعداد شهرستان‌های قرمز را به ارمغان آورده است و در همین دوره نزول 54.6 درصدی تعداد شهرستان‌های نارنجی تاکیدی براین مدعاست که روند نزولی ادامه دارد.

از سوی دیگر رشد 82.38 درصدی تعداد شهرستان‌های زرد در مقابل جهش 4 برابری مناطق آبی در سراسر ایران نیز تاکید مجدد بر عبور از پیک پنجم است. به این ترتیب  در آخرین رنگبندی رسمی تعیین شده برای شرایط کرونایی ایران که از امروز درنظر گرفته می‌شود تنها هفت شهرستان همواره شرایط پرخطر دارند که این شهرستان‌ها عبارتند از شهرستان‌های سردشت، مهاباد (آذربایجان غربی)، سنندج، مریوان (کردستان)، پاوه، جوانرود، سرپل ذهاب (کرمانشاه)  شهرستان‌هایی که همه در نوار غربی ایران قرار گرفته‌اند.

به این ترتیب آمارها نشان می‌دهد در سراسر ایران هم اکنون 7 شهرستان قرمز، 108 شهرستان نارنجی، 247 شهرستان زرد و نهایتاً 85 شهرستان با رنگ آبی وجود دارد.

احتمال جهش‌های مجدد وجود دارد

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: ایران کماکان می‌تواند مستعد پیدا شدن سویه‌های جدید باشد که این سویه‌ها با سرایت پذیری بالاتر هم می‌توانند باشند.

فرید نجفی با بیان اینکه یکی از اقدامات بسیار مهمی که در بحث کنترل و مراقبت از اپیدمی کووید در دنیا در کنار تمام کارهای دیگر انجام می‌شود، مراقبت ژنریک کووید است، گفت: در دنیا با شدت و ضعف متفاوتی به این امر پرداخته می‌شود. بالطبع در کشورهای پیشرفته تعداد نمونه‌هایی که ماهیانه مورد بررسی قرار می‌گیرند خیلی بیشتر بوده و در کشورهایی با درآمد متوسط و کمتر به دلیل هزینه های بالا، این تعداد کمتر است. 

نجفی در ادامه با ذکر این نکته که در ایران هم این موضوع در برخی مراکز اجرایی شده است، گفت: دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی به طور فعال در این برنامه مشارکت دارند. براساس گزارش مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی بهزیستی در شهریور ماه 230 نمونه، بررسی توالی یابی به روش سنگر انجام شده است. این 230 نمونه از استان های تهران، سمنان، سیستان و بلوچستان، البرز و مرکزی بوده است که براساس بررسی های صورت گرفته بر روی این نمونه ها 85.2 درصد سویه های کرونا، دلتا بوده است.

وی با اشاره به شرایط موجود و عبور از پیک پنجم کرونا ادامه داد: نکته مهم و جالب این است که در واقع در 34  عدد از این نمونه ها (تقریبا 15 درصد) سویه‌های دلتا با جهش‌های اضافه پیدا شده که این موضوع بسیار حائز اهمیت بوده و نشان دهنده این است که کشور ما کماکان می تواند مستعد پیدا شدن سویه های جدید باشد که این سویه ها با سرایت پذیری بالاتر هم می‌توانند باشند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تصریح کرد: آنچه که از یافته‌های این بررسی به دست می‌آید آن است که در واقع نرخ متوسط هرجهش به ازای هرفرد حدود 4.1 است؛ به عبارت دیگر در 230 نمونه‌ای که بررسی شده حدود 950 جهش مشاهده شده که این آمار به ما نشان می‌دهد کشور کماکان به واکسیناسیون با سرعت بالا که طی یک تا دو ماه اخیر شاهد آن هستیم، احتیاج دارد.

استان آذربایجان غربی/55 نفر وصل به ونتیلاتور شدند

جواد آقازاده با اشاره به آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان اظها داشت: در شبانه روز گذشته 20 نفر دیگر به خاطر ویروس منحوس کرونا جان باختند و شمار جانباختگان به 6 هزار و 485 نفر رسید.

وی تصریح کرد: همچنین 875 نفر دیگر نیز آلوده شدند تا شمار کلی مبتلایان از ابتدا تاکنون به 285 هزار و 280 نفر برسد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان‌غربی گفت: همچنین در شبانه روز گذشته یک هزار و 675 نفر بر اثر سندروم حاد تنفسی بستری شده و 55 نفر نیز به ونتیلاتور وصل شدند.

وی با اشاره به بستری 848 نفر بیمار مشکوک به کرونا بیان کرد: همچنین 299 نفر در بخش آی سی یو بیمارستان‌های استان بستری شدند.

آقازاده از واکسیناسیون 47 هزار و 777 نفر در شبانه روز گذشته خبر داد و افزود: تعداد واکسینه شده‌ها به دو میلیون و 309 هزار و 950 نفر رسید.

استان ایلام/131 مورد مثبت جدید بیماری کرونا

محمد کریمیان با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام، اظهار کرد: تاکنون تعداد 60 هزار و 844 نفر بیمار مبتلا به کرونا در کل استان بستری شده‌اند.

وی با بیان آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا طی 24 ساعت گذشته، افزود: در این بازه زمانی 131 مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با تاکید بر اینکه در حال حاضر 150 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان ایلام بستری هستند، تصریح کرد: در 24 ساعت اخیر 39 بیمار جدید در بیمارستان‌ها بستری شدند و تاکنون کل آمار بهبود یافته‌ها 59 هزار و 550 نفر بوده است.

کریمیان گفت: در 24 ساعت گذشته یک مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان مربوط به شهرستان چرداول شهر گزارش شده است و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تاکنون یک هزار و 90 نفر بوده است.

استان فارس/ 4 میلیون نفر از ساکنان استان واکسن دریافت کردند

آخرین بررسی رنگ‌بندی استان‌ها نشان از تغییر محسوس شهرهای استان فارس از وضعیت پرخطر به سمت کم خطر یا خطر متوسط است. بر این اساس در حال حاضر 2 شهرستان فیروزآباد و مهر در استان به رنگ آبی درآمدند که نشان از وضعیت کم خطر این شهرستان‌ها دارد. 

همچنین 14 شهرستان استان که شیراز نیز جزئی از اینها است در حالت نارنجی یا خطر متوسط و مابقی در وضعیت زرد هستند که در صورت جدیت مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تزریق واکسن می‌توان امیدوار بود وضعیت کل استان به زودی به رنگ آبی و زرد درآید. 

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون یک میلیون و 368 هزار و 181 تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده 410 هزار و 33 بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج قاسم سلیمانی تاکنون 195 هزار و 716 مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد 44 هزار و 98 بیمار مثبت و در مجموع از ابتدا تاکنون، 454 هزار و 131 بیمار مبتلا به کووید 19 در استان فارس شناسایی شده است.

مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علائم کرونا که هم اکنون در بیمارستان‌های استان بستری هستند به دو هزار و 26 نفر رسیده که از این تعداد، 204 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

با جان باختن 10 هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون مجموع جان باختگان ناشی از کووید 19 از ابتدای شیوع بیماری به 6 هزار و 742 رسیده است. 

همچنین مجموع تعداد دوز تزریق شده واکسن کرونا تا کنون در فارس به سه میلیون و 731 هزار و 690 دوز رسیده است.

استان قزوین/ آمار فوتی‌ها 2 برابر شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین با اشاره به کاهش یک‌درصدی و نامحسوس آمار مبتلایان جدید کرونایی اظهار داشت: در شبانه‌روز گذشته 217 بیمار کرونایی تازه در آزمایشگاه‌های منتخب کووید-19 استان قزوین شناسایی شدند که این آمار در قیاس با روز قبل فقط 2 نفر کاهش پیاده کرده است.

پیمان نامدار همچنین از کاهش 10 درصدی آمار بستری‌های کرونایی روزانه خبر داد و گفت: در 24 ساعت اخیر 63 بیمار کرونایی جدید به خاطر علایم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان قزوین بستری شدند که این آمار در مقایسه با روز پیش 7 نفر کمتر شده است.

وی اضافه کرد: با این حال آمار بیماران بدحال کرونایی زیر دستگاه کمک‌تنفسی (ونتیلاتور) در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان قزوین با 17 درصد افزایش به 36 نفر رسیده است که این آمار در قیاس با روز گذشته 5 نفر بیشتر شده است و همچنان شاهد نوسان‌های ناگهانی در روند بستری بیماران بدحال هستیم.

سخنگوی ستاد مقابله با بیماری کرونای استان قزوین در ادامه از افزایش 100 درصدی موارد مرگ‌ومیر کرونایی استان خبر داد و گفت: در 24 ساعت گذشته 4 بیمار کرونایی بدحال به خاطر شدت علایم تنفسی و وضعیت جسمانی وخیم جان خود را از دست دادند که این آمار نسبت به روز پیش 2 برابر شده و 2 نفر بیشتر از روز گذشته فوت کردند.

نامدار همچنین به کاهش 50 درصدی آمار بهبودیافتگان اشاره کرد و افزود: در شبانه‌روز اخیر 61 بیمار کرونایی با علایم قطعی بهبود و نقاهت از بیمارستان‌های استان مرخص شدند که این آمار دقیقاً نصف روز گذشته بوده و 61 نفر کمتر شده است. 

وی ادامه داد: در نهایت هم آمار مجموع بستری‌های فعلی کرونایی استان قزوین با فقط 0.7 درصد کاهش به 402 نفر رسید که در مقایسه با روز قبل 3 نفر کمتر شده است.

استان خوزستان/ 3 میلیون دوز واکسن به اهالی استان تزریق شد

فرهاد ابول نژادیان از تزریق بیش از سه میلیون و 100 هزار دُز واکسن کرونا در خوزستان خبر داد و بیان کرد: از این تعداد بیش از 2 میلیون و 100 هزار نفر دُز اول و یک میلیون نفر هر 2 دُز واکسن را دریافت کرده اند.

وی با بیان اینکه تاکنون به طور متوسط 62 درصد جمعیت خوزستان حداقل یک دُز واکسن را دریافت کرده اند افزود: 2 شهرستان استان خوزستان از مرز 80 درصد تزریق عبور کردند اما عملکرد برخی از شهرها پایین است که باید خود را به بالای جدول برسانند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز از مردم استان خوزستان خواست به نزدیک ترین مرکز واکسیناسیون مراجعه کرده و واکسن خود را دریافت کنند.

وی با بیان اینکه واکسیناسیون شرط اساسی در بازگشایی مدارس است افزود: اگر دانش آموزی واکسن نزند باید هفته ای 2 مرتبه با هزینه شخصی تست pcr انجام دهد تا مجوز حضور در کلاس درس را پیدا کند.

ابول نژادیان گفت: با توجه به اینکه واکسن ایمنی خوبی برای مردم جامعه ایجاد می کند توصیه می شود مردم هرچه سریعتر واکسن خود را دریافت کنند و منتظر نوع واکسن نباشند.

وی ادامه داد: فردی که 2 دُز واکسن را دریافت کرده برای اطمینان می تواند دُز سوم خود را از یک نوع واکسن دیگر تزریق کند لذا شهروندان نباید تزریق واکسن سوم خود را به خاطر انتظار برای نوع خاصی از واکسن به تاخیر بیاندازند.

استان کرمان/ ادامه روند تک رقمی‌های فوتی‌های ‌‌‌کرونا

روند نزولی کرونا در استان کرمان همچنان ادامه دارد و موارد قطعی بستری در بیمارستان‌های استان کرمان طبق آخرین آمار منتشر شده منتهی به ظهر روز گذشته به 437 مورد رسید تا با بستری 78 بیمار جدید کرونایی مجموع بستری‌های کرونا در استان کرمان از ابتدای همه‌گیری بیماری به 40 هزار و 233 مورد برسد.

آخرین رنگ‍بندی اعلام شده نیز از زرد شدن رنگ 17 شهرستان از 23 شهرستان استان کرمان خبر می‌‍‌‌دهد و دو شهرستان نیز در وضعیت آبی قرار دارد و البته چهار شهرستان کرمان، زرند، رفسنجان و سیرجان هنوز در وضعیت نارنجی قرار دارند.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 437 مورد است اظهار داشت: از این تعداد 253 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، 37 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 29 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 16 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 102 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 78 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 40 هزار و 233 مورد رسیده است.

وی به فوت 5 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 4 هزار و 768 نفر رسیده است.

شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان یک میلیون و 557 هزار و 867 مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را 684 هزار و 133 مورد است.

منبع: خبرگزاری تسنیم