کد خبر: 198320

واکنش‌ها به کشتار شیعیان افغانستان در قندوز

 انفجار گروه تروریستی داعش در میان نمازگزاران مسجد جامع شیعیان در ولایت قندوز که منجر به شهادت بیش از ۱۰۰ نفر را در شد واکنش‌های تند داخلی و خارجی را در پی داشت.
اتاق خبر 24

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل با محکوم کردن حمله علیه شیعیان در ولایت قندوز گفت: حمله بر افراد غیرنظامی نقض حقوق اساسی بشر و قوانین بین‌المللی بشردوستانه است.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) نیز با محکوم کردن این حمله تاکید کرد: حادثه خونین در مسجد سیدآباد ولایت قندز بخشی از الگوی نگران کننده خشونت در افغانستان است و این سومین حمله مرگبار در این هفته است که نهادهای مذهبی را هدف قرار داده است.

از سوی دیگر  «پاتریشیا گاسمن»  مسئول بخش آسیایی دیدبان حقوق بشر نیز اظهار کرد: چنین رویدادهایی نشان می‌دهد که اقلیت‌ها و به ویژه شیعیان در افغانستان با خطر جدی روبرو هستند.

این بمب‌گذاری نشان می‌دهد که جان افغان‌ها تا چه حد با خطر روبرو است، به ویژه تهدید برای شیعیان واقعی است. جهان نباید نگاهش را از افغانستان دور کند برای اقلیت شیعه، جنگ پایان نیافته است.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز با محکومیت حمله به نمازگزاران در مسجد جامع سیدآباد ولایت قندوز گفت: اقدامات تروریستی در هر شکل و توسط هر طرفی انجام شود محکوم است.

«محمد محقق» رهبر حزب وحدت مردم افغانستان ضمن محکوم کردن حمله به مسجد جامع سیدآباد گفت: «باتوجه به تسلط طالبان بر کشور مسئولیت حفاظت از جان و مال و ناموس ملت بدوش آن‌ها می‌باشد که باید آن را بعهده بگیرند و در صورتیکه آن‌ها از تأمین امنیت مراکز دینى و فرهنگى مردم ناتوانند باید براى متولیان مساجد، حسینیه‌ها و مدارس دینى و فرهنگى سلاح و مجوز توزیع کنند که خود امنیت مراکز یاد شده را تأمین کنند در غیر آن صورت مسئولیت این کشتارهاى وحشیانه بدوش طالبان خواهد بود».

«ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان نیز با محکوم کردن حمله وعده داد که عاملان آن پیدا و مجازات خواهند شد.

«حامد کرزی» رئیس جمهور سابق افغانستان هم با محکومیت حمله آن را اسفبار خلاف تمام اصول و ارزشهای انسانی و اسلامی است.

«عبدالله عبدالله» رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان نیز حمله به مسجد شیعیان در قندوز را یک جنایت نابخشودنی و غیرقابل توجیه دانست.

منبع: خبرگزاری تسنیم