کد خبر: 198209

مصائب خانواده‌ها با غیرحضوری بودن مدارس

چالش‌هایی که کرونا به سیستم آموزشی وارد کرد انکار ناپذیر است و این‌گونه تعلل و بی‌نظمی‌های آنلاین در سیستم آموزشی مزید بر علت شده و نگرانی بیش از پیش والدین را به همراه داشته است.
اتاق خبر 24

با وجود اینکه چند روز از مهر گذشته اما هنوز حتی تدریس آنلاین برخی دانش‌آموزان برگزار نشده است و برخی کلاس‌ها بدون معلم هستند. چالش‌هایی که کرونا به سیستم آموزشی وارد کرد انکار ناپذیر است و این‌گونه تعلل و بی‌نظمی‌های آنلاین در سیستم آموزشی مزید بر علت شده و نگرانی بیش از پیش والدین را به همراه داشته است.

یکی از مادران که پس از رفت و آمد به مدرسه خسته از این بی‌نظمی‌ها است، در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: چند روز است در مدرسه حضور پیدا می‌کنم اما هنوز نه کلاس آنلاینی برای فرزندم تشکیل شده و نه حتی معلمش مشخص است.

مادر دیگری که در حال اعتراض به مدیر و ناظم مدرسه بود گفت: هنوز نمی‌تواند تکالیف فرزندش را از طریق شاد برای معلمش بفرستد و این امکان برایش در نرم‌افزار شاد مقدور نیست.

کلاس اولی‌ها و دومی‌ها تجربه و درکی از مدرسه ندارند

مادر دیگری می‌گوید: دخترم امسال کلاس دومی است اما مهم‌ترین پایه تحصیلی زندگی‌اش را که همان کلاس اول است بدون تجربه مدرسه و درس پشت سرگذاشته است و همین موضوع به نگرانی او برای آینده تحصیلی دخترش دامن می‌زند.

مادر این دانش آموز در ادامه حرف هایش به ضرر و زیانی اشاره می‌کند که به اعتقاد او در بین دانش آموزان کلاس اولی بیشتر است؛ چرا که خود مسئولان آموزش و پرورش همیشه می‌گویند که کلاس اول بنیان و پایه تمام تحصیلات یک دانش آموز است؛ آن وقت مدارس و حضور بچه‌ها را تعطیل کردند، بدون آنکه به این موضوع توجه کنند که بچه‌های کلاس اولی با بقیه فرق دارند.

بچه‌های کلاس اول از مدرسه رفتن، پشت نیمکت نشستن، قانون مدارس برای زنگ تفریح و... هیچ تجربه‌ای ندارند. کلاس اولی‌ها حتی برای قلم دست گرفتن مشکل دارند، چون اولین تجربه آن‌ها است. با مجازی کردن مدارس، این بچه‌ها بدون تجربه مدرسه، کلاس اول را تمام کردند.

بخشی از شکل‌گیری شخصیت دانش‌آموز در مدرسه است

یکی دیگر از والدین که با حضوری شدن مدارس موافق است و البته برای این موافقت خود دلایلی دارد ادامه می‌دهد: دلیل اولش استفاده بچه‌ها از فضای مجازی برای آموزش است؛ فضایی که برای نوجوانانی، چون فرزند او می‌تواند بستر سرک کشیدن به سایت و صفحات آلوده باشد.

می‌گوید بچه‌ها در این سن باید با ارتباط با دوستانی که در مدرسه دارند راه و رسم اجتماعی شدن و گفت‌وگو برای طرح نظرات موافق و مخالفشان را بیاموزند. او معتقد است بخشی از شکل‌گیری شخصیت دانش‌آموز در مدارس و صحبت با دوستانش است.

با وجود نگرانی‌های والدین برای آموزش فرزندانشان بر آن شدیم تا پیگیر دغدغه این عزیزان شویم؛ البته گستردگی ایمن‌سازی عمومی در جامعه و آغاز واکسیناسیون گروه سنی 12 تا 18 سال علیه ویروس همه‌گیر، نور امیدی را در دل‌ها روشن کرده و چراغ راهی در تصمیم‌گیری برای بازگشایی مدارس شده است زیرا اهمیت آموزش همگانی و لزوم تداوم تعلیم و تربیت محرز است.

 شیوع ویروس کووید 19 دغدغه اصلی والدین، دانش‌آموزان، مدیران و معلمان، متولیان آموزش و پرورش و مسئولان عالی کشور است و آغاز سال تحصیلی 1401 - 1400 بر همین اساس پایانی بر عوارض اجتناب‌ناپذیر آموزش مجازی از جمله افت تحصیلی، دوری دانش‌آموزان از فضای آموزشی مدرسه و تعلیم و تربیت برنامه‌ریزی شده و گریز دانش‌آموز از مدرسه است که ظرف 1.5 سال اخیر قشر واجب‌التعلیم جامعه را مبتلا کرده است.

بازگشایی تدریجی مدارس که رسماً از سوم مهرماه کلید خورد در حقیقت تلاشی برای آموزش همزیستی با کرونا همزمان با مدیریت مهار شیوع این ویروس همه‌گیر در کشورمان تلقی می‌شود.

 حضور سه هزار و 500 دانش‌آموز در کلاس‌های درس

«قاسمعلی خدابنده»، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی با اشاره به شیوه‌نامه بازگشایی مدارس از سوی وزارتخانه در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار داشت: بازگشایی مدارس امسال به صورت تدریجی و در روندی تعریف شده‌ با اولویت سلامت دانش‌آموزان، معلمان و خانواده‌های آنان اجرا خواهد شد.

خدابنده افزود: بر همین اساس از روز سوم مهرماه جاری با حضور کمتر از 15 نفر دانش‌آموز در هر کلاس درس به صورت حضوری، سال تحصیلی جدید آغاز شده است.

وی با بیان اینکه سه هزار و 500 باب مدرسه مشمول بازگشایی و آغاز آموزش به صورت حضوری همزمان با سال تحصیلی جدید است، عنوان کرد: دانش‌آموزان در مدارس شهری نیز سال تحصیلی جدید را به صورت غیرحضوری از طریق سامانه شاد آغاز و آموزش‌ها‌ی لازم را در این چهارچوب دریافت می‌کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی افزود: این روند تا نیمه دوم مهرماه ادامه خواهد یافت و پس از آن مدیران مدارس مناطق روستایی و عشایری که کلاس‌هایی با جمعیت 15 تا 30 دانش‌آموز دارند، ارزیابی اولیه وضعیت بهداشتی کلاس‌ها را ارائه می‌دهند تا در صورت امکان "آموزش حضوری" مجوز لازم را از ادارات آموزش و پرورش دریافت و از همان تاریخ به صورت حضوری سال تحصیلی را آغاز کنند.

خدابنده ادامه داد: طبق شیوه‌نامه وزارتخانه از نیمه دوم آبان‌ماه، مدارس با جمعیت دانش‌آموزی بالای 300 نفر نیز طبق تصمیم‌گیری شورای مدرسه حضور فیزیکی دانش‌آموزان و برگزاری کلاس‌ها را آغاز خواهند کرد.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی تأکید کرد: اگر فضای فیزیکی کلاس درس اجازه حضور همزمان همه دانش‌آموزان را در این مدارس ندهد آنها به دو گروه تقسیم می‌شوند و به طور یک روز در میان به مدرسه می‌روند؛ سایر آموزش‌ها نیز از طریق "سامانه شاد" به صورت مجازی و به عنوان "آموزش مکمل" ارائه خواهد شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم