کد خبر: 198137

ذرت کمیاب شد!

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران با اشاره به وضعیت نامطلوب بازار نهاده‌های دامی، از کمیاب شدن ذرت در بازار و افزایش شدید قیمت این نهاده خبر داد.
اتاق خبر 24

ناصر نبی پور، رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران با اشاره به تجمع مرغ‌داران مقابل وزارت جهاد کشاورزی گفت: تولید کنندگان به دلیل شرایط بسیار نامطلوب تولید مقابل وزارت جهاد کشاورزی جمع شده‌اند تا مسئولان به خواسته‌های آنان رسیدگی کنند.

وی با اشاره به اینکه قیمت مصوب تخم‌مرغ با توجه به افزایش نرخ مصوبه‌های تولید باید اصلاح شود، اظهار داشت: به‌رغم وعده‌های مختلف هنوز این اتفاق نیفتاده و تولیدکنندگان به شدت در حال زیان هستند.

نبی‌پور با اشاره به وضعیت نامطلوب بازار نهاده‌های دامی تصریح کرد: حدود ۸۰‌روز است که ذرت به مرغ‌داران تعلق نگرفته و طی این مدت آن‌ها مجبور بودند این نهاده‌ها را از بازار آزاد تأمین کنند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران تأکید کرد: قیمت ذرت در بازار آزاد هم اکنون به کیلویی ۶هزارو ۲۰۰‌تومان رسیده و با توجه به کمبود شدید پیش‌بینی می‌شود تا پایان هفته جاری این رقم به کیلویی ۸ تا ۹‌هزار تومان افزایش یابد در حالی که قیمت مصوب آن کیلویی هزارو ۹۰۰ تومان است.

وی قیمت تمام شده هر کیلوگرم تخم‌مرغ را در صورتی که ذرت با نرخ مصوب به دست تولیدکننده برسد، بیش از ۱۹‌هزار تومان اعلام کرد و گفت: هم اکنون میانگین قیمت تخم‌مرغ در مرغداری حدود ۲۰‌هزارتومان است.

نبی‌پور افزود: در چنین شرایطی دولت به مرغداران فشار می‌آورد که قیمت تخم‌مرغ را پایین بیاورند، این در حالی است که خود تولیدکنندگان به شدت در حال زیان هستند و قادر به تأمین نهاده‌های مورد نیاز تولید نیستند.

وی تأکید کرد: زمانی که قیمت تخم مرغ به شدت کاهش یافته‌بود تولیدکنندگان از مسئولان وقت دولت دوازدهم درخواست کمک کردند، اما به این درخواست توجهی نشد در نتیجه تولیدکنندگان نیز مرغ‌ها را به کشتارگاه فرستادند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ‌تخم گذار استان تهران با بیان اینکه چنین وضعیتی را پیش‌بینی کرده بودیم، گفت: اردیبهشت امسال نیز بنده به وزیر وقت جهاد کشاورزی دولت دوازدهم در این زمینه تذکر داده بودم که در صورت تداوم سیاست‌های غلط، با گرانی تخم مرغ مواجه خواهیم شد؛ چراکه برای تولیدکنندگان نگهداری مرغ‌های تخم‌گذار به صرفه نبود و آن‌ها را به کشتارگاه فرستادند.

نبی‌پور درباره اینکه چه تعداد مرغ به کشتارگاه فرستاده شده‌است؟ افزود: جمعیت زیادی از مرغ‌های تخم‌گذار به کشتارگاه فرستاده شدند و طبق اعلام مسئولان مربوطه فقط در استان خراسان رضوی که از بزرگترین تولیدکنندگان تخم‌مرغ کشور است، ۵‌میلیون قطعه مرغ تخم‌گذار به کشتارگاه رفته است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران ادامه داد: به عبارتی از جمعیت حدود ۱۲‌میلیونی مرغ تخم‌گذار استان خراسان‌رضوی تنها ۷‌میلیون قطعه مرغ باقی‌مانده است و طبق اعلام مسئولان استان ۳۷ تا ۴۰‌درصد ظرفیت مرغداری‌های تولیدکننده تخم مرغ، در این استان هم اکنون خالی است.

منبع: مهر