کد خبر: 198136

چشم‌پوشی دیوان کیفری بین‌المللی از جنایات آمریکا در افغانستان

دادستان بخش رسیدگی به جنایات جنگی در دیوان کیفری بین‌المللی قصد دارد به بهانه تسلط طالبان بر افغانستان، تحقیقات درباره جنایات نظامیان آمریکایی و ناتو در این کشور را کنار بگذارد.
اتاق خبر 24

علی‌رغم ارتکاب جنایات مختلف و نقض حقوق بشر طی دو دهه اشغال افغانستان توسط نظامیان آمریکایی، اما دیوان کیفری بین‌المللی قصد تحقیق درباره این جنایات جنگی آمریکا را ندارد.

«کریم خان» یکی از دادستان‌های این نهاد قضائی جهانی شامگاه دوشنبه (به وقت ایران) اعلام کرد به‌دنبال گرفتن حکم تایید برای ازسرگیری تحقیقات حول جرائم جنگی در افغانستان توسط طالبان و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی در این کشور است اما این تحقیقات شامل جنایات آمریکایی‌ها نمی‌شود.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، این درخواست به بهانه بازگشت طالبان به قدرت پس از تسلط یافتن بر افغانستان در پی فرار نظامیان آمریکایی طراحی شده و برای تایید به قضات دیوان کیفری بین‌المللی ارسال شده است.

پیش از این دادستان‌های این دادگاه تحقیقاتی را درباره جنایات جنگی نظامیان آمریکایی و نیروهای امنیتی دولتی افغانستان انجام داده بودند اما کریم خان اکنون می‌گوید قصد دارد به دلیل نبود امکانات و عدم دسترسی کاقی به اطلاعات، آن مسئله را از اولویت خارج کند.

بر اساس این گزارش، فعالان حقوق بشری در افغانستان به این اقدام دادستان دیوان کیفری بین‌المللی اعتراض کرده و آن را «توهینی به هزاران قربانی جنایات نیروهای آمریکایی، ناتو و دولت کابل» در حق مردم این کشور دانستند.

این دادگاه سال گذشته و بعد از حدود پانزده سال بالاخره تحقیقات درباره جنایات جنگی نظامیان خارجی در افغانستان را به شکل کامل آغاز کرد اما به درخواست دولت وقت کابل و حمایت آمریکا، این تحقیقات متوقف شد.

کریم خان در بیانیه خود مدعی است سقوط دولت پیشین افغانستان توسط طالبان، شرایط را به کلی تغییر داده و گویا به همین دلیل تمرکز تحقیقات حول جنایات جنگی از آمریکا به طالبان منحرف شده است.

این در حالی است که در جدیدترین نمونه از جنایات غیرانسانی نظامیان آمریکا در افغانستان، در تاریخ یکشنبه هفتم شهریور یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی به خانه‌ای در منطقه خواجه بوغرا در منطقه پانزدهم پلیس کابل حمله کرد که در نتیجه آن ۱۰ تن از اعضای یک خانواده کشته شدند.

رئیس سازمان تروریستی سنتکام در اعترافی بی‌رمق به کشتار ۱۰ غیرنظامی افغان در حمله هوایی اخیر به کابل، آن حمله را فقط «اشتباهی غم‌انگیز» توصیف کرد.

منبع: فارس